Płytki marmurowe występują w szerokiej gamie kolorów, co pozwala dopasować je do niemal każdego wnętrza. Oprócz wielu dostępnych barw, poszczególne rodzaje marmuru różnią się między sobą strukturą żył i uziarnieniem. Dla niewprawnego oka może być trudne odróżnienie poszczególnych rodzajów. Mając tak wiele opcji do wyboru, warto mieć rozeznanie, aby podjąć odpowiednia decyzję podczas budowy czy remontu domu.

W zależności od rodzaju, marmur daje możliwość zaprojektowania wnętrz w sposób wyrafinowany lub z artystycznym polotem. Bogactwo dostępnych kolorów i rodzajów kamienia pozwala stworzyć zarówno efektowne kontrasty jak i łagodne, mało nasycone barwy, które zapewnią spokój i łagodny nastrój we wnętrzu. Poniżej przedstawiamy kilka z najpopularniejszych  marmurów:

Płytki marmurowe Carrara

Najczęściej biały, szary lub szaroniebieski, powszechnie stosowany w rzeźbie i dekoracji budynków. Jego struktura posiada bardziej liniowe żyły, które mogą być albo małe i drobne, albo delikatne i pierzaste. Jest jednym z najpopularniejszych marmurów. Wykorzystywany najczęściej w budownictwie mieszkalnym. Ponieważ czasami występuje w nieskazitelnej bieli, często wykorzystywany jest w łazienkach nadając im świeży i estetyczny wygląd.

Płytki marmurowe Calacatta

Często błędnie nazywany Calcutta, Calcata i Calacata. Jest również często mylony z marmurem Carrara. Występuje w białym kolorze z szarymi żyłkami i smugami. Choć jest podobny do Carrary to ma kilka cech, które go wyróżniają.  Marmur Calacatta jest zazwyczaj biały z ciemnymi żyłkami o licznych wzorach. Ponieważ jest rzadziej spotykany niż Carrara, wiele osób uważa go za bardziej luksusowy. Daje możliwość stworzenia przepięknych i klimatycznych aranżacji, zwłaszcza w połączeniu z elementami ze stali nierdzewnej w kuchni czy z białą ceramiką w łazience. Jasna, oryginalna kolorystyka rozświetla wnętrze i nadaje mu eleganckiego szyku.

Płytki marmurowe Emperador

Kamień ten występuje w odcieniach bieli, szarości i brązu. Charakteryzuje się drobnoziarnistą budową i strukturą o nieregularnych żyłach. Jego ciemniejsze barwy sprawiają, że jest chętnie wykorzystywany na obudowy kominków i posadzki o dużym natężeniu ruchu. Płytki marmurowe podłogowe Emperador gwarantują elegancję i stylowość.

Płytki marmurowe Crema Marfil

Crema Marfil występuje w wielu odcieniach. Najbardziej znane i najpopularniejsze posiadają jasnobeżowy lub żółtawy kolor o jednolitym tle i nieregularnych żyłkach o różnej intensywności. Crema Marfil często używany w połączeniu z ciemniejszymi, bardziej kolorowymi  kamieniami. Jest powszechnie stosowany na posadzki i ściany w łazience, salonie i przedpokoju. Duże rezerwy i szeroka dostępność na rynku sprawia, że jest chętnie wykorzystywany przez inwestorów i architektów.

Może Cię też zainteresować: Marmur ? rodzaje wykończenia powierzchni