Dekory kamienne w aranżacji wnętrz

Pod pojęciem dekory kamienne kryje się cały wachlarz elementów ozdobnych, którymi możemy upiększyć nasze mieszkanie. Dekor to produkt wyrzeźbiony z naturalnego kamienia, wyjątkowo zdobniczy o szerokim zastosowaniu. Różnorodne wzory i bogata kolorystyka pozwala na dopasowanie dekorów do aranżacji niemal każdego mieszkania. Odpowiednio wkomponowane dekory będą akcentowały najważniejsze elementy naszego projektu, uporządkują przestrzeń i nadadzą jej proporcji.

Bogactwo wzorów i kolorów

Dekory dostępne są w postaci listew ściennych. Najbardziej proste formy to półwałki i ćwierćwałki. Bardziej wyszukane wzory prezentują listwy i gzymsy.  Długość dekorów z kamienia wynosi 30,5 cm. Poszczególne elementy mogą być łączone ze sobą umożliwiając tworzenie dłuższych dekoracji. Szerokość dekorów wynosi od 1 cm do 7 cm. Grubość w zależności od wzoru to 2-3 cm.

Dekor z kamienia

Dekor Rafaello w kształcie skręconej liny.

Zastosowanie

Wykorzystane są w wielu miejscach w łazience i kuchni. Stosowane są jako wykończenie cokołów, obrzeża luster lub obramowanie wnęki półek. Używane są również w celu oddzielenia dwóch rodzajów płytek różniących się kolorem lub formatem. W przypadku gdy płytki nie są układane do sufitu, dekory mogą posłużyć jako górne wykończenie ściany. Dekorami z kamienia możemy podkreślić  niektóre elementy wystroju wnętrz takich jak: kominki, wnęki drzwiowe i okienne, narożniki czy obudowy podtynkowych zestawów WC. Możemy je wykorzystać aby rozgraniczyć niektóre strefy w łazience np. kabinę prysznicową od pozostałej części łazienki. W kuchni wykorzystywane są do dekoracji ściany między blatem a szafkami. Często komponowane są z mozaiką tworząc tzw. picture.

Montaż

Dekory kamienne to produkt łatwy w montażu jednak powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Należy je układać na suchym, czystym i równym podłożu. Ponieważ jest to naturalny kamień, wymaga białego i elastycznego kleju. Elementy mogą być dowolnie przycinane przy użyciu piły wodnej. Listwy wykonane z trawertynu posiadają najczęściej surową (niewypełnianą) powierzchnię z naturalnymi porami. Należy je zafugować, zwłaszcza jeśli montowane będą w pomieszczeniach mokrych, aby zabezpieczyć je przed gromadzeniem się wody i wilgoci wewnątrz porów. Do spoinowania najczęściej używa się fugi w tym samym kolorze co dla pozostałych płytek na ścianie. Po ułożeniu kamień należy zaimpregnować.

Kamienne dekory to od dawna znany i sprawdzony sposób wykończenia i dekoracji wnętrz. Bogactwo wzorów i kolorów, duża dostępność  oraz łatwy montaż sprawia, że dekory skalne to doskonały sposób upiększania ścian w kuchni i łazience wewnątrz budynków.

 

Sprawdź naszą ofertę na dekory kamienne tutaj!

Może Cię też zainteresować: Mozaika kamienna we wnętrzach

Ocena: