Trawertyn pakujemy inaczej niż płytki ceramiczne. Stosujemy różne formy opakowań. W odróżnieniu od płytek ceramicznych, płytek z trawertynu nie pakujemy w kartonowe pudła. Płytki trawertynowe pakujemy fabrycznie w drewniane skrzynie. W kartony pakujemy jedynie mozaiki i dekory. Te ostatnie oferujemy również w opakowaniach styropianowych. Umywalki w kartonowych pudłach. Schody w drewnianych skrzyniach, a slaby na drewnianych bądź metalowych stojakach.

Często, gdy trawertyn wysyłamy  bezpośrednio na plac budowy, płytki pakujemy  ?luzem? na palecie. Pojęcie ?luzem? może być nieco mylące, bowiem płytki są ciasno ułożone, ale nie mają więcej opakowań poza drewnianą skrzynią, styropianem czy folią stretch.

Trawertyn – palety

Kiedy trawertyn wysyłamy do odbiorców hurtowych, płytki pakujemy w drewnianej skrzyni. Daje to sprzedawcom detalicznym możliwość łatwiejszej sprzedaży ilości mniejszych niż pełna paleta. Płytki trawertynowe, które sprzedajemy w zestawach modułowych tzw. układanki rzymskie segregujemy na gotowe komplety (0,75 m2) za pomocą taśm. Jeden komplet składa się z dwóch płytek 40×40, dwóch 20×20, jednej 20×40 i jednej 40×60. Na czas transportu płytki zabezpieczamy  styropianem. Ponieważ ma dobre właściwości pochłaniające uderzenia, zapewnia najlepszą ochronę podczas transportu i składowania.

W skrzyni płytki układamy pionowo i unieruchamiamy klinami. W niektórych modelach wewnątrz skrzyni stosujemy styropian bądź piankę ochronną. Liczba płytek w skrzyni zależy od wymiaru płytki i jej grubości. Dla przykładu skrzynia płytek 61cm x 61cm x 1,2cm zawiera 80 sztuk, tj. 29,77 m2, a skrzynia płytek 40,6cm x 61cm x 1,2cm zawiera 160 sztuk tj. 39,63 m2. Jeśli chodzi o mozaiki to w pudełku znajduje się, w zależności od modelu 6-10 arkuszy.

Jedną z rzeczy, o których musimy pamiętać przy płytkach kamiennych, jest to, że płytki schodzą z linii produkcyjnej mokre (cięte są piłą wodną) i ze względu na porowaty charakter trawertynu utrzymują wilgoć przez pewien czas wewnątrz płytek. Czasami po rozpakowaniu, możemy potrzebować pozostawić trawertyn do wyschnięcia na dzień lub dwa przed rozpoczęciem pracy z nim. Ponadto pamiętajmy, że trawertyn transportowany jest drogą morską przez co kontenery mogą być niekiedy narażone na wilgoć. Może to spowodować nieznaczne odkształcenie kartonowych opakowań. Nie ma to wpływu na trwałość samego kamienia.

Może Cię też zainteresować >> Trawertyn ? słownik podstawowych pojęć

Ocena: