Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy z rodziną dużo czasu. Jest najczęściej odwiedzanym miejscem w domu, w którym pijemy, jemy i rozmawiamy. Tam spędzają czas wszyscy, nie tylko kobiety, ale mężczyźni i dzieci. Kiedy kupujemy dom, kuchnia będzie pierwszym miejscem, które chcemy zobaczyć. Spodziewamy się mieć czystą, przestronną i nowoczesną kuchnię, bo wiemy, że będziemy spędzać w niej dużo czasu. Kuchnię można urządzić różnymi materiałami. Trawertyn w kuchni to jedno z rozwiązań, które bezsprzecznie nadaje jej naturalne piękno i niepowtarzalny charakter.

Nawet jeśli nie mamy środków aby udekorować cały dom tym kamieniem, to dlaczego nie mieć go w naszej kuchni? Możemy przenieść cenny dar Matki Natury prosto do naszej kuchni w rozsądnej cenie i zachować na długie lata. Trawertyn to oznaka luksusu. To jeden z ulubionych materiałów projektantów wnętrz. Jest łatwy w utrzymaniu i czyszczeniu, odporny na wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne.

Trawertyn w kuchni – przykłady zastosowania

Podłoga w kuchni z jasnego trawertynu nada estetyczny wygląd i optycznie powiększy pomieszczenie. Jeśli mamy małą i wąską kuchnię, wybierzmy jasny trawertyn, taki jak Ivory, który sprawi, że będzie wyglądać na dużą, czystą, przestronną i nowoczesną. Rozlane soki, kawa i inne napoje na podłodze to częsty przypadek w każdej kuchni. Dlatego pamiętaj, aby na bieżąco usuwać zabrudzenia.

Ściana nad blatem to również doskonałe miejsce do zastosowania trawertynu. Z płytek, mozaik i listew trawertynowych można stworzyć bardzo ciekawe kompozycje. Można pokryć nią całą ścianę lub tylko przestrzeń między szafkami a blatem. Dostępne są różne kolory i rozmiary płytek.

Blat i wyspa to najbardziej rzucające się w oczy miejsca w kuchni. Jeśli planujesz użyć trawertyn w kuchni, możesz go wykorzystać również w takiej formie. Ale pamiętajmy, że blat to miejsce najbardziej narażone na zabrudzenia i zarysowania. Dlatego ogromne znaczenie ma właściwa impregnacja i unikanie rozlania kwasów (jak ocet czy sok z cytryny) czy alkoholu. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule: >> Jak czyścić trawertyn <<

Stół kuchenny to miejsce, przy którym spędzamy czas z rodziną. Stół z trawertynu będzie eleganckim dodatkiem i stworzy w naszej kuchni luksusową atmosferę. Możemy jednocześnie karmić oczy i żołądek.

Parapet z kamienia to sprawdzone rozwiązanie. Parapet z trawertynu jest sam w sobie elementem dekoracyjnym, na którym możemy postawić inne ozdoby. Jest wytrzymały i łatwy w czyszczeniu.

Akcesoria. Małe rzeczy robią dużą różnicę. Właściwie nie tylko w kuchni, ale także w każdym pomieszczeniu możemy zastosować trawertynowe dodatki. Z trawertynu produkuje się takie dodatki jak serwetniki, podstawki pod kubek, półki, umywalki, mydelniczki, doniczki czy zegary. Te małe, kamienne elementy sprawią, że nasz dom będzie jeszcze bardziej elegancki i stylowy.

Jak dbać o trawertyn w kuchni ?

Blat, wyspa, ściana czy podłoga? Nieważne co i gdzie. Trawertyn to łatwy w utrzymaniu materiał przy odrobine troski. Musimy tylko wiedzieć, jak do niego podejść i jakie produkty są dla niego odpowiednie. Podobnie jak drewno, kamień to naturalny materiał i posiada mikro-pory, przez które może wchłaniać płyny i inne substancje. Jak więc utrzymać go w czystości? Oto kilka wskazówek.

  • Impregnujmy trawertyn regularnie impregnatem do marmuru. Podłogę w kuchni wystarczy impregnować raz w roku, a blat z trawertynu – co miesiąc
  • Usuwajmy na bieżąco rozlany sok z cytryny, ocet, sok pomidorowy czy alkohol. Pozostawione na długo mogą powodować odbarwienia, trawienie i matowienie polerowanego trawertynu
  • Do czyszczenia używajmy ciepłej wody z mydłem lub specjalnego środka do mycia marmuru
  • Tłuste plamy delikatnie myjmy płynem do mycia naczyń, miękką ściereczką i nie trzyjmy zbyt mocno
  • Plamy z kawy, herbaty czy soków spróbujmy usunąć wodą utlenioną
  • Nie używajmy chemicznych środków czyszczących na bazie kwasów
  • Utrzymujmy blat z trawertynu w czystości na bieżąco przez cały czas
  • Używajmy deski do krojenia
  • Do mycia podłogi używajmy mopa i wody z płynem do mycia naczyń. Podczas odkurzania używajmy końcówki do parkietów z miękkim włosiem

Trawertyn czy granit?

W zależności od kraju pochodzenia, trawertyn zwykle bywa tańszy niż granit. Trawertyn jest też łatwiejszy w cięciu i obróbce. Ma cieplejszą kolorystykę i strukturę podobną do marmuru. Granit spotykamy w Kościele, galeriach handlowych, na nagrobkach i pomnikach. Dla niektórych wygląd granitu w kuchni może nie przypaść do gustu. Więcej na temat granitu znajdziesz tutaj >> Gdzie warto zastosować płytki granitowe?

Trawertyn czy spiek kwarcowy?

Podczas gdy trawertyn jest materiałem naturalnym, spiek kwarcowy jest sztucznym materiałem, stworzonym przez człowieka. Ponieważ trawertyn jest materiałem naturalnym, kolorystyka i struktura i żyłkowanie jest unikalne dla każdej płytki. Trawertyn jako materiał w pełni naturalny nie zawiera barwników i sztucznych dodatków. Jest przyjazny dla zdrowia i otoczenia.

Który rodzaj wybrać?

Trawertyn najlepiej dobrać uwzględniając wymiary kuchni, jej oświetlenie,  kolor mebli i dodatków. Jednym z najpopularniejszych i uniwersalnych odcieni jest trawertyn Ivory. Nadaje wnętrzu jasny, świeży i estetyczny wygląd. Nikt nie chce ciemnej kuchni. Zwłaszcza gdy nasza kuchnia jest niewielka. Taki trawertyn rozświetli i optycznie powiększy pomieszczenie.

Ocena: