Marmur wykorzystywany jest w budownictwie od tysięcy lat. W ciągu tych lat zostały opracowane liczne style rzeźbiarskie i architektoniczne. Marmur był i jest jednym z najcenniejszych materiałów do tworzenia rzeźb i dekoracji architektonicznych. Każda epoka charakteryzuje się unikalnym stylem architektonicznym. Sprawdźmy jak przez lata zmieniały się i ewoluowały poszczególne style.

Starożytna Grecja

W latach od 450 pne do 400 pne miał miejsce w Grecji okres klasyczny. W tym czasie Grecy tworzyli w marmurze liczne, piękne reliefy, tworząc z wyjątkową dbałością o detale. Wykorzystywane były do dekoracji zabudowy zewnętrznej. W tym czasie zostało również opracowanych wiele różnych stylów kolumn. Kolumny były ważną częścią klasycystycznej architektury w Starożytnej Grecji. Pod wieloma względami okres klasycystyczny miał największy wpływ na europejską rzeźbę i style architektoniczne. Po upadku imperium Grecji, wiele różnych technik i stylów zostało przejętych przez Rzymian. Grecka kultura i sztuka zostały za pośrednictwem Rzymian przekazane Europie i wywierały na jej mieszkańców ogromny wpływ w późniejszych okresach.

Gotyk

Gotyk w całej Europie Zachodniej miał miejsce w średniowieczu. W tym okresie marmur wykorzystywany był przy budowie katedr, uniwersytetów i zamków. Gotycka architektura rozpoznawana jest przez ostre łuki i żebrowe sklepienia. Baptysterium San Giovanni w Pizie uważane jest przez wielu architektów i rzeźbiarzy za doskonały przykład architektury marmurowej w okresie gotyckim. Budynek bogato udekorowany uważany jest za arcydzieło gotyckiej architektury średniowiecznej.

Renesans

W okresie renesansu architekci powrócili do klasycznych stylów architektonicznych i rzeźbiarskich. W tym czasie popularne były kopuły i wysokie łuki. Powrócono także do klasycznych kolumn. Renesans miał ogromny wpływ na marmurową rzeźbę, ponieważ artyści, tacy jak Michał Anioł i Donatello, rzeźbili wówczas figury biblijne do wielu kościołów w całej Wenecji i Rzymie. Jednym z najlepszych przykładów architektury renesansowej jest Bazylika św. Piotra.

Barok i rokoko

W baroku i rokoko chętnie sięgano do sprawdzonych w renesansie motywów. Niemniej jednak, kompozycje rzeźbiarskie stały się bardziej szczegółowe i powstało zapotrzebowanie na dodatkowe ozdoby. Te bardzo szczegółowe dzieła są widoczne w różnych częściach europejskich pałaców. W tym okresie, bardziej niż w pozostałych epokach bardziej pożądane były szczegółowo zdobione z marmuru kominki, fontanny, klatki schodowe i dziedzińce. Marmur w architekturze baroku i rokoko jest doskonale reprezentowany w Pałacu wersalskim na przedmieściach Paryża i pałac Peterhof w Petersburgu.

Marmur współcześnie

Na przełomie XX i XXI wieku estetyka architektury uległa istotnej transformacji. Beton, stal i szkło zaczęły odgrywać coraz większą rolę jako materiały budowlane. Niemniej jednak, wiele z historycznych stylów jest nadal bardzo chętnie wykorzystywanych w dzisiejszej architekturze. Marmur i trawertyn odgrywają kluczową rolę na przykład w architekturze Italian Razionalismo.

Marmur we wspolczesnej architekturze i budownictwie

Przykładem współczesnej architektury z wykorzystaniem marmuru jest gmach opery w Oslo.

Jednym z najciekawszych przykładów współczesnej architektury z wykorzystaniem marmuru jest gmach opery w Oslo. Architekci połączyli trzy główne materiały: kamień, drewno i metal. Zamierzeniem architektów było przekształcenie dachu na platformę udostępnioną publicznie dla wszystkich i tym samym stworzenie nowej przestrzeni publicznej w centrum Oslo. Do budowy użyto głównie białego marmuru Carrara, drewna dębowego, aluminium i szkła. Efekt okazał się spektakularny. Budynek otrzymał nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej.

Sprawdź naszą ofertę na płytki marmurowe tutaj!