Co sprawia, że trawertyn jest tak ponadczasowy? Od tysięcy lat wykorzystywany jest jako materiał na posadzki i ściany z uwagi na swoje naturalne piękno i trwałość. Postrzegany jako oznaka bogactwa i wysokiego statusu. Starożytne pałace królewskie posiadały posadzki z tego kamienia, ponieważ reprezentowały bogactwo i wyrafinowany gust.

Obecnie zapotrzebowanie na płytki z kamienia naturalnego jest najwyższe w historii, ponieważ to, co kiedyś było zarezerwowane tylko dla najbogatszych, na przestrzeni wieków stało się ogólnie dostępne dla każdego. Zwłaszcza trawertyn, który jest bezsprzecznie jednym z najstarszych materiałów budowlanych, wykończeniowych i dekoracyjnych. Ponieważ jest chętnie wykorzystywany po dzień dzisiejszy, jest świadectwem jego niesłabnącej popularności wśród architektów.

Ze względu na teksturę podobną do marmuru oraz bogatą, ciepłą kolorystykę przechodzącą od jasnych beży,  przez złote odcienie, czerwienie, szarości i ciemne brązy, trawertyn daje możliwość aranżacji wnętrza w różnych stylach. Taka uniwersalność materiału pozwala nam łatwo stworzyć wnętrza o różnym charakterze i pod różne gusta. Te zalety sprawiły, że trawertyn doczekał się licznych imitacji w postaci płytek ceramicznych, betonowych czy tynków dekoracyjnych.

Upiększ każde wnętrze wykorzystując luksusowy trawertyn prosto z natury

Trawertyn to niewątpliwie materiał jedyny w swoim rodzaju. Ma niesamowitą zdolność dopasowywania się do każdego wnętrza, a jego subtelna uroda nadaje luksusu i elegancji. Doskonale prezentuje się w kuchni, łazience i salonie. Stosujemy go nawet w sypialni. Jest przyjemny w dotyku i łatwiejszy w czyszczeniu od dywanu czy wykładziny. To także doskonałe rozwiązanie na zewnątrz budynku ? na tarasie czy elewacji. Dobrze radzi sobie w pomieszczeniach mokrych i narażonych na zabrudzenia. Jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule >> Czy trawertyn może być stosowany na zewnątrz budynków?

Niezaprzeczalny urok trawertynu sprawia, że jest jednym z najchętniej wykorzystywanych kamieni. Zwłaszcza trawertyn Ivory. Jego jasna, ciepła i delikatna kolorystyka nadaje przytulności, ociepla, rozświetla i optycznie powiększa pomieszczenie. Podczas aranżacji wykorzystajmy różne modele czy rozmiary płytek. Normą jest stosowanie jednego konkretnego rodzaju na całej podłodze, ale nie zawsze tak musi być. Np. na podłodze możemy ułożyć kwadraty, a na ścianie prostokąty.

Trawertyn od wieków zdobił architektoniczne zabytki wielu cywilizacji. Jego naturalne piękno i trwałość sprawiły, że jest to jeden z najbardziej poszukiwanych kamieni naturalnych.

Ocena: