Trawertyn to materiał, który wymaga odpowiedniego montażu przez wykwalifikowanych instalatorów przy zachowaniu podstawowych zasad posadzkarskich i glazurniczych. Układanie kamienia naturalnego na ścianie czy podłodze może okazać się sporym przedsięwzięciem, niezależnie od tego, czy robimy to samodzielnie, czy zamierzamy zatrudnić profesjonalnego wykonawcę. Zanim podejmiemy decyzję o samodzielnym montażu, jest kilka istotnych kwestii, na które warto zwrócić uwagę. W obydwu przypadkach należy wziąć pod uwagę poświęcony czas, koszty oraz prace przygotowawcze przed układaniem kamienia.

Układanie płytek z kamienia naturalnego – cena za m2

Choć zakup trawertynu to wydatek większy niż w przypadku gresu, to zwykle okazuje się trafioną inwestycją, głównie z uwagi na swoją ponadczasowość, trwałość i wszechstronność.  Jeśli układanie kamienia naturalnego zostanie zlecone płytkarzowi, to należy wziąć pod uwagę, że oprócz kosztów związanych z zakupem materiałów, dojdą także koszty robocizny i wszystkich innych dodatkowych usług np. wiercenia otworów, obróbki krawędzi, nietypowych cięć itp. Ceny układania płytek z trawertynu oznaczają wydatek od 80 zł/m2 w górę. Zależy to od wielu czynników. W przypadku remontu mieszkania, koszty materiałów, robocizny, skucia starych płytek i przygotowania podłoża na ogół stanową część kosztów firmy remontowej i powinny być zawarte w cenniku danego wykonawcy.  Możemy zaoszczędzić wykonując niektóre prace samodzielnie, np. skucie starych płytek.

Układanie kamienia naturalnego przez profesjonalnego wykonawcę

Kiedy już wybierzemy odpowiedni trawertyn do naszego projektu, czas zdecydować czy układanie kamienia naturalnego na ścianie wykonamy samodzielnie czy zlecimy płytkarzowi. Dla wielu osób jest to łatwa decyzja, zwłaszcza jeśli nie mają czasu ani doświadczenia przy układaniu płytek.

Układanie kamienia naturalnego, a w szczególności trawertynu różni się nieznacznie od układania zwykłych płytek. Wymaga także odpowiednich narzędzi. Podobnie jak w przypadku układania płytek ceramicznych, podczas montażu trawertynu możemy napotkać na różnego rodzaju, nieoczekiwane trudności. Profesjonalny wykonawca posiada odpowiednie doświadczenie, które pozwoli mu wybrnąć z takich sytuacji.

Wybór odpowiedniego fachowca

Jeśli zdecydujemy się zatrudnić specjalistę, warto sprawdzić jego referencje, zapytać o doświadczenie przy układaniu kamienia naturalnego oraz poprosić o zdjęcia wykonanych prac. Sprawdźmy także opinie na jego temat w internecie. Zapytajmy o najbliższy, możliwy termin rozpoczęcia prac. Szybki termin może świadczyć o tym, że wykonawca nie ma wiele zleceń. Warto sprawdzić fora internetowe, a także rozeznać się wśród znajomych i popytać o sprawdzonych płytkarzy. Kontakt do doświadczonych wykonawców często możemy otrzymać również w sklepie, w którym nabyliśmy kamień. Zanim zatrudnimy fachowca do układania trawertynu, warto porównać wyceny od kilku wykonawców. Aby uniknąć ukrytych kosztów, opłaca się poprosić o wycenę na piśmie.

Trawertyn ? samodzielny montaż

Możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy układając kamienne płytki na własną rękę, ale zanim to zrobimy, zastanówmy się, jak poradzimy sobie z ewentualnymi problemami, które mogą wystąpić. Zwłaszcza płytki wielkoformatowe z trawertynu, wbrew pozorom, mogą być wymagające w montażu. Należy rozważyć również koszt wynajmu lub zakupu niezbędnych narzędzi, takich jak piła wodna. Istnieje możliwość wynajęcia potrzebnych narzędzi za niewielką opłatą w wielu sklepach z artykułami wyposażenia wnętrz. Oprócz kosztów związanych z układaniem płytek, pomyślmy także o swoim czasie. Czy mamy czas na taki projekt? W zależności od metrażu, to co wydaję się szybką robotą może okazać się dłuższym przedsięwzięciem.

Układanie kamienia naturalnego jest inwestycją na lata, dlatego ważne jest aby wybrać odpowiednią opcję dla siebie i swojego budżetu. Choć układanie płytek z trawertynu nie należy do najtańszych to szukanie oszczędności w tym przypadku nie będzie dobrym rozwiązaniem. Układanie płytek z kamienia naturalnego wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie odpowiedniego fachowca. Montaż przez osoby nie mające odpowiedniej wiedzy może skutkować kosztownymi błędami. Na przykład układanie płytek z trawertynu polerowanego wymaga fachowego montażu ponieważ powierzchnia musi być bezbłędnie wypoziomowana. Prawidłowo ułożony trawertyn zagwarantuje trwałość, piękny wygląd podłogi oraz zwiększy wartość rynkową nieruchomości.

Może Cię też zainteresować: Układanie płytek z trawertynu wewnątrz budynków ? krok po kroku

Sprawdź także naszą ofertę na trawertyn tutaj!

Ocena: