Płytki marmurowe są jednym z najchętniej wykorzystywanych, naturalnych materiałów w aranżacji wnętrz. Chociaż marmur jest ściśle związany z rzeźbą renesansu, to był także popularnym materiałem budowlanym w pozostałych epokach, w wielu kulturach na całym świecie. Był chętnie stosowany w wielu budowlach, od starożytnych, greckich świątyń po indyjskie mauzoleum Tadź Mahal. Płytki marmurowe najłatwiej rozpoznać po jego charakterystycznych, delikatnych żyłkach widocznych na powierzchni. Marmur jest kamieniem dostępnym w wielu odcieniach i sposobach wykończenia powierzchni. Chociaż ten wyrafinowany kamień naturalny nadaje każdej aranżacji wyjątkowo elegancki i luksusowy wygląd, to wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania o ten kamień naturalny.

  1. Jak powstaje marmur?

Marmur to skała metamorficzna, która powstaje na skutek przeobrażenia wapieni pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury. W tych warunkach kalcyt występujący w wapieniu krystalizuje się i tworzy gęstszą skałę. Inne minerały obecne w wapieniu wpływają na kolor i wygląd marmuru. Zanieczyszczenia mineralne, takie jak glina, piasek lub muł, tworzą żyłki i smugi charakterystyczne dla marmuru.

  1. Gdzie można układać płytki marmurowe?

Marmur to doskonałe rozwiązanie, które nadaje charakteru każdej części naszego domu. Jako elegancka posadzka doskonale pasuje do przedpokoju, salonu, kuchni i łazienki. Może być użyty także na ścianie między szafkami w kuchni. Stosowany także jako blaty, jednak należy pamiętać o możliwości przebarwienia (w przypadku zaniechania konserwacji), szczególnie w kontakcie z substancjami o kwaśnym pH. Marmur wykorzystywany jest również w aranżacji wielu luksusowych obiektów komercyjnych (hotele, galerie handlowe), a nawet może być stosowany na zewnątrz budynków (w ciepłym klimacie).

Płytki marmurowe podłogowe

Płytki marmurowe podłogowe w salonie

  1. Jakie są rozmiary płytek marmurowych?

Marmurowe płytki dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów, od wielkoformatowych kwadratów czy prostokątów po wieloelementowe mozaiki. W przypadku płytek podłogowych najczęściej spotykane formaty to:

  • 30×30
  • 30×60
  • 45×45
  • 60×60
  1. Jak trwałe są płytki marmurowe?

Marmur jest bardzo trwałym materiałem, który przy odpowiedniej pielęgnacji będzie pięknie wyglądał nawet kilkadziesiąt lat. Płytki należy regularnie konserwować specjalnym impregnatem. Ochroni to kamień naturalny przed wnikaniem zabrudzeń i wilgoci. W zależności od natężenia ruchu w Twoim domu zabieg impregnacji należy powtarzać co 6-12 miesięcy. Kwaśne substancje, takie jak soki owocowe, soda lub ocet, mogą odbarwić marmur, dlatego należy natychmiast wycierać wszelkie wycieki, aby zachować jego piękny wygląd.

  1. Czy pęknięcia na powierzchni są normalne?

Drobne żyłki przypominające pęknięcia są normalną cechą marmuru. Widoczne żyłki są spowodowane różnymi minerałami, które zostały uwięzione w kamieniu przed milionami lat. To one odpowiadają za piękne wzory i kolory, nadające marmurowi niepowtarzalny charakter.

  1. Czy impregnacja marmuru jest konieczna?

Impregnacja jest zdecydowanie zalecana ponieważ marmur jest materiałem naturalnym, który posiada mikropory, co oznacza, że wszelkie ciecze, które wchodzą w kontakt z powierzchnią mają skłonność do wnikania w głąb kamienia. Może to spowodować przebarwienia i plamy. Regularna impregnacja skutecznie zmniejsza chłonność kamienia i zapewnia oryginalny wygląd marmuru przez cały okres użytkowania.

  1. O czym warto pamiętać przy zakupie marmuru?

Płytki marmurowe w I gatunku powinny być kalibrowane z idealnie prostokątnymi narożnikami. Należy pamiętać, że jest to kamień naturalny, dlatego odcienie oraz wzory na poszczególnych płytkach mogą się różnić między sobą dosyć znacząco. Warto rozplanować układ płytek przed ich zainstalowaniem, aby uzyskać pożądany wzór i wygląd.

  1. Jak czyścić marmur?

Regularnie usuwaj błoto, piasek i inne zabrudzenia naniesione z zewnątrz. Te nieczystości mogą powodować drobne zarysowania na powierzchni marmuru, które z czasem mogą stać się bardziej widoczne. Powierzchnię można czyścić wilgotną szmatką, miotłą z miękkim włosiem lub odkurzaczem wyposażonym w odpowiednią końcówkę. Wszelkie wycieki należy na bieżąco usuwać, zwłaszcza substancje o kwaśnym pH. Zabrudzanie z soku owocowego, kawy i czerwonego wina należy natychmiast usuwać gdyż mogą przebarwić kamień. Nawet jeśli marmur jest zaimpregnowany najlepiej nie ryzykować. Nie należy również czyścić marmuru wybielaczem, octem ani silnymi środkami czyszczącymi na bazie kwasów, ponieważ mogą uszkodzić kamień.

  1. Jak usunąć plamy z marmuru?

Plamy można usunąć z marmuru za pomocą metody zwanej okładem. Ta procedura odciąga plamę z kamienia na inny materiał. Ściereczkę nasączoną środkiem wyciągającym przykłada się na plamę, przykrywa szczelnie folią i zabezpiecza taśmą w taki sposób, aby odciąć dopływ powietrza. W zależności od rodzaju zastosowanego środka, taki ?opatrunek? pozostawia się na 24-72 godzin. Preparaty wyciągające do marmuru dostępne są zarówno w postaci płynnej jak i w proszku. Przy zakupie środka czyszczącego należy zasięgnąć porady eksperta gdyż preparat powinien być dobrany do rodzaju płytki i rodzaju plamy.

Czyszczenie marmuru

Usuwanie plam z marmuru

  1. Czy można naprawić uszkodzoną płytkę z marmuru?

W wielu przypadkach można. Najczęściej stosuje się klej epoksydowy lub specjalny wypełniacz. W tym celu należy skonsultować się z ekspertem, który dobierze odpowiednie rozwiązanie do danego rodzaju uszkodzenia.

Sprawdź także naszą ofertę płytek marmurowych tutaj!

Może Cię też zainteresować artykuł: Płytki marmurowe: piękne, trwałe i ekologiczne

Ocena: