Doskonale zachowane skamieniałości kraba i liści odkryto w kopalni trawertynu w Turcji. Suleyman Burkay, inżynier górnictwa znalazł je podczas cięcia bloków trawertynu w Denizli. Znalezisko zwróciło uwagę naukowców z Francji. Pracownicy z kilku francuskich uniwersytetów zarejestrowali, zbadali i ponumerowali skamieniałości.

Suleyman Burkay po 20 latach pracy jako inżynier górnictwa w kamieniołomach w Denizli, założył własną fabrykę trawertynu. Przechowuje w swoim magazynie skamieliny krabów, liści i kości znalezione w ciętych blokach trawertynu. Ma ich prawie 30. Skamieliny, które Burkay ocalił przed pocięciem, przyciągnęły również uwagę naukowców z Francji.

Naukowcy, którzy przybyli do fabryki, zbadali skamieniałości, nadali numery i zarejestrowali je. Znalezisko odkryto w kamieniołomie w regionie Ballik Bogazii Mevkii w granicach dystryktu Kaklik i Honaz, w miejscu gdzie wydobywa się prawie 15 tysięcy ton trawertynu rocznie.

travertine fossil

“Napotkaliśmy skamieniałości sprzed milionów lat”

Süleyman Burkay, wyjaśniając, że do powstania skamieniałości muszą upłynąć miliony lat, powiedział: pracuję jako inżynier górnictwa w kamieniołomach od 2003 roku. Po 20 latach pracy jako wynająłem fabrykę w 2017 roku i założyłem własną działalność. Znaleźliśmy skamieniałości w blokach trawertynu, które wycięliśmy od tego czasu. Skamieniałości wraz z otaczającym fragmentem trawertynu zbieramy i przechowujemy. Ponieważ wcześniej pracowałem jako inżynier górnictwa, rozumiem znaczenie takich skamielin.

Napotkaliśmy skamieniałości sprzed milionów lat. Jest tego więcej –  fragmenty kości krabów i zwierząt. Dla tych skamielin przyjechali wykładowcy z Francji, sprawdzili i nadali numery niektórym z nich. Nagrali to i wyszli, aby sprawdzić jakich gatunków zwierząt dotyczą.

trawertyn skamieliny

Burkay wyjaśnił, że skamieliny znalazł podczas cięcia kamienia, gdy czekał na bloki trawertynu, wszystko dzięki swojej uwadze i uwadze pracowników. Dodał, że wysłał 15 skamielin, które zebrał, do muzeum skamielin w Afyona na wystawę i że gdyby w Denizli powstało muzeum skamieniałości, mógłby przekazać muzeum swoje znaleziska, które wziął pod opiekę.