Płytki z trawertynu to doskonałe rozwiązanie do wykończenia i dekoracji podłóg i ścian, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jest to wszechstronny i ponadczasowy materiał, który przy odpowiednim montażu i pielęgnacji zaoferuje piękny wygląd przez dziesiątki lat. Jeśli posiadamy odpowiednie narzędzia to przy odrobinie wiedzy i umiejętności z powodzeniem możemy samodzielnie zamontować płytki. Układanie płytek z trawertynu nie należy do skomplikowanych czynności. Jest bardzo podobne do instalacji płytek ceramicznych jednak warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych kwestii. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek dotyczących montażu tego kamienia wewnątrz budynków.

Niezbędne narzędzia i chemia budowlana

Zanim zaczniesz układać płytki z trawertynu, przygotuj odpowiednie narzędzia i chemię budowlaną:

Narzędzia:

  • Piła wodna

  • Paca zębata

  • Korytko i szpachelka

  • Ściągaczka gumowa do fugi

  • Młotek gumowy

  • Poziomica

  • Krzyżyki dystansowe

  • Wiadro, gąbka

  • Miarka, linijka, ołówek

Chemia budowlana:

  • Hydroizolacja (w pomieszczeniach mokrych)

  • Preparat gruntujący

  • Klej do płytek

  • Fuga

  • Impregnat

Jak przygotować podłoże

Wylewka powinna być sezonowana minimum 3 miesiące przed układaniem płytek. Podłoże powinno być suche, równe, nośne, stabilne, zwarte, odtłuszczone, oczyszczone z pyłu i cementowego szlamu. Wszelkie krzywizny należy wyrównać przy pomocy wylewki samopoziomującej. W przypadku niewielkich nierówności można stosować wylewki cienkowarstwowe. W przypadku większych krzywizn należy używać wylewek grubowarstwowych. Należy uzupełnić ewentualne ubytki i pęknięcia w podłożu. Podłoże należy zagruntować. Preparat gruntujący wzmocni, uszczelni i wyrówna chłonność podłoża oraz zwiększy przyczepność kleju do podłoża. W przypadku montażu płytek w pomieszczeniach mokrych niezbędne jest zastosowanie hydroizolacji. Układanie płytek z trawertynu należy wykonywać zawsze przy wyłączonym ogrzewaniu podłogowym.

Rozplanowanie płytek

Rozplanuj układ płytek względem krawędzi ścian, okien, drzwi, gniazdek czy przełączników. Przed montażem warto rozłożyć płytki ?na sucho? w innym pomieszczeniu, aby zaplanować układ płytek i dopasować je kolorystycznie względem siebie. Ponieważ jest to naturalny materiał, poszczególne płytki mogą się różnić między sobą odcieniem i użyleniem. Aby uzyskać bardziej jednolitą kolorystycznie powierzchnię, należy mieszać płytki jasne z ciemnymi, układając je na przemian obok siebie (na szachownicę). Nie należy układać samych jasnych obok siebie lub samych ciemnych (chyba, że projekt przewiduje inaczej). Jeśli mamy kilka palet płytek, warto dobierać płytki pochodzące z różnych palet jednocześnie, aby stworzyć płynne przejście koloru z palety do palety. Upewnij się, że zarówno trawertyn jak i podłoże są całkowicie suche. Nie należy układać mokrego lub wilgotnego trawertynu.

Układanie płytek z trawertynu

Płytki z trawertynu należy układać na białym i wysokoelastycznym kleju. Rodzaj kleju powinien być dopasowany do rodzaju podłoża. W przypadku nietypowych podłoży takich jak PCV, płyty stalowe, podłoża drewnopochodne wymagane są specjalistyczne, wysokoelastyczne kleje na podłoża bardzo trudne. Średnie zużycie kleju dla trawertynu wynosi 5 kg/m2. Zaprawę klejową należy nanosić zarówno na podłoże jak i na spód płytki. Zaprawę klejową rozprowadzić po ścianie/podłodze gładką stroną pacy tak, aby dokładnie pokryć podłoże. Następnie odwrócić pacę i zębatą stroną przeciągnąć po zaprawie na ścianie/podłodze. W podobny sposób rozprowadzić klej na spodniej stronie płytki. Klej powinien pokrywać cały spód płytki wypełniając wszystkie naturalne pory kamienia. Płytki wcisnąć starannie w podłoże, aby je maksymalnie przymocować. Dla zachowania jednakowej szerokości fug stosować krzyżyki dystansowe. Pion i poziom płytek korygować na bieżąco za pomocą poziomicy. Do cięcia płytek z trawertynu wymagana jest piła tnąca na mokro.

