Podłoga w kuchni jest szczególnie narażona na zabrudzenia w porównaniu do innych pomieszczeń. Soki, wino czy tłuszcz rozlane na podłogę z kamienia naturalnego mogą powodować plamy. Dlatego wybierając trawertyn do kuchni na podłogę powinniśmy pamiętać o jego regularnej impregnacji. Wówczas nasz kamień będzie optymalnie chroniony.
Spis treści
- Rodzaj wykończenia powierzchni
- Trawertyn do kuchni ? jaki rozmiar płytki wybrać
- Wybór koloru
- Projekt wnętrza
- Trawertyn do kuchni – cena
Większość sprzedawców kamienia naturalnego ma w swojej ofercie impregnaty, które możemy zamówić razem z płytkami tak, by całość przyjechała jednym transportem. Impregnacja zmniejsza chłonność kamienia naturalnego. Zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń w głąb kamienia i powstawaniu trwałych plam. Dzięki temu wszelkie zabrudzenia możemy łatwo zetrzeć z powierzchni. Zaimpregnowany trawertyn w kuchni jest zabezpieczony, również przed plamami spowodowanymi sokami i tłuszczem.
Rodzaj wykończenia powierzchni
Wybierając trawertyn do kuchni na podłogę, jednym z najczęściej zadawanych pytań jest, czy jest on łatwy w czyszczeniu, ponieważ jak wiadomo, trawertyn posiada pory ? lub potocznie ?otwory? na swojej powierzchni. Przede wszystkim, w tym miejscu należy zaznaczyć, że podczas układania trawertynu owe otwory wypełniamy fugą. Nie zaleca się pozostawiania otwartych porów w trawertynie na podłodze, zwłaszcza w kuchni. Dzięki wypełnieniu porów fugą, zabezpieczamy je, nie tracąc przy tym typowego dla trawertynu, rustykalnego charakteru. Ponadto, na rynku możemy spotkać również trawertyny z wypełnionymi fabrycznie porami (tzw. trawertyn szpachlowany). Ten rodzaj trawertynu nie tylko wygląda stosunkowo nowocześnie, ale jest również szczególnie łatwy w utrzymaniu.
Trawertyn do kuchni ? jaki rozmiar płytki wybrać
Przy wyborze rozmiaru płytki do kuchni powinniśmy wziąć pod uwagę trzy kwestie (dotyczy to zarówno trawertynu, jak i innych kamieni). Po pierwsze, zasada jest taka, że duże formaty zwykle wydają się spokojniejsze i łagodniejsze niż małe formaty. Po drugie, płytki prostokątne wyglądają bardziej elegancko i subtelnie w porównaniu do niekonwencjonalnych kształtów. Ponadto, musimy uwzględnić też ewentualne odpady. Zbyt duże płyty mogą powodować znacznie więcej odpadów niż małe płytki, zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach.
Wybór koloru
Generalnie wybór koloru jest kwestią gustu i w dużej mierze zależy od stylu aranżacji naszego wnętrza. W jednak wziąć pod uwagę również stronę praktyczną. Na niektórych kolorach zabrudzenia będą mniej lub bardziej widoczne. Możemy spotkać trawertyny z bardzo bogatą, wyraźną kolorystyką (np. Leonardo, Silver), na których nie widać brudu. Dostępne są również jasne, wyselekcjonowane odmiany (np. Ivory), które wykazują jednolitą kolorystykę. Na nich łatwiej dostrzec ewentualne zabrudzenia. Pamiętajmy też, że wybór połogi to decyzja na lata. Jeśli wybierzemy trawertyn do kuchni w kolorze zbyt rzucającym się w oczy, istnieje ryzyko, że zdominuje i przygłuszy pozostałe elementy wystroju pomieszczenia. Może tak być na przykład w przypadku intensywnego i wyrazistego trawertynu Rosso.
Projekt wnętrza
Trawertyn o bębnowanych krawędziach (tumbled) to doskonała baza dla aranżacji kuchni w stylu rustykalnym. Żadna inna podłoga z kamienia naturalnego nie wygląda tak naturalnie i surowo. Z takim trawertynem bardzo dobrze będą komponować się meble kuchenne wykonane z drewna w odcieniach brązu. Takie połączenie tworzy w kuchni ciepłą i przytulną atmosferę.
Jednak nasza kuchnia nie zawsze musi być rustykalna i brązowa. Trawertyn doskonale odnajduje się również w nowoczesnych aranżacjach, zwłaszcza odmiany z wypełnianą powierzchnią. Jego klasyczne, proste krawędzie i stonowana, beżowa kolorystyka wygląda naturalnie i bezpretensjonalnie, wnosząc do wnętrza ciepło i elegancję.
Trawertyn do kuchni – cena
Decydując się na trawertyn do kuchni, wielu klientów lubi łączyć go z innymi materiałami podłogowymi w pozostałych pomieszczeniach. Zazwyczaj powierzchnia podłogi w kuchni jest niewielka przez co potrzebujemy na nią mniej kamienia. Dzięki temu ogólny koszt materiału podłogowego jest relatywnie niski. Z drugiej strony jednak, przy mniejszych zamówieniach trudniej o rabat. Sprzedawcy z reguły chętniej obniżają ceny dla większych zamówień. Przy mniejszych zamówieniach dochodzą jeszcze koszty transportu. Darmowy transport oferowany jest zazwyczaj przy większych zamówieniach. W takim przypadku pozostaja nam wybór sprzedawcy z niskimi cenami podstawowymi.
Przedział cenowy trawertynów w najpopularniejszych rozmiarach mieści się w granicach od 120 zł do ponad 400 zł za metr kwadratowy. Jednak tańszy nie zawsze oznacza gorszy. Tańsze trawertyny to często odmiany wzorzyste z licznymi żyłkami i smugami (Ivory Onyx). Ponadto bezpośredni importerzy oferują zazwyczaj niższe ceny. Często możemy spotkać odmiany o bogatej kolorystyce i fakturze, które w żadnym wypadku nie mają złej jakości, a mimo to są bardzo tanie. Na przykład w naszym sklepie internetowym oferujemy trawertyn Leonardo.
Więcej informacji znajdziesz w artykule >> Trawertyn w kuchni