Trawertyn to skała osadowa powstająca w wyniku wytrącania się węglanu wapnia podczas wypływania wód podziemnych na powierzchnię. Dzieje się tak zazwyczaj u ujścia gorących źródeł lub w jaskini wapiennej. Często trawertyn pochodzi z Włoch i może być kosztowny w wymianie. Dlatego ważne jest aby dowiedzieć się jak dbać o trawertyn w prysznicu aby go nie uszkodzić.

Czyszczenie trawertynu

  • Zasada 1. Dla zachowania pięknego wyglądu płytek unikaj stosowania środków do czyszczenia na bazie kwasów, chloru ponieważ mogą zniszczyć powierzchnię płytek.
  • Zasada 2. Czym czyścić trawertyn? Używaj środków czyszczących z neutralnym pH lub specjalnych produktów dedykowanych do czyszczenia trawertynu lub marmuru. Lokalny dostawca kamienia udzieli Ci szczegółowych informacji jak dobrać odpowiedni preparat do Twojego kamienia.

  • Zasada 3. Nanieś neutralny środek lub preparat do marmuru przy pomocy miękkiej szmatki lub gąbki. Możesz nimi czyścić nawet bardzo delikatne powierzchnie nie powodując zarysowań. Unikaj stosowania twardych, szorstkich zmywaków, w szczególności stalowych czyścików.
  • Zasada 4. Dbaj o czystość fug. Fugi są najbardziej narażone na zabrudzenia i ataki pleśni. W zabrudzonych fugach chętnie rozmnażają się groźne dla zdrowia bakterie.
  • Zasada 5. Regularnie impregnuj kamień. Jest to najważniejsza zasada. Pamiętaj, że trawertyn jest materiałem naturalnym. Impregnacja chroni przed wnikaniem wilgoci i zabrudzeń w głąb kamienia.

Niezależnie od tego czy płytki w kabinie prysznicowej są polerowane, matowe czy surowe, wymagają regularnej impregnacji. Impregnat nie tylko zabezpiecza powierzchnię płytek, ale również wydobywa naturalne piękno kamienia. Należy impregnować nie tylko posadzki i ściany, ale dodatkowo dekory, umywalki, mozaiki i inne kamienne elementy znajdujące w łazience. Jednokrotna impregnacja nie zwalnia nas z dalszej pielęgnacji kamienia. Impregnację trawertynu powinno się powtarzać przynajmniej raz w roku. Pamiętajmy aby impregnat zawsze był dobrany do rodzaju kamienia.

Sprawdź też >> Jak czyścić trawertyn?