Marmur oferuje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrz, zarówno pod względem kolorystyki, jak i różnych rodzajów wykończenia powierzchni. Jest to niewątpliwie wszechstronny materiał dekoracyjny, którego różne oblicza są w stanie zaspokoić wymagania każdego projektu.

Różne rodzaje dostępnych wykończeń pozwalają każdemu wnętrzu nadać inny charakter, dzięki czemu marmur jest bardzo ceniony zarówno przez architektów, jak i projektantów wnętrz. Aby zmienić powierzchnię marmuru, stosujemy różne rodzaje obróbki ściernej kamienia. Czynność ta oraz rodzaj użytych narzędzi zależą od zaplanowanego wykończenia.

Wykorzystuje się dwa rodzaje materiałów ściernych:

– naturalne ścierniwo: diament, kwarc, piaskowiec, szmergiel i korund. Jak sama nazwa wskazuje, są pozyskiwane bezpośrednio z natury. Jednak te materiały ścierne nie są stosowane w celu uzyskania szorstkiego, porowatego wykończenia. Dzieje się tak, ponieważ nie osiągają wysokiej zdolności ściernej. Dlatego w tych przypadkach używamy sztucznych materiałów ściernych.

– sztuczne ścierniwa: do tej grupy zaliczamy węglik krzemu, azotek boru, tlenek glinu. Używając ich możemy szlifować, polerować, rektyfikować i brusić marmur.

Najpopularniejsze rodzaje wykończenia marmuru

Poniżej znajduje się szczegółowa lista najpopularniejszych rodzajów wykończenia powierzchni marmuru, w tym:

Cięty marmur

Znany również jako surowy lub piłowany. Uzyskujemy go przez cięcie marmurowego slabu (płyty) lub bloku za pomocą liny lub tarczy diamentowej. W tym wykończeniu uzyskana powierzchnia marmuru będzie szorstka i matowa. Widoczne będą także ślady cięcia na jego powierzchni. Ten rodzaj wykończenia jest etapem poprzedzającym jakąkolwiek inną obróbkę, taką jak szlifowanie czy polerowanie. Do czego wykorzystujemy marmur piłowany? Ten rodzaj powierzchni zapewnia dobrą antypoślizgowość, dzięki czemu idealnie nadaje się do zastosowań na zewnątrz budynków.

Wstępny szlif

Szlifowanie to kolejny etap po cięciu. W tym przypadku ślady cięcia nie będą już widoczne, lecz powierzchnia marmuru nadal pozostanie matowa. Aby osiągnąć to wykończenie, używamy tarczy karborundowej klasy 60 (FEPA).

Właściwy szlif

W przeciwieństwie do szlifu wstępnego, tutaj używamy tarczy karborundowej o wyższej gradacji – 120 (FEPA). W ten sposób uzyskana powierzchnia marmuru jest znacznie gładsza niż przy poprzednim wykończeniu, ale wciąż matowa. Jest to ostatni krok przed polerowaniem. Ten rodzaj wykończenia najczęściej używamy do zewnętrznych okładzin na tarasie, schodach czy balkonie.

Polerowany marmur

W tym przypadku polerowane wykończenie uzyskujemy poprzez wielokrotne nakładanie materiałów ściernych na powierzchnię marmuru w celu uzyskania gładkiego, błyszczącego wyglądu. Przez polerowanie zmniejszamy również porowatość materiału, co jest ważnym aspektem, w przypadku marmurowych blatów, a także płytek podłogowych i ściennych. Takie wykończenie szczególnie polecamy do użytku wewnątrz budynków, gdyż na zewnątrz polerowana powierzchnia marmurowa może być śliska gdy będzie mokra, zabłocona lub zaśnieżona.

Marmur rodzaje wykończenia powierzchni

Marmur polerowany

Rowkowany

Inaczej żłobiony. Uzyskujemy go poprzez żłobienie na marmurze rowków o różnej grubości, w taki sam sposób, jak dawniej używano dłuta.

Marmur szczotkowany

Naszym celem przy stosowaniu tej techniki jest odzwierciedlenie na kamieniu upływu czasu. Z tego powodu używamy szczotkowania w celu zapewnienia gładkiego, ale jednocześnie i zużytego efektu. Kamień w miejscach bardziej podatnych zyskuje na powierzchni gładkie, delikatne zagłębienia i nierówności. Ten rodzaj wykończenia stosujemy głównie do wewnętrznych płytek ściennych i podłogowych.

Groszkowany (bush-hammered)

W tym przypadku wykorzystujemy groszkownik, który przez punktowe kruszenie powierzchni nadaje oryginalny, porowaty wygląd i antypoślizgowe właściwości. W zależności od rozstawu i wielkości punktów, a także intensywności uderzeń uzyskamy drobniejsze lub grubsze wykończenie. Powstałe wgłębienia mają głębokość od 1 do 3 mm. Wykończenia z marmuru groszkowanego najczęściej stosujemy do użytku na zewnątrz.

Piaskowany marmur

Piaskowane wykończenie marmuru uzyskujemy poprzez wydmuchiwanie pod ciśnieniem małych cząstek krzemu lub korundu w kierunku powierzchni marmuru. Piaskowanie daje podobny efekt do groszkowania, jednak o mniejszym stopniu porowatości. Dlatego możemy go stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Łupany (ciosany)

Naszym celem przy stosowaniu tej techniki jest uzyskanie rustykalnego wykończenia, które można osiągnąć za pomocą dłuta. Uderzając nim o powierzchnię marmuru, odłupują się fragmenty skały, dzięki czemu uzyskujemy bardziej rustykalny, łupany kamień dekoracyjny. Taki kamień stosoujemy zarówno na zewnątrz (w okładzinach elewacyjnych), jak i wewnątrz na ścianach.

Marmur płomieniowany

Płomieniowanie tworzy szorstką, nierówną powierzchnię, którą uzyskujemy przez krótką ekspozycję na płomień. Kamień w tym wykończeniu stosujemy również zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.

Marmur bębnowany

Podobnie jak szczotkowanie jest to metoda postarzania marmuru. Powstaje gdy płytki marmurowe wkładamy do bębna wypełnionego drobnymi kamyczkami. Podczas obracanie się bębna kamyczki obijają płytkę tworząc zaoblone, nieregularne krawędzie.

Sprawdź też naszą ofertę na płytki marmurowe tutaj!

Może Cię również zainteresować >> Najczęściej zadawane pytania o płytki marmurowe

Ocena: