Od klasycznych konstrukcji architektonicznych w Starożytnej Grecji do prostych łazienek, marmur od wieków wykorzystywany jest przez architektów jako praktyczny i luksusowy materiał we wszystkich typach budynków na całym świecie. Poza typowo wykończeniowym przeznaczeniem marmur jawi się jako materiał wszechstronny, posiadający wiele zalet, stosowany w wielu dziełach sztuki. Niezależnie od tego czy płytki marmurowe będą zastosowane na podłogach w budownictwie jednorodzinnym, czy w korytarzach rządowych budynków, zagwarantują trwałość, odporność i elegancki wygląd.

Dlaczego warto wybrać płytki marmurowe?

Jedną z najlepszych cech marmuru jest jego trwałość. Od wieków architekci polegają na tym kamieniu naturalnym z uwagi na jego trwałość i piękny wygląd przez długie lata. Podczas zakupu i instalacji wysokiej jakości płytek marmurowych można czuć satysfakcję, że materiał ten, przy odpowiedniej pielęgnacji wytrzyma próbę czasu i zachowa swój piękny wygląd przez długie lata.

Sprawdź też >> Czyszczenie marmuru ? porady i wskazówki

Marmur uważany jest również za hipoalergiczny materiał na podłogi. Ze względu na swoją gęstość płytki marmurowe nie gromadzą i nie przechowują roztoczy, pyłków, kurzu, ani zarodników pleśni, które mogą wywołać alergię. To sprawia, że posadzka marmurowa jest bardziej higieniczna i pozytywnie wpływa na jakość powietrza w pomieszczeniach.

Oprócz trwałości i korzyści zdrowotnych płytki marmurowe podłogowe pozostają przyjemnie chłodne podczas upalnych, letnich miesięcy.

Gdzie zastosować płytki marmurowe?

Marmur może być stosowany niemal w każdym pomieszczeniu. W łazience, kuchni, salonie i korytarzu. Jedynym miejscem w domu w jakim marmur nie jest zalecany to blat kuchenny, gdyż jest podatny na działanie substancji kwaśnych , które są często używane w kuchni.

Dekoracyjny charakter

Ze względu na swój unikalny proces tworzenia, marmur posiada w swojej strukturze żyły i gamę kolorów niespotykaną w żadnym innym kamieniu. Gwarantuje bogactwo odcieni, od jasnych Carrara, Crema Marfil, Botticino, po zieleń Rainforest Green, czerwień Rojo Alicante po czerń Black Marquina. Ta różnorodność kolorów zapewnia wystarczająco dużo możliwości wyboru w zależności upodobań. Przy zakupie płytek marmurowych różnice w kolorach i strukturze są normą, co stanowi zaletę, a nie wadę tego materiału. Różnice w kolorze gwarantują unikalne wzory i kolory tworząc niepowtarzalną powierzchnię.

Artyści i architekci wykorzystują marmur od tysięcy lat jako naturalny materiał dekoracyjny  i estetyczny, który natychmiast wprowadza do pomieszczenia artystyczny akcent.