Trawertyn kamień naturalny

Trawertyn to materiał wszechstronny. Może być stosowany zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Na zewnątrz wykonuje się z niego najczęściej schody, tarasy, baseny, ścieżki i alejki ogrodowe.

Płytki wewnętrzne i zewnętrzne różnią się grubością. Grubość płytek wewnętrznych wynosi 1-2cm, zewnętrznych 3 cm.

Na zewnątrz budynków zalecany jest trawertyn niewypełniany, z naturalnymi porami. Płytki wypełniane lub polerowane nie są rekomendowane. Będą śliskie, zwłaszcza jeśli mokre.

Trawertyn może być układany na piasku (tak jak kostka brukowa) lub na kleju (na wylewce betonowej).

Montaż trawertynu na piasku

Układając trawertyn na piasku, pierwszym etapem jest wykonanie korytowania. W nim należy wykonać podstawę z grubego kruszywa. Taka podstawa powinna być wyrównana i ubita. Zalecana grubość takiej warstwy to min. 20 cm. Następnym krokiem powinno być wykonanie obrzeży oraz ułożenie warstwy z podsypką o grubości ok. 5 cm. Podsypkę można wykonać z samego piasku lub piasku połączonego z cementem. Cement zwiąże i dodatkowo wzmocni podstawę jednak należy wziąć pod uwagę, że może powodować utrudniania przy późniejszym ewentualnym remoncie nawierzchni.

Montaż trawertynu na wylewce

Przy montażu na wylewce betonowej jednym z pierwszych kroków jakie należy podjąć  jest warstwa spadkowa o nachyleniu 2%, która zapewni odprowadzenie wody. Następnie wykonujemy izolację przeciwwodną, na której należy zamontować warstwę drenażową. Kolejna warstwa to izolacja termiczna oraz jastrych cementowy. Na tak przygotowane podłoże należy ułożyć izolację podpłytkową. Montaż płytek trawertynowych powinien być przeprowadzony na kleju białym, mrozoodpornym, wysokoelastycznym z normą PN-EN 12004:2012. Niezbędne jest zastosowanie fugowania o szczelinowaniu min. 2mm. Do fugowania trawertynu zalecana jest zaprawa cementowa w kolorze zbliżonym do kamienia. Należy zafugować wszystkie pory w kamieniu, aby uniknąć wnikania wody w głąb kamienia. Po fugowaniu powierzchnię należy zaimpregnować.

Może Cię też zainteresować: Trawertyn na tarasie ? jak wykonać?