Płytki z trawertynu w domu czy mieszkaniu wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Impregnat chroni kamień i wydobywa jego naturalne piękno. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek i sprawdzonych porad na temat skutecznej impregnacji:

  1. Wyczyść trawertyn

Płytki z trawertynu powinny być oczyszczone z kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Powierzchnię płytek powinno się odkurzyć a następnie umyć. Do mycia trawertynu zaleca się stosowanie bezpiecznych preparatów zasadowych lub specjalnych środków przeznaczonych do mycia podłóg trawertynowych i marmurowych. Środek należy rozprowadzić przy użyciu mikrofibry lub miękkiej bawełnianej ściereczki. Przy czym należy postępować zgodnie ze wskazówkami producenta podanymi na opakowaniu.

  1. Pozwól kamieniowi wyschnąć

Po zakończonym czyszczeniu pozwól powierzchni posadzki wyschnąć naturalnie min. 72 godziny przed nałożeniem impregnatu. W tym czasie zaleca się ograniczyć użytkowanie z danego pomieszczenia aby utrzymać powierzchnię w czystości do momentu impregnacji.

  1. Nanieś impregnat do trawertynu

Impregnat do trawertynu należy nanieść równomiernie na zabezpieczaną powierzchnię przy użyciu bawełnianej ściereczki. W przypadku trawertynu łupanego (split-face) impregnat nanosić natryskowo. Należy dokładnie przestrzegać wskazówek producenta podanych na opakowaniu. Nadmiar impregnatu powinno się zbierać na bieżąco, zwłaszcza przy impregnacji ściany, aby nie powstały zacieki. Należy używać jednego rodzaju impregnatu. Nie wskazane jest nanoszenie na tą samą powierzchnię różnych impregnatów, z uwagi na ryzyko wystąpienia łuszczenia się poszczególnych warstw.

  1. Pozwól impregnatowi wyschnąć

Wymagany, średni czas schnięcia wynosi 48 h. To, ile czasu będzie wysychał dany impregnat zależy od jego rodzaju. Im dłużej pozwolimy mu schnąc tym lepiej.

Dlaczego należy impregnować trawertyn?

Mimo iż trawertyn to trwały materiał, jest również porowaty co sprawia, że może być podatny na zabrudzenia. Impregnacja zapobiega wchłanianiu zabrudzeń w głąb kamienia, przedłuża jego żywotność dzięki czemu można cieszyć się pięknym wyglądem podłogi przez wiele lat. Podłoga z trawertynu to doskonały wybór, który podwyższa wartość wizualną i materialną domu, pod warunkiem, że będzie odpowiednio pielęgnowana.

Może Cię też zainteresować: Czym impregnować trawertyn?