Trawertyn podobnie jak każdy inny kamień naturalny, powinien być regularnie impregnowany. Impregnacja zmniejsza jego naturalną chłonność, dzięki czemu kamień nie wchłania wilgoci, zabrudzeń oraz ogranicza ryzyko powstawania pleśni. Ułatwia późniejsze czyszczenie. To najskuteczniejszy sposób na zachowanie pięknego wyglądu kamienia na długie lata.  Szeroka oferta impregnatów na rynku może nasuwać wątpliwości, który z nich będzie odpowiedni. Poniżej podpowiadamy czym impregnować trawertyn.

Impregnaty możemy podzielić na powłokowe, penetrujące i wzmacniające barwę. Preparaty powłokowe tworzą warstwę ochronną na powierzchni trawertynu zapobiegając wnikaniu zabrudzeń w głąb kamienia. Impregnaty penetrujące wnikają w trawertyn i zmniejszają jego chłonność. Impregnaty wzmacniające barwę ożywiają trawertyn i podkreślają jego strukturę.

Impregnat bezbarwny

Służy do podstawowego zabezpieczenia trawertynu. Nie zmienia wyglądu kamienia, a jednocześnie konserwuje impregnowaną powierzchnię. Polecany w przypadku, gdy zależy nam na jasnych płytkach i nie chcemy przyciemniać koloru trawertynu. Występują w dwóch jakościach ? standard i premium. Standardowe impregnaty służą do ochrony przed delikatnymi zabrudzeniami takimi jak napoje czy kurz. Są one dość nieskuteczne w środowiskach takich jak lokale gastronomiczne, ponieważ te środki nie zapewniają ochrony trawertynu przed tłustymi plamami. Impregnaty Premium zapewniają wysokiej jakości ochronę przed napojami oraz tłustymi plamami i są idealne do stosowania w przestrzeniach komercyjnych i obszarach o dużym natężeniu ruchu.

Impregnat bezbarwny HG

Kup teraz!

Impregnat z efektem mokrego kamienia

Ożywia trawertyn, podkreśla jego naturalną strukturę i nieznacznie przyciemnia. Sprawia, że wszystkie naturalne żyłki i smugi są bardziej widoczne. Zwiększa kontrast między płytkami. Najczęściej nie nadaje połysku. Aby sprawdzić jak będzie wyglądał nasz trawertyn po zastosowaniu takiego impregnatu, możemy go zmoczyć wodą. Taki impregnat stosujemy często na starych płytkach w celu ich odświeżenia i odżywienia.

Intensyfikator barwy kamienia

Wzmacnia naturalny kolor i jednocześnie konserwuje powierzchnię. Spośród wszystkich impregnatów, ten najbardziej pogłębia barwę trawertynu. Podobnie jak impregnat z efektem mokrego kamienia, znacząco zmienia jego wygląd, dlatego zaleca się najpierw wykonać próbę w mało widocznym miejscu.

Jakiego impregnatu nie używać?

Nie zalecamy używania impregnatów uniwersalnych (do wszystkich rodzajów płytek). Na opakowaniu powinna być wyraźna informacja, że jest przeznaczony do trawertynu lub marmuru. Ponadto nie zalecamy używania kilku różnych rodzajów impregnatów po sobie, na tej samej powierzchni, gdyż poszczególne warstwy mogą z czasem się łuszczyć.

Impregnację powinno się powtarzać, w zależności od intensywności użytkowania pomieszczenia, średnio raz w roku. Przed impregnacją wyłączymy ogrzewanie podłogowe min. 12 h wcześniej. Trawertyn powinien być czysty i suchy. Impregnat nakładajmy w jednym kierunku, aby nie powstały smugi. Na ścianach zbierajmy nadmiar impregnatu aby nie powstały zacieki.

Czym impregnować trawertyn?

Impregnaty do trawertynu występują w różnej postaci, aby spełnić niezliczone wymagania klientów. Mogą pomóc w ochronie powierzchni trawertynu, wydłużyć jego żywotność, a także zachować jego piękny wygląd. Wybór odpowiedniego impregnatu do trawertynu ma kluczowe znaczenie dla trwałości i zachowania pięknego wyglądu kamienia naturalnego, zwłaszcza w miejscach intensywnie używanych. Jeśli mamy wątpliwości, który impregnat będzie odpowiedni, postarajmy się zasięgnąć opinii specjalisty od kamienia przed dokonaniem zakupu. I unikajmy eksperymentów, jeśli chodzi o impregnaty, ponieważ jeśli nasz trawertyn nie zostanie odpowiednio zabezpieczony, zabrudzenia mogą wniknąć w jego strukturę i popsuć jego wygląd.

Sprawdź też artykuł >> Jak dbać o trawertyn w kabinie prysznicowej?

Ocena: