Kiedy Louis Vuitton ogłosił w zeszłym tygodniu, że jego pokaz Cruise 2023 odbędzie się w Instytucie Salka, monumentalnym centrum badań biologicznych w Kalifornii, oczy wszystkich zwróciły uwagę na charakterystyczny materiał, który wyściela dziedziniec konstrukcji ? trawertyn. Louis Vuitton co roku prezentuje swoje kolekcje w ekskluzywnych lokalizacjach o wyjątkowym designie i renomie na całym świecie. Instytut Salka to jedna z najbardziej niezwykłych budowli architektonicznych na świecie. Składa się z dużego dziedzińca wykonanego w całości z trawertynu.

W ostatnim czasie trawertyn wyłania się jako cicha gwiazda w aranżacjach przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynków. Ale nie mylmy jego delikatnej kolorystyki ze słabością. Ciepły i stonowany, uosabia tę erę dekorowania materiałów zen, gdzie wizualny spokój jest świętym Graalem. Trawertyn od wieków jest używany jako materiał budowlany i dekoracyjny. Rzymianie używali go do świątyń, łaźni i amfiteatrów (Koloseum). W porównaniu do innych kamieni jest względnie lekki, a jednocześnie wytrzymały. Dzięki temu dobrze nadaje się do izolacji akustycznej, a przy tym tworzy doskonałą dekorację. Z biegiem lat zaczął odgrywać główną rolę m.in. w Bazylice Świętego Piotra (tworząc kopułę), Fontannie di Trevi i Pawilonie Barcelońskim Miesa van der Rohe. Dzisiaj, dzięki tym samym cechom, chętnie stosuje się go w jednym szeregu razem z innymi ulubionymi materiałami projektantów wnętrz. Takimi jak marmur czy terazzo.

Trawertyn ? możliwości aranżacyjne

Blok z trawertynu możemy ciąć na dwa sposoby: veincut lub crosscut. Ten pierwszy pozostawia linie w płytce, które można wykorzystać w pionie lub poziomie. Drugi daje “chmurkową” strukturę. Trawertyn możemy używać w dowolnym miejscu, pamiętając, że jest to kamień naturalny, który należy impregnować. Projektanci cenią trawertyn za jego paletę odcieni, która jest komplementarna niemal z każdym wykończeniem lub kolorem. Dzięki temu jest niezwykle łatwy w użyciu. Ociepla każdą przestrzeń i nadaje mu charakteru. Popularność zyskuje też szary trawertyn. Więcej na jego temat znajdziesz tutaj >> Trawertyn szary w aranżacji wnętrz

Obecnie trawertyn stosujemy najczęściej na podłogach i ścianach. Niewypełniony trawertyn możemy zastosować na ścianach, a wypełniony na poziomych powierzchniach.

Trawertyn jest jednym z tych materiałów, które wywołują spokój i ukojenie ? szepcze zamiast krzyczeć. Pozwala wykreować ciekawe i niebanalne wnętrze. Używany jest od wieków; a projektanci starają się go wykorzystać w nowoczesny sposób. Niezależnie od tego, czy układamy trawertyn na całej podłodze, czy dodajemy tylko kilka akcentów, dzisiejsza moda na materiał polega na znalezieniu świeżego spojrzenia na ponadczasowy materiał.

Ocena: