Kominek to centralny element domu, który zapewnia ciepło i tworzy przytulną atmosferę. Dla wielu z nas nie ma nic bardziej relaksującego i przyjemniejszego niż spędzanie czasu przy płonącym ogniu podczas mroźnych, zimowych wieczorów. Niezależnie od tego, czy jest to biokominek, kominek gazowy, elektryczny, koza czy tradycyjny, trawertyn podkreśli ten piękny element naszego domu. Łupany trawertyn na kominku to bardzo popularne rozwiązanie, głównie z powodu jego trwałości i pięknego, eleganckiego wyglądu. Kamień dłużej trzyma ciepło, jest praktycznie bezobsługowy i odporny na upływ czasu. Doskonale radzi sobie z wysokimi temperaturami. Trawertyn na kominku to materiał naturalny, ekologiczny, który nie emituje szkodliwych substancji podczas nagrzewania.

Trawertyn na kominku ? trwałość

Materiał ten oferuje ponadczasowy urok, któremu trudno dorównać innemu materiałowi. Jest używany w architekturze i dekoracji od czasów starożytnych, kiedy to stosowano go do budowy schodów, świątyń, pomników i amfiteatrów, takich jak Koloseum, które wykonano prawie w całości z trawertynu w 80 r. n.e. i trwa po dzień dzisiejszy. Trawertyn to jeden z najtrwalszych materiałów stosowanych w budownictwie. Jest wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Właśnie dlatego ludzie używają trawertynu w miejscach, które są najbardziej narażone ? takie jak posadzka, łazienka i kominek. Trawertyn to materiał niepalny, dlatego możemy go również wykorzystać na podłodze przed kominkiem. Będzie stanowił solidną ochronę podłogi przed upadkiem fragmentu drewna, gorącym pogrzebaczem, czy rozżarzonymi elementami. W przypadku kozy trawertyn stosuje się zarówno jako podstawę kominka oraz okładzinę ścian.

Trawertyn na kominku dłużej utrzymuje ciepło

Trawertyn na kominku nagrzewa się i długo utrzymuje ciepło. Uwalnia je powoli przez długi czas. Dzięki temu poprawia efektywność ogrzewania. Oddaje ciepło na całej swej powierzchni. Inne kamienie naturalne takie jak marmur i wapień są wyjątkowo dobre w pochłanianiu ciepła, podczas gdy granit jest znany z  przewodzenia ciepła. Tak więc wśród kamieni naturalnych trawertyn jest najlepszą opcją na kominek i jego otoczenie.

Ponadczasowość materiału

Trawertyn jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych na świecie. Jest niezwykle trwały. Wystarczy spojrzeć na starożytne budynki na całym świecie ? kamień trwa niezmiennie, podczas gdy inne materiały szarzeją i płowieją. Zaimpregnowane trawertynowe powierzchnie mogą przetrwać wiele lat bez utraty blasku.

Łatwość w utrzymaniu

Trawertyn jest wyjątkowo łatwy w utrzymaniu ? wystarczy co jakiś czas przetrzeć go ściereczką, aby wyglądał jak nowy. Pamiętajmy o jego zaimpregnowaniu, aby zapobiec osadzaniu się brudu lub sadzy.

Aby zwiększyć trwałość i żywotność kamienia naturalnego postępujmy zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Unikajmy zarysowań
  • Środki czyszczące na bazie kwasów trzymajmy z dala ponieważ mogą powodować trwałe plamy i uszkodzenia.
  • Jeśli zamierzamy palić drewno w kominku, wyczyśćmy ściany otaczające, aby uniknąć kurzu na płytkach.
  • Zachowajmy ostrożność podczas czyszczenia i używajmy wyłącznie produktów przeznaczonych do trawertynu lub marmuru.

Niewątpliwą zaletą jest to, że dla wykonania kominka potrzebujemy niewielu płytek. Możemy zatem wybrać te najwyższej jakości, nie obciążając budżetu, a otrzymamy niesamowicie wyglądający kominek z trawertynu.

Kominek jest centralnym punktem pomieszczenia, a niepowtarzalne wzory oraz głębia koloru trawertynu wniesie elegancję do każdego wnętrza. Ze swoim ponadczasowym wyglądem, solidnością i odpornością na ekstremalne temperatury trawertyn jest obecnie bardzo popularnym i praktycznym rozwiązaniem na kominek. Jest najlepszą opcją, jaką możemy wybrać, ponieważ dodaje piękna i wartości do naszego domu i życia.

Sprawdź też artykuł: Dlaczego trawertyn to doskonały materiał na podłogi i ściany?

Ocena: