Podczas remontu domu lub projektowania nowej przestrzeni należy wziąć pod uwagę wiele czynników przy wyborze kamienia naturalnego. Dostępne są różne rodzaje kamieni, w tym te najpopularniejsze jak trawertyn i granit. Jak więc wybrać odpowiedni kamień? Oto kilka różnic, które pomogą nam lepiej poznać te kamienie.

Jeśli szukamy kamienia w jasnej i ciepłej kolorystyce, który nada przytulności wnętrzu to trawertyn będzie doskonałym wyborem. Z drugiej strony, jeśli potrzebujemy kamienia, który będzie niezwykle wytrzymały i odporny na ekstremalne warunki pogodowe, odpowiedzią będzie granit. Granit należy do najtwardszych i najtrwalszych kamieni naturalnych dostępnych obecnie na rynku.

Pochodzenie

Granit jest rodzajem skały magmowej. Powstaje z magmy o wysokiej zawartości tlenków krzemu i metali alkalicznych, która wewnątrz skorupy ziemskiej powoli stygnie i krystalizuje się. Posiada gruboziarnistą, jawnokrystaliczną strukturę, składającą się z kwarcu, plagioklazu i innych minerałów. Występuje powszechnie w kontynentalnej części skorupy ziemskiej. Jego złoża mają różne rozmiary, od zaledwie kilku centymetrów do nawet setek kilometrów kwadratowych.

Trawertyn jest rodzajem skały osadowej. Powstaje wokół źródeł mineralnych, zwłaszcza termalnych. Powstaje w wyniku wytrącania się węglanu wapnia, często u ujścia gorącego źródła lub w jaskini. Wytrącanie minerałów węglanu wapnia na powierzchni zachodzi  w wyniku wymiany dwutlenku węgla między atmosferą a wodą gruntową.

Trawertyn i granit – wygląd

Oba kamienie wyglądają elegancko i nadają wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Różnicę między nimi możemy dostrzec przyglądając się im uważnie. Granit posiada charakterystyczne uziarnienie i bardziej jednolitą kolorystykę. Płytki granitowe są podobne do siebie i rzadko miewają żyły czy smugi. Granity występują w różnych kolorach, a te najbardziej popularne to odcienie szarości i brązu.

Trawertyn występuje głównie w ciepłych, pastelowych odcieniach beżu, żółtego i brązu. W zależności od kierunku cięcia bloku, płytki z trawertynu mogą mieć pasy (tzw. veincut) lub chmurkową strukturę (crosscut). Surowy trawertyn poznamy po jego dziurkach na powierzchni, będących pozostałością po bąbelkach powietrza uwięzionych podczas powstawania skały. Trawertyn posiada ciekawszą, bardziej urozmaiconą strukturę. Może mieć smugi, żyłki, a nawet wstawki innych kamieni takich jak onyx.

Trwałość

Granit zaliczamy do najtwardszych kamieni przez co jest niezwykle wytrzymały. Jest preferowany na obszarach o dużym natężeniu ruchu tj. na chodnikach i podjazdach, a także w budynkach użyteczności publicznej. Dopóki impregnujemy granit, kolor kamienia pozostanie nienaruszony nawet w obliczu ekstremalnych warunków pogodowych. Dzięki temu kostka granitowa czy płyty tarasowe zachowają piękny wygląd nawet kilkadziesiąt lat przy minimalnej konserwacji.

Mimo, że trawertyn posiada mniejszą twardość od granitu, nie oznacza to, że trawertyn nie jest wytrzymały. Stosujemy go nie tylko w budownictwie mieszkaniowym, ale również w przestrzeniach publicznych o umiarkowanym natężeniu ruchu np. w hotelach.

Więcej o tym znajdziesz w artykułach:

Trawertyn w aranżacji przestrzeni handlowej

Zastosowanie trawertynu w instytucjach kultury

Ponieważ trawertyn to skała osadowa to zawartość kalcytu w kamieniu sprawia, że jest on wystarczająco odporny w codziennym użytkowaniu. Jednak nie jest tak wytrzymały jak granit i nie zalecamy go na wyjątkowo obciążone nawierzchnie np. podjazdy.

Trawertyn czy granit – wymagania konserwacyjne

Granit jest wyjątkowo odporny na zarysowania i wysoką temperaturę, dlatego świetnie sprawdzi się jako blat w kuchni. Jego trwałość i solidność sprawiają, że nadaje się do obiektów o wyjątkowo dużym natężeniu ruchu jak galerie handlowe, markety czy dworce. Mimo swej wytrzymałości granit tak, samo jak trawertyn musimy okresowo impregnować. Częstotliwość impregnacji zależy od natężania ruchu i warunków panujących w danej przestrzeni. Np. w kuchni czy łazience płytki impregnujemy częściej niż w salonie. Wszelkie rozlane płyny usuwajmy na bieżąco zarówno z granitu jak i trawertynu.

Analizując różnice i właściwości trawertynu i granitu, to który z nich wybierzemy w naszej aranżacji, całkowicie zależy od nas. Jeśli podoba nam się luksusowa estetyka i smugi na kamieniu to wybierzmy trawertyn. Jeśli priorytetem są jednolite kolory i ponadprzeciętna trwałość – wybierzmy granit. Ponadto możemy używać tych obydwu kamieni w razem obok siebie, ponieważ bardzo dobrze się uzupełniają. Na przykład możemy użyć płytek trawertynowych na podłodze w kuchni, a granit na blatach. Podjazd możemy wyłożyć kostką granitową, a taras i schody wejściowe trawertynem. Używanie kamieni razem z pewnością zwiększy wartość i atrakcyjność naszej nieruchomości.