Trawertyn to bardzo popularny, śródziemnomorski kamień naturalny, który możemy układać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. W tym artykule przedstawiamy źródła zaopatrzenia dla prywatnych nabywców oraz typowe błędy, jakich należy unikać przy zakupie płytek trawertynowych.

Spis treści

Który trawertyn jest najtańszy i dlaczego?

Niska cena niekoniecznie oznacza gorszą jakość. Cena kamienia różni się ze względu na specyfikę wybranej odmiany trawertynu. Kamień naturalny z wieloma porami zazwyczaj jest tańszy niż kamień wypełniony. Jednak nie martwmy się, jeżeli nasz kamień ma wiele dziur. Jest on nadal mrozoodporny pod warunkiem, że będzie odpowiednio ułożony. A jeśli go dodatkowo zaimpregnujemy, wówczas zabrudzenia gromadzące się na zewnątrz będzie można łatwo wyczyścić.

Duży wpływ na cenę kamienia ma kraj pochodzenia. Typowym krajem pochodzenia trawertynu są Włochy. Jednak to trawertyn turecki jest bardzo dobrze znany z dobrego stosunku jakości do ceny i dlatego jest bardzo chętnie poszukiwaną alternatywą. Jest piękny i tańszy od włoskiego trawertynu – tej samej jakości!

Ponadto, jeśli zależy nam na niższej cenie to powinniśmy wybierać mniejsze formaty, ponieważ płytki wielkoformatowe są droższe. Poza tym rodzaje trawertynów w odcieniach beżu, są zazwyczaj tańsze od rzadko występujących odmian, jak żółty, szary czy czerwony.

Gdzie możemy tanio kupić trawertyny?

Mamy dwie opcje do wyboru. Przede wszystkim możemy kupić trawertyn bezpośrednio w Turcji od producenta, ale jest to możliwe tylko w dużych ilościach (pełne kontenery) i dochodzą do tego opłaty celne i transport. Importerzy kupują w Turcji, a następnie zaopatrują regionalnych detalistów. Powoduje to kilka etapów dostaw, które sukcesywnie zwiększają ostateczną cenę. Jest to z pewnością jedna z najdroższych opcji dla prywatnego nabywcy. Bezpośredni importerzy, tacy jak nasz sklep internetowy, sprzedają osobom prywatnym bezpośrednio tj. bez pośrednika detalicznego lub dostawcy przyczyniającego się do wzrostu ceny. Skutkuje to bardzo atrakcyjną ceną dla klienta.

Równie ważne pytanie to nie tylko GDZIE, ale KIEDY tanio kupić trawertyn? Ceny z roku na rok idą w górę, dlatego duża część klientów decyduje się kupić trawertyn z dużym wyprzedzeniem, nawet 1 roku od planowanego montażu bo w nowym roku ceny mogą być wyższe. Niektóre sklepy oferują nawet możliwość przechowania towaru na magazynie. Co więcej, sprawdźmy jakie ceny oferuje sklep poza sezonem. W zimie z reguły ceny materiałów budowlanych są niższe i możemy zakupić trawertyn w starej cenie, przed wiosenną podwyżką.

Które trawertyny są najtańsze?

W naszym sklepie internetowym można znaleźć niedrogie trawertyny do zastosowań wewnątrz lub na zewnątrz. Przedstawiamy nasze 3 najlepsze rodzaje:

Trawertyn Ivory Onyx H/F

To szlachetny trawertyn, nazywany ze względu na beżowe odcienie oraz brązowe wstawki kamienia onyxu. Takie trawertyny rozjaśniają pomieszczenie, nadają śródziemnomorski charakter. Dzięki gładkiej, wypełnianej powierzchni trawertyn jest łatwy w pielęgnacji i pasuje do każdego stylu wyposażenia: klasycznego lub nowoczesnego. Wybór należy do Ciebie! Więcej informacji na temat tej odmiany znajdziesz w artykule >> Trawertyn Ivory Onyx

Trawertyn Ivory Tumbled Square Pavio

Postarzane płytki z trawertynu nadają wnętrzu elegancki, rustykalny charakter dzięki ich naturalnej, surowej powierzchni oraz beżowej barwie. Powierzchnia tego typu trawertynu jest bębnowana, co sprawia, że ??krawędzie są gładkie i zaoblone. Chodzenie po nich boso to prawdziwa przyjemność.

Płytki tarasowe trawertyn Ivory Antique Square Pavio 3cm

Styl rustykalny możemy zastosować również na zewnątrz budynku dzięki naszym płytkom tarasowym z trawertynu Ivory Antuque Tumbled Square Pavio 3cm. Upiększą nasz ogród i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru. Podobnie jak w przypadku płytek trawertynowych Ivory Tumbled do użytku wewnętrznego, powierzchnia jest bębnowana. A dzięki zalecanej przez nas impregnacji jest również odporna na plamy.

Jakich błędów unikać zamawiając trawertyny?

Przede wszystkim zachowajmy ostrożność podczas zamawiania próbek. Małe próbki mogą nie oddać w pełni kolorystyki kamienia naturalnego. Najlepiej zakupić na próbę większą ilość np. 1-2 m2, wówczas będziemy mieć pełniejszy obraz danej partii. Dotyczy to zwłaszcza kolorowych trawertynów jak Leonardo czy Scabos. Próbny zakup pozwoli nie tylko sprawdzić kolor, ale i stopień porowatości, uziarnienia i użylenia. Są modele o zwiększonej porowatości, w których pory są większe i często bywają na wylot płytki. Nie jest to oczywiście wada, a produkt przeznaczony dla określonego stylu wnętrza. Jeśli mamy wątpliwości, który model wybrać zapytajmy naszego sprzedawcę, który doradzi przy wyborze właściwego kamienia. Ponadto, nie spodziewajmy się, że cała podłoga będzie wyglądać tak samo jak zamówiona próbka. Pamiętajmy, że jest to w końcu naturalny materiał i płytki kamienne mogą różnić się nieznacznie między sobą odcieniem.

Odkryj nasze, tanie trawertyny tutaj!