Fugowanie trawertynu

Do fugowania płytek z trawertynu na ścianach i podłogach można przystąpić kiedy klej się utwardzi. Do spoinowania trawertynu zalecane są fugi elastyczne: cementowe lub epoksydowe. Najczęściej stosuje się zaprawy o stonowanej kolorystyce, zbliżonej barwą do koloru kamienia, w celu uniknięcia ?efektu kraty? i stworzenia bardziej jednolitej powierzchni. Najpopularniejsze kolory fug do trawertynu to beż, szary i biały. Minimalna zalecana szerokość szczelin dla tego kamienia wynosi 2 mm.  Do fugi warto dodać domieszkę uszlachetniającą. Zwiększy to szczelność spoin. Masę fugową nakładać gumową pacą przeciągając ją ukośnie do fug tak, aby je całkowicie wypełnić.

Fugowanie trawertynu niewypełnianego

W przypadku trawertynu surowego (z naturalnymi porami) zaleca się wypełnić fugą wszystkie naturalne pory kamienia na powierzchni płytek. Jeśli chcemy uzyskać bardziej rustykalny wygląd płytek, to należy bardziej wypłukać fugę z porów przy pomocy wilgotnej gąbki, aby nadać płytkom bardziej naturalną, porowatą powierzchnię. Natomiast jeśli chcemy, aby powierzchnia płytek była łatwiejsza w utrzymaniu, to pory należy wypełnić fugą na płasko.

Kiedy fugi zwiążą, ale jeszcze nie stwardnieją usunąć nadmiar masy fugowej wilgotną gąbką. Szlam fugowy usunąć dobrze wyciśniętą gąbką, fugi wygładzić i wykończyć. W miejscach instalacji armatury i tam, gdzie graniczą ze sobą różne materiały do uszczelniania używać silikonów. Silikonem należy uszczelnić także wszelkie elastyczne połączenia np. szczeliny między brodzikiem a ścianą, między blatem a ścianą lub między wanną a ścianą.

Impregnacja

Impregnacja to jedna z najważniejszych czynności przy układaniu płytek z kamienia naturalnego. Regularna konserwacja kamienia jest wymagana dla zachowania pięknego wyglądu płytek przez cały okres użytkowania. Impregnacja zapobiega wchłanianiu wilgoci, brudu, powstawaniu zacieków i pleśni, wydobywa naturalną barwę kamienia. Do konserwacji trawertynu należy używać specjalnych impregnatów przeznaczonych do zabezpieczania trawertynu lub marmuru. Środek należy nanosić na suche i oczyszczone płytki przy pomocy miękkiej, bawełnianej ściereczki. Preparat nanosić z umiarem, zwłaszcza w przypadku pionowych powierzchni, aby nie pozostawiać zacieków.

Impregnacja trawertynu przed czy po fugowaniu?

W przypadku trawertynu surowego (z naturalnymi porami) płytki należy impregnować po fugowaniu. Jeśli płytki zostałyby zaimpregnowane przed fugowaniem, to w rezultacie fuga nie miałaby odpowiedniej przyczepności i mogłaby się łuszczyć z powierzchni płytki, a zatem utrudnione byłoby wypełnienie masą fugową naturalnych porów na powierzchni kamienia.

W przypadku trawertynu wypełnianego fabrycznie (szpachlowanego) nie ma większego znaczenia czy zostaną zaimpregnowane przed czy po fugowaniu. W sytuacji kiedy płytki spoinowane są fugą w kolorze kontrastującym, warto zaimpregnować płytki przed fugowaniem. Trawertyn wypełniany fabrycznie najlepiej zaimpregnować dwukrotnie (przed i po fugowaniu).

Impregnację należy powtarzać przynajmniej raz w roku.

Mimo, że układanie płytek z trawertynu nie jest skomplikowane to zaleca się aby montaż został przeprowadzony przez wykwalifikowanych i doświadczonych instalatorów. Układanie trawertynu wymaga odpowiednich narzędzi (piła wodna) i przestrzegania podstawowych zasad robót posadzkarskich i glazurniczych.

Może Cię też zainteresować: Trawertyn ? układać samemu czy zlecić firmie?

Sprawdź naszą ofertę płytek z trawertynu tutaj!

Ocena: