Przytulny klimat jak w domu na południu Francji, czy nowoczesny styl w kolorach bieli i czerni. Kamień ozdobny na ścianie to wielki trend w aranżacji wnętrz. Zwłaszcza trawertyn, łupek i kwarcyt oferują efektowne spektrum kolorów, ukazując surowe, naturalne piękno. Zainspiruj się praktycznymi wskazówkami i sprawdź jak wybrać odpowiedni kamień ozdobny na ścianę.

Spis treści

Kamień naturalny to wszechstronny materiał, z którego wykonujemy nie tylko posadzki, schody czy parapety, ale również piękne dekoracje na ścianę w salonie, przedpokoju czy na elewacji. Taka okładzina ścienna nadaje niepowtarzalny, ekskluzywny charakter.

Co to jest kamień ozdobny?

Wybierając kamień ozdobny na ścianę mamy do dyspozycji płytki lub panele. Panel to element składający się z kliku fragmentów kamieni połączonych ze sobą, niekiedy na podstawie cementowej lub elastycznej siatce. Panele możemy łączymy ze sobą jak puzzle. Dla niektórych modeli  dostępne są również gotowe narożniki. Powierzchnia takiego kamienia może być surowa, łupana, szczotkowana lub bębnowana. Takie struktury sprawiają, że kamień ozdobny jest jeszcze bardziej wyjątkowy i naturalny. Grubość kamienia ozdobnego na ścianę do wewnątrz budynku wynosi zazwyczaj 1-3 cm, na zewnątrz 2-6cm. Większość modeli to płytki bezfugowe ? z ciasno ułożonymi obok siebie na styk fragmentami kamieni. Naturalny kamień ozdobny na ścianę produkuje się z takich skał jak trawertyn, marmur, łupek, kwarcyt, piaskowiec i gnejs – zdecydowanie jest dzisiaj w czym wybierać!

Zastosowanie

Kamień ozdobny to coś więcej niż tylko dekoracja ściany czy elewacji. Możliwości jego zastosowania są szerokie. Możemy z niego wykonać obudowę kominka. Świetnie sprawdzają się również jako przegroda pomieszczenia. Co więcej, nie musimy układać z kamienia całej ściany. Czasami wystarczy tylko niewielki fragment. Na zewnątrz budynku, kamienozdobny możemy wykorzystać też na obudowy schodów, murki, filary czy ogrodzenia.

Aranżacja wnętrza

Kontrast czy harmonia? Miłośnicy naturalnych materiałów lubią łączyć kamień ozdobny na ścianie ze zwykłymi płytkami na podłodze lub stosować ten sam rodzaj kamienia w różnych miejscach. Jego ziemisty wygląd i naturalna kolorystyka pozwalają podkreślić wybrane ściany wewnętrzne w obszarach mieszkalnych i wejściowych. Kamienozdobny możemy dobrać do każdego wnętrza: salonu, gabinetu, przedpokoju, czy łazienki. Ilość wzorów i dostępnych opcji zachwyca. Tutaj decyduje nasz gust. Ponadto, połączenie różnych kamieni może również wyglądać bardzo atrakcyjnie. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kamień ozdobny na ścianę w salonie, w przedpokoju czy łazience, będzie to wyjątkowa dekoracja naszego wnętrza. Co więcej, oprócz pięknego efektu w łazience zapewniamy również praktyczny aspekt: płytki ścienne poprawiają mikroklimat łazienki i pomagają w ograniczaniu rozwojowi pleśni.

Układanie kamienia naturalnego na ścianie

Rozpoczynając układanie kamienia naturalnego na ścianie sprawdź wymagania podstawowe:

  • powierzchnia ściany powinna być czysta, sucha i wolna od pęknięć
  • podczas mocowania pamiętajmy o pozostawieniu wolnych miejsc na wymagane gniazda, przyłącza i przewody
  • podłoże powinno być zagruntowane
  • do montażu używajmy białego i elastycznego kleju. Jeśli kamienozdobny ma cementową podstawę, możemy użyć szarego kleju
  • klej nanosimy zarówno na spod panelu jak i na podłoże, a następnie rozprowadzamy pacą zębatą
  • panele montujemy od dołu do góry sprawdzając poziom
  • używajmy kotew do mocowania (jeśli projekt i typ okładziny takie wymaga)

Wybieramy kamień ozdobny na ścianę ? TOP 3

Trawertyn

Trawertyn to jeden z najczęściej używanych kamieni ozdobnych we współczesnej architekturze. Występuje w odcieniach beżu, brązu, żółtego i czerwieni. Dzięki ciepłej kolorystyce nadaje wnętrzu domową, przytulną atmosferę. Cechą charakterystyczną trawertynu są jego pory na powierzchni. Porowata struktura sprawia, że jest okładziną lżejszą w porównaniu do innych kamieni naturalnych i nie tracąc jednocześnie na swej wytrzymałości. Jest też stosunkowo łatwy w cięciu i obróbce. Ponadto, zapewnia dobrą izolację akustyczną.

Kamień ozdobny na ścianę kamienozdobny

Kamień na ścianę trawertyn Noce Łupek

Kamień na ścianę trawertyn Noce Łupek

Naturalne, łupane wykończenie powierzchni nadaje wyrafinowany, rustykalny charakter. Ta różnorodność faktur i kolorów trawertynu pozwala na szeroki zakres zastosowania. Na przykład możemy go wykorzystać do tworzenia efektownych dekoracji ścian w salonie, przedpokoju czy na kominku. Taki kamień ozdobny doskonale sprawdzi się również w projektach zewnętrznych jako elewacja budynków mieszkalnych i komercyjnych. Niepowtarzalny urok naturalnego trawertynu sprawia, że każda realizacja staje się wyjątkowym dziełem sztuki.

Sprawdź też naszą ofertę na produkty z kategorii:

Łupek

Intensywne kolory od antracytu po głęboką czerń lub jaskrawe kolory ? łupek oferuje ciekawe spektrum tonacji kolorystycznych. Na przykład grafitowy łupek Jack Black, którego jednolite kolory i piękna łupkowatość sprawia, że bardzo dobrze prezentuje się na ścianie w salonie czy przedpokoju. Poza tym możemy go wykorzystać również na zewnątrz. Jeśli chcemy zaprojektować przestrzeń na zewnątrz z łupkiem na elewacji, mamy kilka opcji. Na przykład, możemy zlecić zaprojektowanie całej elewacji domu z łupka i jednocześnie uwzględnić temat izolacji. Kwadratowe lub prostokątne  płytki z łupka dobrze sprawdzą się na większych powierzchniach, nadając im liniowy i stonowany wygląd. Jeśli montujemy kamień ozdobny na ścianę tylko na określonym obszarze elewacji, dobrym pomysłem jest zastosowanie paneli, podobnie jak wewnątrz. Te kamienne moduły można szybko i łatwo zamontować, mają piękny i rustykalny wygląd. Podczas zakupu sprawdźmy czy nasz łupek przeznaczony jest do montażu na zewnątrz budynków. Łupki zewnętrzne testowane są pod kątem mrozoodporności.

Kwarcyt

Kamień ozdobny z kwarcytu to kolejny sposób na wizualne uatrakcyjnienie wnętrza i nadanie mu rustykalnego charakteru. Kwarcyt jest skałą powstałą z przeobrażenia piaskowca i charakteryzuje się dużą twardością i ciekawą fakturą. Niektóre odmiany połyskują i mienią się w różnym stopniu w zależności od warunków oświetleniowych. Dzięki temu, w zależności od padania światła kolor pojedynczych elementów kamiennych nieco się zmienia. Wybierając kamień ozdobny na ścianę mamy do dyspozycji kwarcyty w odcieniach szarości, brązu, szaroniebieskiego i żółto-czerwone. Za kolor kwarcytu odpowiedzialne są minerały np. kyanit tworzy odcienie niebieskiego, pistacyt ? zielonego. Niezależnie od tego, czy będzie to kamień w ciemnych odcieniach, czy kolorowy, pokrycie ściany kwarcytem zawsze upiększy pomieszczenie.

Konserwacja i pielęgnacja kamienia

Podobnie jak w przypadku kamiennej posadzki czy tarasu, kamień ozdobny na ścianie również należy impregnować w celu ochrony przez zabrudzeniami.  Łupany kamień możemy impregnować natryskowo, zbierając ściereczką na bieżąco nadmiar środka by nie pozostawiać zacieków. Więcej o impregnacji znajdziesz w tym artykule >> Jak impregnować trawertyn.

Kamień ozdobny na ścianie jest bardzo łatwy w utrzymaniu w czystości. Do usunięcia kurzu wystarczy zwykła miotełka. Zazwyczaj kamień ozdobny nie wymaga częstego mycia na mokro, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba możemy użyć łagodnego środka czyszczącego przeznaczonego dla kamienia naturalnego zgodnie z instrukcją producenta. Ponadto, unikajmy stosowania silnych środków czyszczących, które mogą odbarwić kamień. Więcej na temat czyszczenia kamienia znajdziesz tutaj >> Jak czyścić trawertyn