Trawertyn to materiał ponadczasowy. Z biegiem lat podłogi i ściany kamienne stają się piękniejsze nabierając szlachetnego uroku i charakteru. W celu utrzymania pięknego wyglądu przez cały okres użytkowania płytki trawertynowe należy odpowiednio pielęgnować.

Impregnacja płytek trawertynowych

Jednym z pierwszych kroków jakie należy podjąć, aby zapewnić długowieczność swoich płytek z trawertynu jest zaimpregnowanie ich zaraz po ułożeniu. Impregnacja zabezpiecza powierzchnię, chroni przed wnikaniem wilgoci i zabrudzeń w głąb kamienia oraz wydobywa naturalne piękno płytek. W zależności od użytego impregnatu oraz od pomieszczenia, w jakim ułożone są płytki trawertynowe, impregnację należy powtarzać raz na 1-2 lata.

Czyszczenie trawertynu. Czym czyścić trawertyn?

Płytki trawertynowe to materiał praktyczny i  łatwy w utrzymaniu. Niezależnie od pomieszczenia, w którym zostały ułożone, do codziennego mycia wystarczy używać samej wody.  Raz w tygodniu warto umyć podłogę wodą z dodatkiem łagodnych środków z neutralnym pH. Należy unikać stosowania silnie żrących środków, wybielaczy oraz detergentów na bazie chloru i kwasów ponieważ mogą uszkodzić lub odbarwić płytki trawertynowe. W przypadku wystąpienia uciążliwych plam, należy stosować odplamiacz przeznaczony do trawertynu i marmuru. Jeśli ta metoda zawiedzie, plamy można usunąć także techniką zwaną okładem. Skontaktuj się z lokalnym dostawcą kamienia, który dobierze odpowiedni preparat oraz właściwe rozwiązanie.