Odpowiedni klej do marmuru odgrywa kluczową rolę podczas układania kamienia. Zapewnia właściwe przyleganie okładziny i zapobiega późniejszemu odklejaniu się płytek. Z drugiej strony nieodpowiedni klej może powodować odbarwienie płytek lub ich pękanie. Poniżej przedstawiamy przegląd różnych klejów i obszary ich zastosowania. Swoją drogą, pojęcie klej do marmuru może być nieco mylące, ponieważ w większości przypadków odnosi się ono do zaprawy klejowej i tę nazwę najczęściej spotkamy na większości opakowań.

Jeśli chcemy ułożyć płytki z kamienia naturalnego np. z granitu, marmuru, wapienia, onyksu czy łupka, zdecydowanie powinniśmy zastosować biały klej cementowy specjalnie przeznaczony do kamienia naturalnego, ponieważ w przypadku konwencjonalnych klejów cementowych (szarych) istnieje ryzyko odbarwienia płytek. Powodem tego jest chłonność kamienia i ryzyko wchłaniania wody i zaprawy przez kamień. Kleje do kamienia naturalnego są białe, ponieważ biały kolor ma mniejszy wpływ na wygląd kamieni naturalnych, niż na konwencjonalny szary klej. Te białe kleje do kamienia naturalnego nadają się również do mozaiki szklanej.

Standard przy układaniu marmuru: biały klej cementowy

Większość płytek marmurowych możemy układać za pomocą białego, wysokoelastycznego kleju cementowego. Jest oferowany w workach i mieszamy się go z wodą zgodnie z instrukcjami producenta. Biały klej do marmuru po nałożeniu twardnieje stosunkowo szybko. Dlatego należy wyrobić gotowy klej tak szybko, jak to możliwe i rozrabiać tylko małe ilości na raz. Większość klejów cementowych jest odporna na wilgoć i mróz. Dzięki temu nadają się zarówno do użytku wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Klej do marmuru: rodzaje podłoży

Cementowy klej do marmuru używamy do różnych typów podłoży:

  • podłoża cementowe,
  • wylewki na ogrzewaniu podłogowym,
  • płyty gipsowo-kartonowe,
  • tynk wapienny, tynk cementowy,
  • membrany do pomieszczeń mokrych
  • powierzchnie malowane
  • na starych płytkach (jeśli mocno trzymają)

Elastyczny klej do marmuru

Podłoża o minimalnym i umiarkowanym skurczu/deformacji

Klej do marmuru powinien być wysokoelastyczny. Taki klej jest wzmocniony plastikiem, zawiera włókna, dzięki czemu nawet po stwardnieniu pozostaje stosunkowo elastyczny i kompensuje drgania powstające np. podczas chodzenia po podłodze. Takie drgania i inne drobne ruchy występują przede wszystkim na podłożach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych lub płyt włókno-cementowych, suchych jastrychów. Elastyczny klej nadaje się również do bardzo gładkiej powierzchni, takiej jak istniejąca okładzina z płytek, której nie chcemy usuwać. Zawarty w nim plastik zapewnia również lepszą przyczepność, dlatego płytki możemy łatwo układać na istniejącej okładzinie. Ze względu na większą siłę klejenia, elastyczne kleje są często stosowane również przy układaniu drobnej mozaiki. W przypadku powyższych podłoży o minimalnym i umiarkowanym skurczu/deformacji odpowiednim klejem będzie np. MIRA 3110:

Klej do marmuru Mira 3110 unifix (biały) C2TE S1 15kg

Klej do marmuru Mira 3110 unifix (biały) C2TE S1 15kg

Klej do płytek wielkoformatowych

W przypadku wielkoformatowych płytek możemy użyć np. MIRA 3130.

Podłoża trudne o znacznym skurczu/deformacji

W przypadku podłoży o znacznym skurczu/deformacji np. podłoży drewnopochodnych takich jak płyty wiórowe czy płyty OSB lub płyty stalowe, PCV  należy użyć specjalistycznego kleju do podłoży trudnych np. MIRA 3600.

Kleje specjalistyczne na bazie żywicy

W zasadzie kleje na bazie żywic stosuje się tylko wtedy, gdy inne kleje do płytek zawodzą lub gdy wyposażenie pomieszczeń musi spełniać określone kryteria. Dlatego stosuje się je przede wszystkim w pomieszczeniach komercyjnych, takich jak duże kuchnie. Przylegają do nietypowych powierzchni, takich jak szkło czy metal. Kleje te produkowane są na bazie żywicy epoksydowej lub żywicy poliuretanowej i przed użyciem należy je zmieszać z utwardzaczem. Po utwardzeniu są elastyczne, mają dużą przyczepność, a są odporne na działanie środków chemicznych. Jednak w sektorze budownictwa mieszkaniowego kleje na bazie żywic rzadko spotykamy.

Nakładanie kleju

Klej o marmuru najlepiej nakładać metodą cienkowarstwową. Oznacza to, że całe podłoże pokrywamy klejem. Klej rozprowadzamy także na spodzie płytki. Oznacza to, że pod płytkami nie pozostawiamy pustych przestrzeni, które mogłyby spowodować pęknięcie płytek pod obciążeniem. Klej nakładamy gładką stroną pacy, a następnie przeciągamy zębatą stroną  pacy. Płytki delikatnie dociskamy/wkręcamy w wilgotną zaprawę sprawdzając regularnie czy ich spodnia strona jest całkowicie pokryta klejem, a nastęnie poziomujemy płytki. W metodzie cienkowarstwowej grubość warstwy kleju wynosi średnio kilka milimetrów.

Jak czytać oznaczenia?

  • C2 – oznacza klasę przyczepności min. 1 N/mm², które można używać na typowych podłożach budowlanych
  • T – Zaprawa tiksotropowa – o zmniejszonym spływie
  • E – Zaprawa o wydłużonym czasie pracy
  • S1 – Odkształcalność kleju (podatność na deformację)

Pamiętajmy, że na trwałość okładziny z marmuru ma wpływ nie tylko odpowiedni klej, ale również odpowiednio przygotowane podłoże oraz zastosowanie właściwej fugi. Bezfugowy montaż nie jest zalecany w przypadku marmuru. Więcej o fugowaniu kamienia znajdziesz w artykule: Fugowanie kamienia naturalnego – jak wykonać?

Sprawdź te naszą ofertę na klej do marmuru >> tutaj <<