Wiosna to odpowiedni czas aby zadbać o przyjemne miejsce do relaksu na świeżym powietrzu. Trawertyn na tarasie, tak jak każda nawierzchnia, narażony jest na zabrudzenia i wymaga okresowej konserwacji, zwłaszcza czyszczenia. Oto kilka podpowiedzi, jak właściwie czyścić trawertyn na tarasie.

Czy trawertyn na tarasie mogę myć myjką ciśnieniową?

W niektórych przypadkach, zwłaszcza jeśli trawertyn znajduje się pod drzewami, konieczne może być gruntowne czyszczenie nawierzchni. Drzewa mogą powodować zanieczyszczenia, takie jak liście, owoce, spadź oraz nieczystości powodowane przez gołębie lub inne ptaki. W takich przypadkach mycie ciśnieniowe jest nie tylko najskuteczniejszą, ale i najszybszą metodą.

Niestety, w myciu ciśnieniowym usuwamy nie tylko zanieczyszczenia. Jak wiemy, zabezpieczenie porów i szczelin oraz impregnacja jest kluczowym elementem w procesie montażu i konserwacji trawertynu. Właściwe uszczelnienie i impregnacja pomogą chronić trawertyn na tarasie, zwiększą jego trwałość i zagwarantują piękny wygląd na długie lata. Regularna impregnacja ułatwia także czyszczenie trawertynu.

Kiedy myjemy ciśnieniowo trawertyn na tarasie wówczas przyśpieszamy proces zużycia impregnatu. Dlatego zalecamy, aby po myciu ciśnieniowym zawsze ponownie uszczelnić pory i zaimpregnować trawertyn.

Jak usunąć pleśń z trawertynu?

Innym pospolitym rodzajem zabrudzenia występującego na tarasie jest pleśń. Zwłaszcza trawertyn wokół basenu jest w znacznym stopniu narażony na wilgoć. Nawet jeśli nie znajduje się tuż  przy samym basenie, to mogą znajdować się miejsca, które nie otrzymują wystarczającej ilości światła słonecznego. Z reguły pleśń ma tendencję do powstawania w miejscach permanentnie wilgotnych.

Najlepszym sposobem na usunięcie pleśni z trawertynu jest wykonanie następujących kroków:

  1. Użyj węża ogrodowego do zwilżenia trawertynu
  2. Przygotuj roztwór w wiadrze wypełnionym gorącą wodą zmieszaną z łagodnym mydłem lub detergentem o neutralnym pH
  3. Zanurz miękką szczotkę do szorowania (niemetalową) w roztworze i za jej pomocą wyczyść powierzchnię
  4. Powtarzaj krok 3, aż usuniesz większość pleśni
  5. Spłucz powierzchnię za pomocą węża, aby usunąć pleśń i roztwór wody z detergentem
  6. Aby usunąć pozostałą pleśń, ponownie zwilż trawertyn wodą z łagodnym mydłem. Następnie posyp plamy talkiem. Pozwól talkowi wchłonąć roztwór i pozostaw do wyschnięcia
  7. Zamieć trawertyn miotłą lub miękką szczotką, ponownie spłucz wężem i pozostaw trawertyn do wyschnięcia na powietrzu.

Proces ten należy regularnie powtarzać w miejscach, w których często tworzy się pleśń. Chociaż jest czasochłonny, to jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów usuwania pleśni z trawertynu.

Czy impregnacja trawertynu na tarasie zapobiega powstawaniu pleśni?

Jednym ze sposobów uniknięcia pleśni lub przynajmniej ułatwienia sobie jej czyszczenia z trawertynu na tarasie jest regularna impregnacja. Impregnat zmniejsza chłonność kamienia, co sprawia, że jest mniej podatny na wilgoć. W ten sposób ogranicza ryzyko powstawania pleśni i spowalnia wzrost chwastów i mchów. Sprawdź też artykuł >> Jak impregnować trawertyn na tarasie?

Czy trawertyn na tarasie można czyścić wybielaczem?

Nie zalecamy używania wybielacza czy amoniaku. Środki na bazie kwasów mogą z czasem uszkodzić powierzchnię. Mogą powodować szarzenie i przyśpieszyć proces starzenia (zużycia) się nawierzchni. Chociaż te produkty są skuteczne w usuwaniu pleśni to szansa na uszkodzenie trawertynu na tarasie jest zbyt wysoka. Zasadniczo unikajmy wszelkich substancji chemicznych, które nie zostały wyraźnie opracowane do czyszczenia trawertynu, z wyjątkiem neutralnego mydła. Ta zasada obejmuje również środki takie jak ocet i kwas z owoców, takich jak cytryny. Jeśli zdecydujemy się na użycie któregokolwiek z tych środków, zwłaszcza wybielacza, zawsze używajmy go w bardzo rozcieńczonej postaci z wodą.

Jaki jest najlepszy środek czyszczący do trawertynu?

Ogólnie rzecz biorąc, najlepszym sposobem na czyszczenie trawertynu na tarasie jest użycie wody z łagodnym mydłem, który nie zawiera kwasów. Czyszczenie myjką ciśnieniową jest również w porządku, o ile później ponownie uszczelnimy pory i zaimpregnujemy trawertyn. Częste mycie i zamiatanie powierzchni pomaga również usunąć większość zabrudzeń, w tym zarodniki, które mogą tworzyć pleśń w kontakcie z wilgocią. Regularnie usuwajmy chwasty pojawiające się między płytami, uważając, aby nie uszkodzić powierzchni.

Może Cię też zainteresować: Jak czyścić trawertyn?

Ocena: