Solidne i trwałe, a przy tym piękne i eleganckie. Każdy, kto wybiera marmury, wybiera naturalność i ponadczasowy styl. W tym artykule znajdziesz przydatne  informacje dotyczące wyglądu, trwałości oraz jak układać i czyścić marmur.

Spis treści

Wygląd

Cechą wyróżniającą marmury jest ich oryginalny wygląd. Naturalne żyłki i smugi w różnych odcieniach przebiegają przez całą strukturę kamienia i decydują o jego wyglądzie. Użylenie może być jasne lub ciemne, wyraźnie zaznaczone lub prawie niewidoczne i niekiedy może tworzyć bardzo artystyczne formy i rozgałęzienia. Na efekt końcowy ma również sposób wykończenia powierzchni marmuru. Najpopularniejsze wykończenie to połysk. Dzięki polerowaniu, marmury wyglądają wyjątkowo estetycznie i luksusowo. Taka podłoga szczególnie dobrze komponuje się z meblami w stylu klasycznym i nowoczesnym. Polerowanie marmuru nadaje mu gładką powierzchnię i uwidacznia jego naturalną, chmurkową strukturę.

Nie gorzej prezentują się też marmury szlifowane. Podobnie jak w przypadku marmurów polerowanych, efekt uzyskuje się dzięki zastosowaniu maszyn ściernych. Podłoga ze szlifowanego marmuru jest mniej błyszcząca, ale zyskuje jedwabisty mat, co sprawia, że ogólny efekt jest bardziej stonowany i nowoczesny.

Trwałość

Starożytne budynki nie kłamią: mimo, że marmury nie są tak twarde jak granit to jednak dobrze znoszą próbę czasu w znakomitej formie. Mimo to, w budynkach intensywne użytkowanych marmury mogą po latach mniej błyszczeć, zwłaszcza wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Ale nie powinno to nas martwić. Marmury możemy odnowić poprzez szlifowanie i polerowanie. Taką usługę możemy zamówić w specjalistycznej firmie. Dzięki temu podłoga znów błyszczy jak nowa.

Marmury na ogrzewaniu podłogowym

Podobnie jak inne kamienie naturalne, marmury mają doskonałą przewodność cieplną. W porównaniu do innych okładzin podłogowych, takich jak drewno, panele laminowane czy PCV, marmury na podłodze długo utrzymują ciepło i rozprowadzają je równomiernie po całym pomieszczeniu. Marmury i ogrzewanie podłogowe to duet idealny.

Rodzaje i kolory

Każdy zna marmur Carrara: biały z szarymi smugami. Swoją popularność zawdzięcza swej uniwersalności, ponieważ można go łączyć z wieloma stylami. Jednak paleta kolorów marmuru jest znacznie większa. Od jasnego beżu (Crema Marfil), po czerwony (Rojo Alicante), zielony (Rainforest Green), do wyjątkowo kolorowych jak Calacatta Yellow Green.

Jak czyścić marmury ?

Czy marmury są wrażliwe na zabrudzenia? Nie do końca. Jeśli zastosujemy się do kilku wskazówek, pielęgnacja i czyszczenie marmuru będzie bezproblemowe. W przypadku marmurów należy unikać stosowania silnych środków czyszczący na bazie kwasów. Podobnie jak trawertyny, marmury należą do rodziny wapieni i są wrażliwe na kwasy. Do codziennego mycia wystarczy sama woda. Raz na jakiś czas możemy dodać łagodne mydło z neutralnym pH lub środek do mycia marmuru. Jest on specjalnie dostosowany do kamienia naturalnego. Podczas dozowania detergentu uważajmy, by nie przesadzić. Dużo nie znaczy lepiej. Po umyciu na mokro, marmur możemy przetrzeć do sucha ściereczką z irchy. Dzięki temu uzyskamy efekt bez smug. Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule czyszczenie marmuru.

Stosując odpowiednią impregnację, chronimy marmury przed wodą i zabrudzeniami. Środek tworzy niewidoczną ochronę, która ogranicza wnikanie plam w strukturę kamienia.

Jak układać płytki marmurowe?

Choć sam montaż płytek nie należy do trudnych czynności i możemy go wykonać we własnym zakresie to jednak warto postawić na fachowca, najlepiej mającego doświadczenie w pracy z kamieniem. Profesjonalny płytkarz wykona usługę zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Posiada odpowiednie narzędzia i wie jak wybrnąć z nieoczekiwanych sytuacji jakie mogą wyniknąć podczas montażu.

Mimo, że układanie płytek marmurowych jest podobnie do układania zwykłych płytek to jednak jest kilka istotnych różnic, o których należy pamiętać. Do najważniejszych zasad należą:

  • przed montażem wylewka powinna być wysezonowana co najmniej 3 miesiące, najlepiej w miesiącach letnich
  • podłoże powinno być zagruntowane, a w pomieszczeniach mokrych ułożona hydroizolacja
  • do cięcia marmuru używamy piły tarczowej wodnej
  • marmury podobnie jak każdy inny kamień naturalny układamy na białym i wysokoelastycznym kleju. Szary klej mógłby przeniknąć i spowodować wykwity szarości na powierzchni
  • klej nakładajmy zarówno na podłoże jak i na spód płytki. Następnie, za pomocą pacy zębatej rozprowadzamy zaprawę i delikatnie mocujemy płytkę. W przypadku układania małych płytek na ścianie (np. 10×10) klej nanosimy tylko podłoże
  • polerowany marmur warto zaimpregnować przed fugowaniem. Ułatwi to późniejsze zmycie fugi
  • płytki marmurowe zaleca się układać z fugą o szerokości co najmniej 2 mm. W niektórych przypadkach możemy potrzebować szerszych spoin. Dotyczy to zwłaszcza dużych formatów (60×60 i większych), grubszych płytek (powyżej 12 mm) i montażu na ogrzewaniu podłogowym
  • kolor fugi powinien być zbliżony do koloru kamienia. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przebarwienia marmuru

Dodatkowe informacje znajdziesz w artykule >> Układanie płytek z trawertynu

Marmur na tarasie

Miłośnicy marmuru nie muszą rezygnować z uroku eleganckiego kamienia naturalnego  na tarasie. Płyty tarasowe z marmuru doskonale odnajdują się zarówno w nowoczesnych jak i klasycznych aranżacjach przestrzeni wokół budynku. Najczęściej możemy spotkać marmur na taras w odcieniach szarości o wykończeniu matowym z zaokrąglonymi (bębnowanymi) krawędziami. Pamiętajmy, że marmur na tarasie musi spełniać określone parametry.  W naszym klimacie najlepiej gdy płyty mają grubość 3 cm (lub więcej) . Ponadto, aby jak najdłużej cieszyć się nowym tarasem z kamienia naturalnego, zalecana jest regularna impregnacja. Dla optymalnej ochrony  powtarzajmy impregnację co roku. Wszelkie zabrudzenia w tym tłuszcz z grilla, wino czy soki z owoców usuwajmy na bieżąco by nie powodowały trwałych plam.