Turecki przemysł kamienia naturalnego zajmuje ważne miejsce na światowym rynku kamienia wraz z jego bogactwem surowców, szeroką gamą kolorystyczną, nowymi technologiami, doświadczeniem branżowym i łatwością transportu. Jeden rodzaj kamienia z Turcji jest szczególnie popularny na rynkach międzynarodowych. Są nim trawertyny.

W ciągu ostatnich dwóch dekad, wraz z szybkim rozwojem gospodarczym Turcji, równolegle rozwijał się także przemysł kamienia naturalnego. Obecnie wiele firm eksportuje szeroką gamę kamieni na rynki międzynarodowe. W Turcji trawertyny używano już w starożytności. Miasta takie jak Hierapolis w pobliżu Denizli zostały całkowicie zbudowane z tego kamienia. Niegdyś inżynierowie rzymscy często wykorzystywali w swoich konstrukcjach lokalne materiały budowlane, takie jak trawertyny, dzięki czemu stały się one powszechnym materiałem budowlanym.

Trawertyny tureckie ? charakterystyka

Niewątpliwie trawertyny różnią się od marmurów czy wapieni. To inna grupa skał co do pochodzenia. Z pewnością cechą charakterystyczną trawertynu są naturalne pory w jego strukturze. Owe pory to element pochodzenia naturalnego. Powstały na skutek uwięzienia bąbelków powietrza podczas formowania się skały.

Ponieważ trawertyn to skała osadowa, posiada widoczne warstwy w swym przekroju. W związku z tym, wygląd płytek może się różnić w zależności od kierunku cięcia bloku. Płytki mogą mieć równoległe pasy (veincut) lub chmurkową strukturę (cross-cut). Naturalne pory znajdujące się na powierzchni płytki mogą być wypełnione dzięki czemu taka okładzina będzie łatwiejsza w utrzymaniu. Surowe trawertyny bez wypełnień często stosuje się jako dekoracja ścian. W przypadku układania surowego trawertynu na podłodze, owe dziurki fugujemy, a następnie całość impregnujemy.

Zastosowanie

Trawertyny stosujemy zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Wykonujemy z niego posadzki, ściany, schody, parapety czy obudowy kominka. Na zewnątrz trawertyn stosujemy jako okładzinę na taras, balkon, elewację, schody czy okolice basenu.

Lokalizacja złóż

Większość kamieniołomów trawertynu w Turcji znajduje się w Denizli w centrum kraju, gdzie szacunkowo może znajdować się nawet 50% wszystkich kamieniołomów. Ale istnieją również kamieniołomy zlokalizowane w innych częściach tego rozległego kraju, takie jak Eskisehir i Afyon w centrum, Konya, Sivas na północnym wschodzie, Elazig i Erzurum we wschodniej części, a pozostałe rozrzucone są po całej Turcji.

Trawertyny tureckie ? odmiany

Tureckie trawertyny występują w wielu odmianach. Niektóre z nich są podobne do włoskiego trawertynu z Tivoli, a niektóre do odmian z Iranu. Turcja posiada duże zasoby tego kamienia, o bogatej kolorystyce, ze złożami rozsianymi po całym kraju. Najpopularniejsze odmiany to:

  • IVORY (odcienie jasnego beżu)
  • NOCE (odcienie brązu i ciemnego beżu)
  • YELLOW (odcienie żółtego i beżu)
  • WALNUT (odcienie ciemnego beżu)
  • SILVER (odcienie szarości i beżu)
  • RED (odcienie czerwieni i beżu)
  • LEONARDO (odcienie szarości, brązu, rudego i beżu)
  • TUSCANY (odcienie beżu i brązu)

Sprzedaż trawertynów

Głównym odbiorcą trawertynów Tureckich są Chiny. Na rynku chińskim preferuje się klasyczny, jasny trawertyn Ivory. Podczas gdy czerwony trawertyn sprzedaje się głównie w Stanach Zjednoczonych. Odmiana szara jest bardziej popularna w Indiach.

W latach dziewięćdziesiątych rynek amerykański odkrył tureckie trawertyny. Od tamtej pory są tam jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych w całym kraju, zwłaszcza w wersji cross-cut. Niższa cena trawertynów tureckich (w porównaniu do włoskich) wywołała ogromny popyt na produkt, a trawertyn stał się chlebem powszednim amerykańskiego przemysłu kamienia naturalnego. Generalnie rynek amerykański preferuje kolory Ivory, Noce i Red.

W Wielkiej Brytanii popularne są trawertyny cross-cut. Jednak na rynkach południowoeuropejskich, zwłaszcza w rejonie basenu Morza Śródziemnego jest widoczna preferencja dla trawertynu veincut. W Indiach dobrze sprzedaje się odmiana Silver. Na Bliskim Wschodzie popularne są zarówno wersje vein-cut, jak i crosscut.

Obecnie liczba funkcjonujących kamieniołomów trawertynu w Turcji szacowana jest na od 80 do 100. Całkowita roczna produkcja trawertynu szacowana wynosi około 750 000 ton. Ponieważ branża budowlana szybko się rozwija na wielu wschodzących rynkach, interesujące będzie, jak popyt na tureckie trawertyny rozwinie się na owych rynkach i jakie odmiany staną się tam popularne. Z pewnością przed nami ciekawy okres w branży.

Sprawdź też artykuł >> Pochodzenie trawertynu

Ocena: