Historia wapienia jako materiału dekoracyjnego sięga tysięcy lat. Ten ponadczasowy naturalny kamień był używany przez starożytnych Egipcjan do budowy wielu słynnych piramid, które dotrwały do naszych czasów. Od setek lat, od Rzymu do Barcelony, budowniczowie wykorzystywali kamień wapienny do niezliczonej liczby pięknych kościołów i pałaców. Dziś płytki wapienne są uważane za jeden z najbardziej urzekających i niedrogich rodzajów materiałów podłogowych z kamienia naturalnego oferowanych na rynku. Tworzą doskonałą harmonię z szeroką gamą innych materiałów, takich jak metal, szkło czy drewno.

Pochodzenie

Wapień to w 100% materiał naturalny. Ta skała osadowa powstała przez tysiąclecia poprzez osadzanie piasku, muszelek i innych materiałów na dnie jezior i oceanów. Wapień ma ciekawy, przypominający skamieniałości wygląd. Składa się głównie z kalcytu (węglan wapnia) i aragonitu oraz domieszek innych minerałów takich jak i kwarc, dolomit i magnez. Wapień znajduje się w tej samej rodzinie kamienia naturalnego, co marmur i trawertyn; posiada mniejszą twardość i jest lżejszy od innych rodzajów skał magmowych, takich jak granit.

Wygląd

Jeśli preferujemy naturalność, to z całą pewnością podłoga wapienna przypadnie nam do gustu. Wapienie występują w kolorach bieli, beżu, żółtego i brązu. Zdarzają się również kamienie o zielonkawym i czerwonym zabarwieniu. Płytki posiadają ciekawą, charakterystyczną strukturę, z często widocznymi muszelkami. Dzięki różnym odcieniom i odmiennym wzorom, kamień wapienny to niezwykle efektowny materiał. Charakteryzuje się elegancją i szykownością, a jego obecność zbliża nas do natury.

Płytki wapienne to trwały i stylowy materiał dekoracyjny

Płytki wapienne posiadają ciekawą strukturę, w której często występują muszelki.

Przystępność

Ze względu na trwałość i urzekające piękno, naturalne materiały podłogowe nie należą do najtańszych. Niemniej jednak, płytki wapienne pozostają jednym z bardziej przystępnych rodzajów naturalnych podłóg kamiennych dostępnych na rynku. Są na ogół tańsze od niż płytki marmurowe czy granitowe. Właściciele domów, którzy starają się uatrakcyjnić podłogi, przy jednoczesnym zachowaniu zrównoważonego budżetu, mogą mieć pewność, że wapień jest trwałym rozwiązaniem, które upiększy ich przestrzeń i nie zrujnuje domowego budżetu.

Wszechstronny wapień

Wapień to wszechstronny materiał wykończeniowy, który idealnie komponuje się niemal w każdej aranżacji. Chętnie wykorzystywany jest przez projektantów głównie do okładzin podłogowo-ściennych wewnątrz budynków. Przy zachowaniu odpowiedniej impregnacji i pielęgnacji może być stosowany prawie w każdym pomieszczeniu. Nadaje wnętrzu charakteru i niepowtarzalnego uroku. Ze względu na łatwość obróbki, kamień ten jest również doskonałym materiałem rzeźbiarskim. Ponieważ jest to ponadczasowy, trwały, odporny i stylowy materiał, podwyższa wartość nieruchomości, co jest istotne przy ewentualnej odsprzedaży domu.

Uwagi

Mimo, że płytki z wapienia posiadają wiele zalet, jest również kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Po pierwsze, aby utrzymać płytki z wapienia w nieskazitelnym stanie wymagana jest regularna konserwacja. Ponieważ jest to naturalny kamień i posiada mikropory, więc wymaga impregnacji, która zabezpieczy powierzchnię przed wnikaniem wilgoci i zabrudzeń. Ponadto, jak wspomniano wcześniej, wapień jest bardziej miękki niż np. granit czy marmur. To oznacza, że nie jest polecany do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu. Ponadto, ponieważ płytki wapienne nie są zalecane do samodzielnego montażu, najlepiej wynająć profesjonalnego wykonawcę w celu uniknięcia błędów. Wreszcie, mimo, że płytki wapienne są z reguły łatwe w czyszczeniu, wymagają delikatnych, bezpiecznych preparatów do mycia z neutralnym pH.

Używany jako materiał dekoracyjny przez tysiące lat, podłoga z wapienia jest pięknym i oryginalnym rozwiązaniem do wnętrz, niemal w każdym stylu. Poszukując trwałych i naturalnych materiałów wykończeniowych, warto rozważyć ten stylowy kamień naturalny.

Sprawdź naszą ofertę na płytki wapienne tutaj!

Może Cię też zainteresować: Trawertyn czy marmur? Jakie są różnice?

Ocena: