Trawertyn cieszy się od kilku sezonów niegasnącą popularnością. Jest ponadczasowy, posiada minimalistyczny, klasyczny wygląd i jest wszechstronny – idealnie pasuje do każdego stylu wnętrza. Można go również wypolerować do uzyskania gładkiego wykończenia lub szlifować na mat. Może być surowy lub wypełniany. Krawędzie postarzane lub klasyczne. Jest dostępny w wielu odcieniach, w tym beżu, brązu i szarości.

Trawertyn czy marmur?

Trawertyn posiada ciepłą, naturalną kolorystykę, która tworzy przytulne i relaksujące wnętrze. Jest bardziej subtelny i stonowany niż marmur. Ma ten sam luksusowy charakter co marmur, ale jest bardziej przystępny cenowo. Trawertyn przeciwieństwie do marmuru, może być stosowany na zewnątrz. Dlatego głównymi różnicami są koszt i trwałość. Zwykle klienci używają marmuru tylko w określonych miejscach i tylko wewnątrz, natomiast trawertyn jest bardziej uniwersalny. Kolejną dużą różnicą między tymi dwoma kamieniami jest sposób ich powstawania. Trawertyn jest rodzajem skały wapiennej powstającej w wyniku osadzania się wód z gorących źródeł i jaskiń. Marmur to skała metamorficzna, która tworzy się przez dłuższy okres czasu.

Kolorystyka

W zależności od ilości żelaza, minerałów i innych elementów organicznych występujących w pierwotnym wapieniu, trawertyn może przybierać różne odcienie, od beżu, żółtego, pomarańczowego po szarości, brązy i czerwienie. Ponieważ jest to naturalny kamień, każdy jego fragment jest unikalny. Od tysięcy lat używany jest w budownictwie dzięki czemu dziś możemy go podziwiać w wielu słynnych zabytkach.

Z jakim stylem wnętrza trawertyn najlepiej się komponuje?

Ponadczasowa estetyka trawertynu sprawia, że pasuje do różnych stylów wnętrz. Od nowoczesnego minimalizmu po klasykę i współczesność, jego neutralny odcień sprawia, że jest wyjątkowo wszechstronny. Jako naturalny kamień składający się ze stonowanych, beżowych odcieni i delikatnych, ziemistych struktur, sprawia, że takie wykończenie nie konkuruje z innymi barwami w danej przestrzeni. Po prostu wzmacnia to co już jest i dodaje odrobiny luksusu i elegancji. Dobrze sprawdza się również z innymi materiałami naturalnymi, zwłaszcza z drewnem, innymi kamieniami i tkaninami organicznymi.

Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Może być stosowany w wielu miejscach, a po zaimpregnowaniu staje się odporny na zabrudzenia. Mocne żyłki nadają mu charakteru i będą wyglądać naprawdę pięknie jako podłoga lub jako ściana w kuchni lub łazience. W podobny sposób możemy stworzyć piękne otoczenie kominka i podłogę w salonie, taras czy schody. Umywalki z trawertynu to kolejny niezawodny sposób na włączenie trawertynu do swojego projektu. Mniejsze akcenty, takie jak mozaiki i rzeźbione dekory, dobrze sprawdzają się, jeśli mamy ograniczony budżet.

Sprawdź też artykuł >> Trawertyn rządzi! 10 przykładów w aranżacji domu i mieszkania

Z jakimi innymi materiałami trawertyn dobrze się komponuje?

Trawertyn pięknie komponuje się z metalem i drewnem, a jego neutralne kolory doskonale uzupełniają bardziej delikatniejsze barwy, jak szarości i biel. Dobrze współgra z tynkiem dekoracyjnym czy płytkami zellige. Pięknie komponuje się z innymi kamieniami naturalnymi. Bardzo szykownie prezentuje się również w zestawieniu z organicznymi, naturalnymi włóknami, takimi jak len.

Sprawdź też nasz trawertyn tutaj!

Ocena: