Trawertyn to jeden z najchętniej wybieranych materiałów wykończeniowych na taras. Jest trwały, pięknie się prezentuje i jest łatwy w utrzymaniu. Jednak aby zachować jego naturalne piękno na długie lata musimy go regularnie impregnować. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak impregnować trawertyn na tarasie.

Czy trawertyn na tarasie powinien być impregnowany?

Tak. Trawertyn na tarasie powinien być zaimpregnowany. Podobnie jak każdy inny kamień naturalny, trawertyn posiada pory. Przez nie kamień może wchłaniać wilgoć i ulegać zabrudzeniom. Dotyczy to szczególnie otoczenia basenu, w którym woda z reguły zawiera chlor.

Tak więc, aby chronić swój trawertyn na tarasie najlepszym sposobem jest jego konserwacja. Jednak przy wyborze impregnatu bądźmy ostrożni. Nie każdy preparat będzie właściwy dla trawertynu.

Impregnat do trawertynu – rodzaje

Impregnaty możemy podzielić na trzy główne kategorie:

  • Intensyfikator barwy kamienia (wzmacniający kolor),
  • Impregnat penetrujący
  • Impregnat powłokowy

Z tych trzech tylko wzmacniający i penetrujący zalecany jest do trawertynu. Impregnaty powłokowe rzadko są wykorzystywane przy trawertynie ponieważ zbyt mocno zmieniają jego wygląd. Przecież dlatego wybieramy trawertyn na tarasie bo przyciąga nas jego chropowaty, matowy wygląd naturalnego kamienia. Impregnaty powłokowe nadają błyszczące wykończenie, co całkowicie niszczy ten efekt.

Rodzaj impregnatu powinien być dobrany w zależności od sposobu użytkowania nawierzchni. Np. w okolicach basenu możemy potrzebować ochrony przed chemią zawartą w wodzie. W innych miejscach np. obok grilla warto zabezpieczyć kamień przed napojami i tłustymi plamami. W obu przypadkach dobrze sprawdzi się zarówno impregnat penetrujący jak i wzmacniający barwę. Różnica polega na tym, że intensyfikator, jak sama nazwa wskazuje, wzmocni i ożywi naturalny wygląd kamienia. A impregnat penetrujący skoncentruje się głównie na zmniejszeniu chłonności kamienia.

Wybierając impregnat do trawertynu w otoczeniu basenu zwróćmy uwagę na antypoślizgowe wykończenie. Trawertyn pod tym względem to znakomity materiał. Dlatego wybierzmy impregnat, który zachowa tę cechę.

Oprócz impregnacji, na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

Równie ważna co impregnacja jest właściwa pielęgnacja trawertynu na zewnątrz. Najlepsze środki czyszczące, to te, które zostały specjalnie dla niego stworzone. Na rynku dostępnych jest wiele środków, w tym łagodne mydła do kamienia i odplamiacze. Poza tym wystarczy proste połączenie wody i mydła o neutralnym pH. Nigdy nie używajmy octu, soku z cytryny, wybielacza, mleczka ani żadnych innych kwaśnych lub ściernych substancji na trawertynie ani na jakimkolwiek innym kamieniu naturalnym.

Zawsze utrzymujmy w czystości trawertyn na tarasie. Regularnie zamiatajmy i wykonujmy gruntowne czyszczenie raz na dwa miesiące, aby nasz trawertyn zachował estetyczny wygląd nie było plam. Ponadto nigdy nie szorujmy trawertynu ani nie używajmy metalowych narzędzi jak miotła druciana.

Jeśli chodzi o czyszczenie myjką ciśnieniową, jedną z ulubionych czynności konserwacyjnych wielu właścicieli domów, należy je wykonywać z najwyższą starannością i jak najrzadziej. Za każdym razem, gdy myjemy ciśnieniowo, skracamy żywotność impregnatu i przestaje on spełniać swoją rolę. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie mycie to ustawmy jak najniższe ciśnienie i trzymajmy końcówkę w bezpiecznej odległości od trawertynu. W taki sposób by nie uszkodzić powierzchni ani spoin między płytami. Jeśli chodzi o usuwanie mchów, porostów i pleśni to możemy polać te obszary wrzącą wodą.

Trawertyn na tarasie – czyszczenie

Jak widać, czyszczenie trawertynu na tarasie nie jest dużym problemem. Tak długo, jak będziemy o niego dbać, regularnie i na bieżąco usuwać zbrudzenia i rozlane płyny, nie będziemy mieć wielu problemów.

Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na właściwą impregnację. Jest ona zależna od rodzaju wykończenia trawertynu i sposobu jego montażu na tarasie. Dlatego najlepszym sposobem jest zatrudnienie doświadczonego wykonawcy, który dobierze sposób montażu właściwy dla danego terenu. Poprowadzi przez cały proces, zarówno w zakresie impregnacji, jak i czyszczenia trawertynu na tarasie.

Więcej o pielęgnacji trawertynu znajdziesz w artykule: Jak prawidłowo pielęgnować płytki trawertynowe?

Sprawdź też trawertyn na taras w naszym sklepie tutaj!

Ocena: