Życie jak w pałacu czy luksusowej rezydencji? Marmur sprawia, że jest to możliwe! Ten szlachetny materiał przeżywa obecnie renesans i możemy go spotkać w licznych aranżacjach wnętrz, jako wykończenie podłóg i ścian, a także jako element dekoracyjny (np. ekskluzywny blat). Ale co jeśli podłoga się zestarzeje lub zostanie uszkodzona? Co zrobić z plamami i zabrudzeniami? Aby nasza podłoga dłużej wyglądała jak nowa ważne jest odpowiednie czyszczenie marmuru. Poniżej przedstawiamy praktyczne wskazówki jak czyścić płytki marmurowe.
Spis treści
- Jak ułatwić sobie czyszczenie marmuru?
- Czyszczenie marmuru
- Czym czyścić marmur na podłodze
- Typowe błędy, których należy unikać
- Czym nie czyścić marmuru?
- Czyszczenie marmuru octem?
- Czyszczenie marmuru: soda
- Rozlane płyny i zarysowania
- Czyszczenie marmuru na zewnątrz budynku
- Wskazówki dotyczące impregnacji marmuru
- Układanie płytek, a czyszczenie marmuru
- Rozpoznawanie i usuwanie uszkodzeń na marmurze
Jak ułatwić sobie czyszczenie marmuru?
Wiedza to potęgi klucz, a także ułatwia życie, jeśli chodzi o czyszczenie marmuru. Oto przydatne informacje, które ułatwią nam czyszczenie tego kamienia. Z geologicznego punktu widzenia marmur zaliczamy do wapieni ponieważ powstał z przeobrażenia wapienia i jest podobny do niego składem chemicznym. Dlatego dla tych obydwu kamieni stosujemy te same zalecenia dotyczące czyszczenia. Oba reagują z kwasem, dlatego nie używajmy detergentów z kwaśnym pH.
Czyszczenie marmuru
A jak wygląda czyszczenie marmuru w praktyce? Zasadniczo, posadzka marmurowa jest tak samo łatwa w czyszczeniu, jak każda inna okładzina podłogowa. Wystarczy zamieść miotłą lub odkurzyć odkurzaczem wyposażonym w miękką końcówkę. Do mycia używajmy wilgotnego, dobrze wyciśniętego mopa i czystej wody. Możemy również zastosować środek pielęgnacyjny do mycia kamienia naturalnego. Działa on podwójnie: nie tylko usuwa zabrudzenia, ale także pomaga chronić przed plamami. Aplikacja jest bardzo łatwa. Produkt wystarczy rozcieńczyć z wodą i rozprowadzić na płytkach.
Czym czyścić marmur na podłodze
Marmur lubi łagodne środki czyszczące dlatego zaleca się używać preparaty z neutralnym pH, na bazie dobrej jakości naturalnych mydeł. Unikajmy silnie żrących środków czyszczących, środków ściernych, wybielaczy czy mleczka do czyszczenia. Zamiast tego wybierzmy bezkwasowe i neutralne pH środki czyszczące do pielęgnacji kamienia.
Typowe błędy, których należy unikać
Wiele środków czyszczących, których używamy na co dzień, nie są zalecane przy czyszczeniu marmuru. Niewłaściwa lub nadmierna pielęgnacja to jeden z głównych powodów, dla których musimy odnawiać podłogi. W pielęgnacji często stosuje się środki tworzące powłokę. Efekt jest taki, że na początku marmur błyszczy, ale potem kamień wygląda, jakby był posmarowany tłustym kremem. Brud łatwiej się zbiera, a podłoga wygląda matowo i nieestetycznie.
Czym nie czyścić marmuru?
Typowym błędem jest stosowanie zbyt silnych środków czyszczących. Niewłaściwy środek powoduje, że krystaliczna powierzchnia marmuru stopniowo matowieje. Taki proces może ciągnąć się latami. Coraz więcej brudu gromadzi się w żyłach kamienia. Gdy zrezygnujemy z kwaśnych środków czyszczących, możemy łatwo zaoszczędzić sobie niepotrzebnych kłopotów i renowacji kamienia. Środki, których nie powinniśmy używać na marmurze to: silne alkaliczne środki czyszczące, środki na bazie kwasów, detergenty zawierające środki powierzchniowo czynne, odkamieniacz, kwasy owocowe, olejki pielęgnacyjne.
Czyszczenie marmuru octem?
Czyszczenie marmuru octem powoduje uszkodzenie kamienia i pogorszenie jego wyglądu. Ocet to kwas, który reaguje z zasadowym marmurem (węglanem wapnia) powodując jego trawienie, matowienie i odbarwienia. Jak bardzo destrukcyjny wpływ ma kwas na kamień widać choćby na przykładzie odkamieniania czajnika za pomocą kwasku cytrynowego. Zatem nawet sok z cytryny, sok pomarańczowy, wino i kawa mogą odbarwić kamień. Kwasy są wrogiem każdego kamienia, a zwłaszcza marmuru i wapienia.
Czyszczenie marmuru: soda
Czy mogę używać sodę na marmurze? Jest to kwestia dyskusyjna. Soda ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Użycie sody w sposób nieprawidłowy powoduje uszkodzenie marmuru, dlatego takie rozwiązanie nie jest polecane, zwłaszcza gdy obecnie mamy dostęp do specjalnych, bezpiecznych środków do czyszczenia marmuru. Soda co prawda jest tańsza i nie zawiera chemikaliów. Może być skuteczniejsza niż sama ciepła woda i miękka ściereczka. Jednak mimo, że ma odczyn alkaliczny to ma lekko ścierne właściwości. Dlatego należy ją używać z umiarem i ostrożnie, biorąc pod uwagę, że marmur jest wrażliwym kamieniem i podatnym na plamy i zarysowania. Nie używajmy sody do codziennego czyszczenia marmuru. Upewnijmy się także, że soda nie pozostaje na powierzchni dłużej niż kilka sekund. Jeśli będziemy ją używać zbyt często, marmur zacznie matowieć. Nawet lekkie środki czyszczące, takie jak soda oczyszczona, mogą nadal uszkodzić kamienne powierzchnie.
Rozlane płyny i zarysowania na posadzkach marmurowych
- rozlane, silnie plamiące płyny niezwłocznie zetrzyjmy ściereczką
- nie chodźmy po marmurze w butach, których używamy na zewnętrz. W podeszwie mogą znajdować się kamienie lub sól drogowa (zimą)
- pod nóżki krzeseł i stołu przyklejmy podkładki ochronne z filcu lub podobnego materiału
Czyszczenie marmuru na zewnątrz budynku
Już wiemy jak czyścić płytki marmurowe w domu. Ale co z przestrzenią na zewnątrz budynku? Wiele zaleceń, które dotyczą wnętrza, stosujemy również na zewnątrz. Na zewnątrz marmur jest wystawiony na działanie czynników atmosferycznych. Zwłaszcza wiosną nawierzchnie z marmuru, podobnie jak inne okładziny tarasowe, wymagają czyszczenia. Wiele osób lubi używać myjki wysokociśnieniowej, aby szybko usunąć zabrudzenia. Problem jest taki, że nadmierne ciśnienie wody może uszkodzić strukturę kamienia, przez co brud może szybciej się gromadzić. Jeśli chcemy bezpiecznie umyć marmur zostawmy myjkę wysokociśnieniową i użyjmy miękkiej miotły lub skonsultujmy się ze sprzedawcą kamienia naturalnego i producentem myjki wysokociśnieniowej. Podobnie jak wewnątrz budynku, również na tarasie marmur należy regularnie impregnować. Dzięki impregnacji kamień naturalny dodatkowo chronimy przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Środek wnika w kamień. Na zaimpregnowanej powierzchni płyny łatwo spływają z płytek i można je łatwo wytrzeć ściereczką.
Wskazówki dotyczące impregnacji marmuru
- przed fugowaniem warto zaimpregnować marmur. Ułatwi późniejsze zmycie fugi
- aby impregnat dobrze się wchłaniał, zaleca się impregnować tylko całkowicie suche powierzchnie. W przypadku gdy nałożyliśmy za dużo impregnatu i kamień nie chce go dalej chłonąć, wytrzyjmy nadmiar ściereczką
- w zależności od miejsca i natężenia ruchu, impregnację należy powtarzać co 1-5 lat. Wówczas nasz marmur będzie dobrze chroniony przez wiele lat.
Więcej informacji znajdziesz w artykule >> Impregnacja marmuru
Układanie płytek, a czyszczenie marmuru
Czyszczenie marmuru będzie łatwiejsze jeśli podczas układania płytek zwrócimy uwagę na parę rzeczy:
- płytki marmurowe przechowujmy w suchym i czystym stanie do momentu ułożenia.
- dbajmy o czystość marmuru podczas montażu. Jeśli szybko zetrzemy nadmiar kleju czy fugi, to nie będziemy musieli się martwić o resztki zaschniętego cementu, które później trudno usunąć
- po ułożeniu płytek należy gruntownie wyczyścić marmur. W zależności od stopnia zabrudzenia środek czyszczący nakładamy w postaci nierozcieńczonej lub rozcieńczonej na płytki i dokładnie zmywamy.
Rozpoznawanie i usuwanie uszkodzeń na marmurze
Matowiejący marmur, zaplamienia chemikaliami, zarysowania? Czy odebrały blask marmurowej posadzce? Czy kwaśny środek czyszczący lub nieodpowiedni impregnat przytłumia połysk naturalnego kamienia? Nie wpadajmy w panikę. Istnieją proste sposoby, które sprawią, że podłoga znów będzie lśnić. Zarówno małe, jak i większe powierzchnie z marmuru można przywrócić do blasku poprzez szlifowanie i polerowanie. Posadzka marmurowa jest najpierw szlifowana, a następnie polerowana, aż do uzyskania pożądanego połysku. Dzięki szlifowaniu eliminujemy zarówno matowe obszary na marmurze, jak i uszkodzenia chemiczne. Marmurowa podłoga znów błyszczy jak jednolita powierzchnia.
Usuwanie rys
W przypadku drobnych, delikatnych rys wystarczy niekiedy zabieg kosmetyczny z pastą polerską (do kamienia), rzep polerski i ręczna polerka (można ją wypożyczyć w sklepach z narzędziami). Jeśli trzeba odnowić większą powierzchnię, najlepiej zatrudnić specjalistyczną firmę. Osady wapienne można usunąć mechanicznie. A co zrobić z plamami oleju, smoły, wosku? Na prawie każde zanieczyszczenie istnieje odpowiedni środek do czyszczenia marmuru. Zapytajmy naszego dostawcę kamienia o odpowiedni preparat.
Sprawdź też naszą ofertę na płytki marmurowe >>tutaj<<