Gdy tylko śnieg stopnieje, wprowadza to w nas wiosenny nastrój. Radosne ćwierkanie ptaków sprawia, że ​​serce każdego ogrodnika zaczyna bić szybciej. Ale to nie wszystko, czasami pojawia się także szok i złość: na przykład, gdy po tym, jak wreszcie zniknął śnieg, pojawiają się nieestetyczne plamy z rdzy na kamieniu naturalnym. Co robić? Istnieją jednak skuteczne kroki, które możemy podjąć, aby zapobiec plamom rdzy z powierzchni kamienia naturalnego i je usunąć, chroniąc ich urok i trwałość. W tym artykule dowiesz się, jak usunąć plamy rdzy z kamienia naturalnego i przywrócić jego blask.

Spis treści

Skąd biorą się nieestetyczne plamy rdzy na kamieniu naturalnym?

Najczęstsze przyczyny powstawania rdzy to:

  • Pozostawione narzędzia ogrodowe, grill, donice, meble ogrodowe zawierające metalowe elementy. Gdy jest wystarczająco dużo wilgoci, żelazo utlenia się i narzędzia szybko rdzewieją pozostawiając plamy
  • Wycieki z instalacji grzewczych i wodnych mogą zawierać rdzę
  • Gdy cząstki żelaza w kamieniu wchodzą w kontakt z wilgocią i tlenem, powodując reakcję chemiczną, której efektem jest czerwono-brązowe przebarwienie
  • Podczas częstego czyszczenia kamieni zawierających żelazo
  • Nadmierne używanie kwaśnych środków czyszczących, stosowanych do czyszczenia tarasów lub cegieł
  • Powstawanie rdzy na elementach żelaznych znajdujących się pod kamieniem naturalnym (zbrojenia stalowe, podłoże zawierające żelazo)
  • Zbyt wczesna impregnacja okładzin zawierających minerały żelaza bez wystarczającego wyschnięcia
  • Podciąganie wilgoci z (nieodizolowanego) podłoża może prowadzić do przebarwień w kamieniu
  • Stosowanie środków chwastobójczych i nawozów do trawników zawierających siarczan żelaza. Mogą one powodować powstawanie małych, brązowych plam rdzy na kamieniach. Aby temu zapobiec, upewnijmy się, że na powierzchni kamienia nie ma ich pozostałości.

Rdza nie tylko wpływa na estetykę kamienia, ale może również prowadzić do długotrwałych uszkodzeń, jeśli nie będzie w porę usunięta. Większość plam z rdzy można łatwo usunąć za pomocą odpowiedniego środka do usuwania rdzy. Niestety, większość odrdzewiaczy ma odczyn kwaśny. Użycie środka z kwaśnym pH może uszkodzić kamień.

Które plamy rdzy na kamieniu naturalnym wymagają specjalnego traktowania?

Dotyczy to w szczególności wszystkich kamieni wrażliwych na kwasy. Należą do nich na przykład piaskowiec, marmur, wapień, trawertyn, łupek i bazalt. W przypadku rdzy na takich kamieniach naturalnych zaleca się specjalne środki czyszczące.

Jak usunąć plamy z rdzy na kamieniu naturalnym, wrażliwym na kwasy?

Aby bezpiecznie i bez pozostałości usunąć plamy z rdzy na kamieniach naturalnych, należy używać wyłącznie odpowiednich, specjalnych środków czyszczących. Użycie niewłaściwego produktu może spowodować uszkodzenie kamienia.

Do kamieni naturalnych, które są wrażliwe na kwasy, dostępne są bezkwasowe odplamiacze do rdzy jak np. Lithofin Rost-EX czy HMK R179 Rust Remover. Środek stosujemy według instrukcji podanej na opakowaniu. Taki produkt zazwyczaj nakłada się w formie nierozcieńczonej na suchy kamień. Następnie przeciera lekko miękką ściereczką. Przed czyszczeniem całej powierzchni warto najpierw zrobić próbę w mało widocznym miejscu. Nie zaleca się stosowania odplamiacza na nagrzanych powierzchniach (w bezpośrednim świetle słonecznym). Nie przejmujmy się, jeśli powierzchnia tymczasowo zmieni kolor na fioletowy. Dzięki działaniu preparatu rdza jest przekształcana przez organiczne związki siarki. Rezultatem jest tymczasowy fioletowy kolor. Fioletowe przebarwienia usuwamy myjąc kamień.

Uwaga: Nie powinniśmy pozostawiać odrdzewiacza do wyschnięcia. Po zabiegu kamień dokładnie spłuczmy dużą ilością wody z dodatkiem środka czyszczącego do kamienia (z neutralnym pH). Jeśli to konieczne, powtórzmy proces ponownie.

Czego nie stosować?

Niewłaściwe środki czyszczące lub domowe metody (jak nałożenie octu lub soku z cytryny na plamę) mogą spowodować trwałe uszkodzenie kamienia. W przypadku kamienia naturalnego należy unikać stosowania substancji kwaśnych lub materiałów ściernych jak szczotki czy metalowe czyściki.

Głębokie plamy z rdzy pod powierzchnią kamienia

Napotykanie trwałej rdzy w kamieniu, nawet po użyciu profesjonalnego środka, może być frustrujące. W takich przypadkach może okazać się niezbędne zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty, szczególnie jeśli plamy rdzy utrzymują się głębiej pod powierzchnią.

Jak zabezpieczyć kamień naturalny przed rdzą?

Po usunięciu rdzy i innych skaz powierzchniowych, kamień naturalny należy zaimpregnować. Dzięki odpowiedniej impregnacji kamieni naturalnych, ewentualne plamy z rdzy będą miały zazwyczaj charakter jedynie powierzchniowy, ponieważ impregnat działa jak bariera zmniejszająca chłonność kamienia i zapobiegająca przedostawaniu się zabrudzeń przez pory. Sprawdź też naszą ofertę na >> impregnaty do kamienia