Jak powstają płytki trawertynowe

Trawertyn veincut szpachlowany

Trawertyn to kamień naturalny wydobywany z kamieniołomów w różnych miejscach na całym świecie. Największe, znane złoża trawertynów znajdują się w Iranie, Turcji, Meksyku, Peru i Chinach. Płytki trawertynowe z poszczególnych regionów różnią się między sobą wyglądem z powodu różnych cech geologicznych w danych obszarach. Obecnie Turcja i Włochy są wiodącymi eksporterami trawertynu ze względu na krótkie terminy realizacji i niskie koszty wysyłki.

Jak są produkowane płytki trawertynowe?

Trawertyn eksploatowany jest w kopalniach odkrywkowych. Skała wybierana jest na podstawie kolorystyki, jakości  i innych parametrów. Wszelkie prace wydobywcze odbywają się na powierzchni, a proces wydobywczy odbywa się poprzez odspojenie fragmentu skały od calizny. Jako środka odspajającego stosuje się materiały wybuchowe. Pozyskane w ten sposób bloki skalne są następnie transportowane do fabryki. Tam są cięte na mniejsze fragmenty przy użyciu pił wodnych, diamentowych. Uzyskane fragmenty cięte są na slaby i płytki. Dla zapewnienia właściwej grubości i rozmiarów płytek, do cięcia wykorzystywane są wysokiej jakości, wyspecjalizowane maszyny tnące. W zależności od pożądanego wykończenia, powierzchnia płyt poddawana jest dalszej obróbce tj. szlifowanie, polerowanie, szpachlowanie, płomieniowanie lub groszkowanie. Obróbce podlegają również krawędzie (bębnowanie, fazowanie, dłutowanie) nadające płytce określony styl.

Następnie płytki trawertynowe są pakowane. Jeśli są wysyłane bezpośrednio na plac budowy, zwykle są szczelnie opakowany w palecie, a paleta jest jedynym opakowaniem. Kiedy płytki trawertynowe są wysyłane do punktu sprzedaży detalicznej, centrum dystrybucji lub hurtowni, są pakowane w drewnianą skrzynię, aby łatwiej sprzedawać mniejsze ilości. Mozaiki i dekory pakowane są w kartony. Inne metody pakowania obejmują: opakowanie termokurczliwe i styropianowe.

Sprawdź naszą ofertę na płytki trawertynowe tutaj

Może Cię też zainteresować: Jak pakowany jest trawertyn?

Ocena: