Trawertyn naturalny

Trawertyn jest jednym z najbardziej charakterystycznych i wyrafinowanych kamieni na świecie. Często spotykany w łazienkach eleganckich hoteli, na posadzkach stylowych kuchni oraz na niektórych, najsłynniejszych zabytkach na świecie.

Trawertyn to kamień naturalny, a dokładniej skała osadowa. Powstaje w pobliżu gorących źródeł na skutek wytrącania się węglanu wapnia podczas wypływania wód podziemnych na powierzchnię. W wyniku procesu sedymentacji powstają kolejne warstwy w różnych odcieniach tworząc piękne pasy w strukturze kamienia. Uwięzione bąbelki powietrza podczas formowania się trawertynu tworzą liczne, naturalne pory.

Początki trawertynu

Największe złoża trawertynu na świecie zostały odkryte we Włoszech, w pobliżu Tivoli. Nazwa kamienia pochodzi od nazwy miasta Tivoli (w starożytności łac.Tibur ) i oznacza ?kamień Tibur?. Przez wieki nazwa ewoluowała z Tiburtina, Tibuli, Tivoli, Tivertino, Travertino do trawertynu. Jeszcze do niedawna obszar Tivoli był jednym z największych na świecie dostawców trawertynu. Gorące źródła wokół Tivoli podgrzewane przez wulkaniczną aktywność powierzchni Ziemi w tym rejonie zapewniają idealne warunki do formowania się trawertynu. Witruwiusz (Marcus Vitruvius Pollio) rzymski architekt i inżynier jako pierwszy opisał szczegółowo właściwości i charakterystykę trawertynu. Witruwiusz żył od ok. 75 r. p.n.e. do ok. 15 r. n.e. za panowania Juliusza Cezara.

Budowle z trawertynu w historii starożytnej

Trawertyn naturalny od wieków był wykorzystywany jako materiał budowlany przy wznoszeniu wielu sławnych budowli. Służył nie tylko jako materiał konstrukcyjny, ale również do wykończenia detali architektonicznych. Ponieważ trawertyn występuje w naturze wokół jezior, w dolinach i w pobliżu źródeł stał się oczywistym, naturalnym budulcem sięgającym najwcześniejszej historii. Używany był do budowy murów za czasów pierwszej dynastii egipskiej 3200 p.n.e.

Tureckie miasto Hierapolis, co oznacza ?święte miasto? zostało założone według legendy przez greckiego boga Apollo. Historycy wskazują, że zostało ono założone przez króla Pergamonu, Eumenesa II  197-159 r. p.n.e. Jednak badania archeologiczne sugerują, że Hierapolis zostało założone przez królów Seleucydów w czwartym wieku przed naszą erą. Hierapolis położone jest w rejonie Pamukkale otoczonym gorącymi źródłami i jasnymi trawertynami. Z pobliskich trawertynów zbudowano tam Teatr Rzymski, którego ruiny są dziś udostępnione dla zwiedzających. To jeden z najlepiej zachowanych na terenie Hierapolis obiektów. Wybudowany ok. 200 r. p.n.e. pięknie zdobiony wraz z 30 rzędami siedzeń w nienaruszonym stanie.

Etruskowie wykorzystywali trawertyn do budowy muru wokół miasta Perugia w trzecim wieku przed naszą erą, później również do budowy grobowców, kościołów i wodociągu miasta.

Miejscowość Vyšné Ružbachy na Słowacji została zasiedlona już w okresie Peleolitu. Wczesne budowle wykonane zostały z trawertynu z pobliskiej kopalni. Nic więc dziwnego że miejscowość słynie z wód leczniczych i źródeł termalnych.

Największym znanym budynkiem w całości wykonanym z trawertynu jest Koloseum w Rzymie, ukończone w roku 80 n.e.

Bazylika Sacré-C?ur w Paryżu zaprojektowana przez Paul Abadie posiada elewacje w całości  wykonaną  z trawertynu. Wybudowana w stylu romańsko-bizantyńskim z potrójnymi kopułami, wspaniałymi strzelistymi stropami, stylowymi mozaikami sprawia, że jest jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów turystycznych w Paryżu.

Trawertyn współcześnie

Przez wieki technologie budowy ulegały zmianom. Mimo, że trawertyn nie jest już wykorzystywany jako materiał konstrukcyjny (w formie bloków skalnych) to jest nadal szeroko wykorzystywanym materiałem na całym świecie. Obecnie służy jako materiał wykończeniowy i dekoracyjny na posadzki, ściany i elewacje.

Trawertyn naturalny we współczesnym budownictwie

Trawertyn naturalny to ekskluzywny materiał wykończeniowy i dekoracyjny na posadzki, ściany i elewacje.

Jednym z przykładów wykorzystania trawertynu w nowym budownictwie jest Getty Center w Los Angeles. Niezwykle piękny budynek zbudowany jest z 100000 metrów kwadratowych trawertynu importowanego z Bagni di Tivoli. Architekt Richard Meier zaprojektował mieszankę naturalnych i polerowanych kamiennych elementów.

Trawertyn naturalny to ceniony materiał budowlany, którego początki sięgają najdawniejszych czasów kiedy to człowiek wykorzystywał go w formie bloków skalnych przy użyciu prymitywnych narzędzi i siły ludzkich rąk. Dziś naturalne piękno kamienia nadal przyciąga wzrok projektantów i architektów na całym świecie. Obecnie trawertyn dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych wzbogaceniem i ozdobieniem domu lub firmy ponadczasowym, eleganckim materiałem.

Może Cię też zainteresować: Trawertyn w aranżacji przestrzeni handlowej