Nic tak nie nadaje charakteru wnętrzom jak efektowne mozaiki marmurowe. To element wyjątkowo ozdobny, często wykorzystywany w łazience i kuchni. To materiał o dużych możliwościach aranżacyjnych i dekoracyjnych. Dobrze sprawdza się zarówno na dużych powierzchniach, jak i niewielkich fragmentach na ścianie czy podłodze. Doskonale komponuje się z takimi materiałami jak ceramika, szkło, drewno czy metal. Mozaiki marmurowe to naturalny materiał, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby zachował piękny wygląd przez cały okres użytkowania.

Czyszczenie po montażu

Podczas montażu niezwykle istotne jest aby na bieżąco usuwać nadmiar zaprawy klejowej i fugi z powierzchni płytek. Szlam po fugowaniu należy zmyć w chwili gdy fuga jest jeszcze plastyczna. Do tego najlepiej używać  miękkiej i wilgotnej gąbki. Gdy się spóźnimy i fuga zwiąże, wszelkie pozostałe resztki zaprawy będą trudne do usunięcia. Przed myciem zaprawy przeczytaj dokładnie instrukcję na opakowaniu fugi, ponieważ każda marka posiada własne wymagania dotyczące czyszczenia. Do spoinowania mozaik kamiennych zalecana jest elastyczna fuga w kolorze zbliżonym do kamienia. Jeśli mozaiki marmurowe zostały ułożone na podłodze, pamiętajmy także o pozamiataniu z podłogi odprysków i odpadków po cięciu, gdyż drobne kamyczki mogą rysować powierzchnię podczas chodzenia. Przy czyszczeniu mozaik należy unikać stosowania środków na bazie kwasów ponieważ mogą odbarwić kamień oraz fugi. Zalecane są środki z neutralnym pH.

Impregnacja

Po wyczyszczeniu i wyschnięciu mozaik, powierzchnię należy zakonserwować impregnatem do marmuru. W przypadku gładkich płytek preparat najlepiej nanosić miękką, bawełnianą ściereczką. W przypadku mozaik z powierzchnią łupaną impregnat należy nanosić natryskowo. Środek powinno się nanosić z umiarem aby nie powstały zacieki. Należy impregnować zarówno płytki jak i fugi. W miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia i wilgoć (kabina prysznicowa, okolice wanny, umywalki, kuchnia, wiatrołap, obiekty użyteczności publicznej) impregnację należy powtórzyć po kilku godzinach. Zabieg impregnacji należy powtarzać przynajmniej raz w roku, a w miejscach wyjątkowo narażonych na zabrudzania i wilgoć ? 2 razy w roku.

Codzienna pielęgnacja

Niezależnie od miejsca, w którym mozaiki marmurowe zostały ułożone, wymagają łagodnego środka do mycia z neutralnym pH. W przypadku wystąpienia uciążliwych zabrudzeń należy użyć odplamiacza do marmuru lub wapienia. Do czyszczenia należy używać miękkiej gąbki lub ściereczki . Powinno się unikać stosowania twardych druciaków i zmywaków, ponieważ mogą zarysować kamień.

Odkurzanie i mycie mopem

Do odkurzania mozaik z marmuru możemy wykorzystać odkurzacz. Powinien być wyposażony w miękką końcówkę. Do mycia mozaik z marmuru na podłodze może być użyty mop. Najpierw podłogę należy zamieść przy pomocy miotły z miękkim włosiem. Do codziennego mycia można używać samej wody. Raz na tydzień zaleca się umyć posadzkę wodą z dodatkiem środka do mycia marmuru.

Mozaiki marmurowe – ogólne utrzymanie

Aby uniknąć wystąpienia uciążliwych plam, wszelkie wycieki i zabrudzenia powinny być na bieżąco usuwane. Nie należy przesuwać mebli ani ciężkich przedmiotów po podłodze ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię mozaiki.

Mozaiki marmurowe mają szerokie zastosowanie nie tylko w domach, ale także w obiektach użyteczności publicznej. Są jednym z ulubionych materiałów wykończeniowych projektantów wnętrz. Stanowią ciekawe uzupełnienie dla okładzin z płytek ceramicznych lub marmurowych. Są łatwe w utrzymaniu i oferują długotrwały, piękny wygląd pod warunkiem, że będziemy dbać o nie poprawnie.

Sprawdź naszą ofertę na mozaiki marmurowe tutaj!

Ocena: