Wybór materiału okładzinowego na schody wejściowe to jedna z najważniejszych decyzji przy budowie domu. Najlepiej wybrać materiał już na etapie projektowania schodów. Należy wziąć pod uwagę, że po zamontowaniu hydroizolacji i warstwy wyrównawczej musi pozostać , w zależności od rodzaju okładziny, 15-35 mm przeznaczonych na klej i płytki. Schody to jeden z najważniejszych elementów budynku. Muszą być zarówno bezpieczne, funkcjonalne, jak i estetyczne. Materiał wykończeniowy powinien być także odporny na ścieranie i działanie czynników atmosferycznych. Pod tym względem jednym z najlepszych rozwiązań jest granit. Schody granitowe to dekoracja domu i jednocześnie najbardziej trwały materiał.

Solidne schody

Granit to jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów dostępnych na rynku. Jest szeroko wykorzystywany w budownictwie m.in. na krawężniki, kostki, płyty chodnikowe i inne elementy drogowe. Używany jest zarówno w obiektach mieszkalnych jak i przemysłowych i komercyjnych takich jak galerie handlowe, banki czy dworce. Jest bardzo odporny na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Doskonale znosi niskie i wysokie temperatury. Bogactwo wymiarów, sposobów obróbki powierzchni i różnorodna kolorystyka sprawia, że granit stał się jednym z najbardziej docenianych i najpopularniejszych materiałów aranżacyjnych w przystępnej cenie.

Wygodne schody granitowe

Na stopnice oraz podest zalecany jest granit płomieniowany. Posiada szorstką, antypoślizgową powierzchnię, a jednocześnie jest łatwy w utrzymaniu. Na rynku dostępne są gotowe elementy na stopnice i podstopnice. Gotowe stopnice granitowe posiadają grubość 2 lub 3 cm i długości od 120 cm do 180 cm. Standardowa głębokość stopnia granitowego wynosi od 30 do 35 cm. Na podstopnice często stosowany jest granit polerowany. Podest przed drzwiami wykonuje się najczęściej z płyt płomieniowanych lub stopnic pociętych na mniejsze elementy. Poprawnie zbudowane i wygodne schody wejściowe powinny mieć stopnie o wysokości 15-16 cm i głębokości 30-35 cm. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego schody wejściowe o łącznej wysokości powyżej jednego metra wymagają zastosowania balustrady. Podest przed drzwiami wejściowymi, musi zostać wykonany na minimum 90 cm głębokości (jeśli drzwi otwierają się do wewnątrz). Jeśli drzwi otwierają się na zewnątrz, to do 90-ciu cm należy dodać szerokość drzwi. Należy unikać polerowanych

Montaż i pielęgnacja

Przed przystąpieniem do układania kamienia należy zamontować hydroizolację. Jest to jedna z najważniejszych czynności, której brak może skutkować przenikaniem wilgoci pod okładzinę, a tym samym odpadaniem płyt. Elementy granitowe należy układać na kleju białym, mrozoodpornym i wysokoelastycznym. Zaprawa klejowa powinna być nanoszona zarówno na spód płytki jak i na podłoże. Klej powinien być dokładnie rozprowadzony po całej powierzchni, aby nie pozostawiał pustych przestrzeni pod płytką. Granit należy układać z zachowaniem fugi o szerokości spoiny ok. 4 mm. Szczelina powinna być dokładnie wypełniona elastyczną i mrozoodporną fugą, aby uniemożliwić przedostawanie się wody pod kamień.

Po zamontowaniu okładziny pamiętajmy o zaimpregnowaniu kamienia preparatem przeznaczonym do konserwacji granitów. Do mycia należy używać delikatnych środków z neutralnym pH. W przypadku uciążliwych zabrudzeń można zastosować odplamiacze stosowane do nagrobków granitowych.

Sprawdź też naszą ofertę na schody granitowe >> tutaj <<

Ocena: