Prysznic to miejsce szczególnie narażone na wilgoć i zabrudzenia. Materiał użyty do wykończenia tej przestrzeni powinien być łatwy do umycia, odporny na bezpośrednie działanie wody i kosmetyków. Podłoga z płytek powinna być antypoślizgowa, a jednocześnie gładka by zapewnić odpowiedni odpływ wody. Jednym z materiałów spełniających te wymagania jest trawertyn. Sprawdźmy dlaczego trawertyn pod prysznicem to doskonałe rozwiązanie.

Wiele osób nie mających wcześniej doświadczenia z trawertynem, ma pewne wątpliwości i ulega stereotypom uważając, że taki porowaty materiał nie nadaje się do prysznica. Jest to jednak błędne przekonanie, gdyż przy właściwym montażu i konserwacji, trawertyn pod prysznicem prezentuje wysoką trwałość, nie chłonie wody i nie ulga przebarwieniom, a jednocześnie oferuje piękny, elegancki wygląd. Matowa powierzchnia zapewnia odpowiednią antypoślizgowość na podłodze, a na ścianie sprawia, że ewentualne smugi czy zacieki nie będą widoczne.

Trawertyn pod prysznicem ? jaki wybrać

Do wyboru mamy płytki o różnym wykończeniu powierzchni. Mogą być płytki wypełniane (szpachlowane lub żywicowane) lub surowe. Jeśli zależy nam na płytkach gładkich, łatwych do umycia – wybierzmy trawertyn wypełniany. Jeśli priorytetem jest naturalny, rustykalny i porowaty wygląd ? wymierzmy trawertyn surowy (niewypełniany). W tym ostatnim przypadku kluczowe będzie właściwe zabezpieczenie porów na powierzchni fugą i impregnatem. Pod prysznicem możemy użyć płytek w różnych wymiarach. Jednak nie mogą one być ani zbyt duże ani zbyt małe. Zbyt duży format będzie wymagał więcej cięć, natomiast zbyt mały spowoduje dużą ilość fug. Optymalne wymiar trawertynu do prysznica to 20×20, 20×40, 30×60, 40×40. Powyższe zalecenia dotyczą także brodzika. W nim często wykorzystujemy mozaiki, które łatwo docinać, są elastyczne, dzięki czemu ułatwiają wykonanie spadku oraz oferują antypoślizgową powierzchnię. Jeśłi nie chcemy brodzika z płytek, możemy zamontować standardowy brodzik akrylowy.

Układanie płytek

W przypadku trawertynu surowego posiadającego pory na powierzchni, ważne jest, by wypełnić fugą wszystkie, nawet najmniejsze dziurki. W tym celu rozprowadzamy zaprawę fugową po powierzchni płytek za pomocą gumówki. Najlepiej dobrać fugę w kolorze kamienia. Zafugowane pory uniemożliwiają przedostawaniu się wody wewnątrz i pod płytkę. Oczywiście możemy też wybrać płytki wypełniane fabrycznie, które mają już uzupełnione pory. Takie wystarczy jedynie zaimpregnować.

Pamiętajmy by trawertyn pod prysznicem układać z fugą o szerokości co najmniej 2 mm. Układanie płytek z mniejszą fugą niż 2 mm utrudnia właściwe wypełnienie zaprawą tak wąskiej szczeliny i może skutkować nieszczelnością okładziny. Ważnym aspektem jest też, aby nie układać płytek bezfugowo. Bezfugowa okładzina może posiadać mikro-szczeliny na łączeniach płyt i powodować przedostawanie się wody pod płytki.

Trawertyn pod prysznicem – impregnacja

Po fugowaniu, impregnacja jest jednym z najważniejszych elementów podczas montażu trawertynu w prysznicu. Ponieważ impregnat radykalnie zmniejsza chłonność kamienia, dzięki temu chroni trawertyn przed wnikaniem zabrudzeń w głąb kamienia. Ułatwia późniejsze czyszczenie trawertynu i ogranicza ryzyko powstawania pleśni. W tym pomoże również regularne wietrzenie łazienki po każdej kąpieli. Co ważne, impregnację powinno się powtarzać co roku.

Trawertyn pod prysznicem do doskonałe rozwiązanie ponieważ jest wytrzymały, odporny na wilgoć, łatwy w utrzymaniu i pięknie wygląda. Jego wykorzystanie w prysznicu jest powszechnie stosowanie w takich krajach jak USA, Kanada, kraje zachodniej Europy jak Francja i Wlk. Brytania, oraz w państwach basenu Morza Śródziemnego. Stosuje się go tam z powodzeniem nie tylko w domach prywatnych, ale również w prysznicach luksusowych hoteli i pensjonatów. Powszechne zastosowanie trawertynu w tak intensywnie użytkowanym prysznicu (jakim jest łazience hotelowa) pokazuje jak godnym zaufania materiałem jest trawertyn.

Więcej informacji znajdziesz w artykule Jak dbać o trawertyn w kabinie prysznicowej?

Ocena: