Trawertyn na tarasie zapewnia odpowiednią antypoślizgowość i jest łatwy w utrzymaniu. Jest wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Elegancko wygląda i pięknie się starzeje. Trawertyn ma wiele zalet, zwłaszcza w porównaniu z kostką brukową czy płytami betonowymi. Jest przyjazny dla środowiska i nie płowieje z upływem czasu. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest bardzo popularnym rozwiązaniem na taras, schody, ścieżki i alejki ogrodowe czy otoczenie basenu. W tym artykule przedstawiamy podstawowe wskazówki o tym jak ułożyć trawertyn na tarasie.

Przygotowanie podłoża

Trawertyn na tarasie najlepiej układać na podłożu betonowym. Eliminuje to ryzyko podciągania wilgoci z gruntu, a tym samym przebarwiania kamienia. Ponadto ułatwia właściwe wypoziomowanie płyt. Taki taras mniej pracuje, dzięki czemu zapobiega późniejszemu krzywieniu nawierzchni podczas eksploatacji. Podczas przygotowywania podłoża pamiętajmy o wykonaniu spadku co najmniej 2%. Umożliwi on prawidłowy odpływ wody opadowej. Jeśli taras znajduje się nad pomieszczeniem ogrzewanym zastosujmy paroizolację. Następnie wykonujemy termoizolację np. ze styroduru, a niego jastrych cementowy o grubości przynajmniej 5 cm. Ostatnią warstwą przed układaniem płyt jest hydroizolacja.

Wybór płyt tarasowych

Kamień naturalny stosowany na zewnątrz musi spełniać określone parametry. Parametry różnią się między sobą w zależności od rodzaju kamienia. Dotyczą m.in. grubości oraz sposobu wykończenia powierzchni kamienia. W naszym klimacie trawertyn na taras musi mieć przynajmniej 30 mm grubości.

Trawertyn na tarasie – montaż

Trawertyn na tarasie układajmy na białym, mrozoodpornym i wysokoelastycznym kleju z normą PN-EN 12004:2012. Klej nanosimy zarówno na podłoże jak i na spód płyty, a następnie rozprowadzamy go pacą zębatą tak, by nie pozostawiać pustych przestrzeni między płytą a podłożem. Stosujemy fugę o szerokości co najmniej 2 mm. Zalecamy jednak 3-5 mm, gdyż przy tak grubych płytach, zbyt wąska szczelina uniemożliwi jej prawidłowe wypełnienie zaprawą. Do spoinowania trawertynu stosujmy fugę w kolorze zbliżonym do kamienia. Ważne, by w przypadku tak porowatego kamienia jakim jest trawertyn, zafugować wszystkie pory znajdujące się na powierzchni, aby uniknąć przedostawania się wody wewnątrz kamienia. Wypełniamy również szczeliny między płytami. Po fugowaniu powierzchnię należy zakonserwować impregnatem dedykowanym do trawertynu lub marmuru.

Trawertyn na tarasie jest jednym z najlepszych rozwiązań przy aranżacji przestrzeni na zewnątrz domu. Jednak jak widać z powyższego artykułu, podczas wykonywania prac jest dużo istotnych elementów, o których musimy pamiętać. Dlatego montaż warto powierzyć wykwalifikowanemu instalatorowi. Właściwy montaż, odpowiednie materiały i prawidłowa pielęgnacja trawertynu na tarasie odwdzięczą nam się długoletnią, bezawaryjną eksploatacją.

Sprawdź również naszą ofertę na płytki tarasowe z trawertynu >> tutaj! <<

Może Cię również zainteresować artykuł >> Trawertyn – układać samemu czy zlecić firmie?

Ocena: