Jeśli planujesz zamontować lub wymienić płytki w domu najprawdopodobniej rozważasz również zakup płytek z kamienia takiego jak trawertyn czy marmur. Chociaż obydwa kamienie to odmiany wapienia i obydwa nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego uroku, to posiadają swoje wady i zalety. Rzućmy okiem na różnice między nimi.
Jak wygląda marmur?

Marmur charakteryzuje się żyłkową strukturą
Marmur charakteryzuje się strukturą posiadającą naturalne żyły. Choć czasami występuje w jednolitych barwach, to częściej spotykany jest jako jeden odcień posiadający liczne smugi i żyły w innym kolorze. Np. biały z szarymi smugami, biały z czerwonymi żyłkami, czarny z białymi żyłkami itp. Pozostałe popularne odcienie to różowy, zielony i niebieski. Marmur posiada łagodną, gładką strukturę i jest produkowany zarówno z satynowym wykończeniem jak i polerowanym na wysoki połysk.
Jak wygląda trawertyn?

Trawertyn występuje najczęściej w ciepłych kolorach
Trawertyn to skała bardziej porowata. Posiada liczne, naturalne pory powstałe na skutek uwięzionych bąbelków powietrza podczas formowania się skały. Nadają one trawertynom niepowtarzalnego charakteru i uroku. Z trawertynów produkuje się płytki zarówno niewypełniane (z porami), jak i wypełniane z gładką powierzchnią. Trawertyn może być wypełniany przezroczystą żywicą lub specjalną szpachlą. Wypełniane trawertyny to idealne rozwiązanie na podłogę do łazienki i kuchni. Będą praktyczne, łatwe w utrzymaniu w czystości.
Trawertyn występuje najczęściej w ciepłych kolorach, od kremowego, przez beż i brąz po nawet żółty i czerwony. Nieznaczne różnice w strukturze i kolorze powodują, że jest to jeden z bardziej jednolitych kamieni. Trawertyn dostępny jest w różnej obróbce włączając polerowany, matowy, szczotkowany, dłutowany i bębnowany.
Jakie są najlepsze zastosowania marmuru?
Płytki marmurowe są stosowane najczęściej w łazience: na podłodze, ścianie ponieważ wyglądają estetycznie, wprowadzają powiew świeżości , a jednocześnie są praktyczne i elegancko wyglądają. Marmur to trwały kamień. Jest odporny nie tylko na zabawy dzieci rowerkami i autkami, ale również na domowe zwierzęta jak koty i psy. Należy przy tym pamiętać o regularnej impregnacji przynajmniej raz w roku.
Jakie są najlepsze zastosowania trawertynu?
Płytki z trawertynu stosowane są nie tylko w łazience, ale również w kuchni, salonie i korytarzu. Mogą być również stosowane na zewnątrz budynków na tarasie, elewacji czy ogrodzeniu.
Niewypełniane trawertyny posiadają porowatą, antypoślizgową powierzchnię z tego powodu są chętnie wykorzystywane przy basenach i na schodach.
Trawertyn wypełniany posiada gładką powierzchnię i jest łatwy w czyszczeniu, nawet przy użyciu jedynie wilgotnej szmatki. Niezależnie od tego czy trawertyn jest wypełniany czy niewypełniany, wymaga corocznej impregnacji. Zabieg ten chroni kamień i zapewnia piękny wygląd przez długie lata.
Może Cię też zainteresować: Trawertyn czy granit ? rodzaje, zastosowanie, czym się różnią?