Z punktu widzenia aranżacji wnętrz trudno o bardziej dekoracyjny element niż mozaika kamienna. Pozwala na nieograniczone możliwości kompozycyjne. Dostępne są zarówno bardzo tradycyjne, jak i nowoczesne wzory, które pozwolą dopasować w estetykę różnych stylów aranżacji. Jeśli szukasz dla swojego projektu dopełnienia w naturalnym i ponadczasowym stylu to mozaiki kamienne będą idealnym rozwiązaniem.

Co to jest mozaika?

Mozaiki od dawna wykorzystywane są do upiększania dużych i mniejszych powierzchni w łazience i kuchni. Jest to rodzaj dekoracji wykonanej z małych kamyczków przyklejonych na elastycznej siatce. Zestaw kamyczków połączony jest siatką i tworzy plaster, najczęściej w rozmiarze 30×30 cm. Jedna kamienna mozaika (plaster) może zawierać, w zależności od wzoru nawet kilkadziesiąt kamyczków. Grubość najczęściej wynosi 1 cm. W produktach łupanych grubość może dochodzić do 3-4cm. Rozmiary kamyczków składających się na plaster mogą być różne. Najczęściej spotykane kamyczki mają rozmiar 1×1, 2×2, 2×5, 5×5, 5×10 lub 5×15. Dzięki klejonym kamyczkom na siatce, montaż mozaik na podłodze i ścianie jest łatwy i szybki. Oferowane są w różnych kolorach, wzorach i sposobach wykończenia powierzchni co czyni ten produkt jednym z najbardziej dostępnych i popularnych sposobów na zaakcentowanie ścian i blatów.

Zastosowanie

Mozaiki kamienne używane były do dekoracji wnętrz przez tysiące lat w kulturach na całym świecie. Najstarsze mozaiki formowano z otoczaków znalezionych w pobliskich rzekach. Mozaiki kamienne pozwalają w oryginalny sposób oddzielić poszczególne strefy w łazience lub kuchni. Często wykorzystywane w kabinie prysznicowej na brodziki lub jako ścienne pasy dekoracje pod baterią lub chociażby jako wypełnienie wnęki we wbudowanej półce. Jest to materiał elastyczny, dzięki czemu może być stosowany na wypukłych i wklęsłych płaszczyznach, obudowach wanien, kolumnach i filarach. Mozaika z kamienia w brodziku zapewni antypoślizgową powierzchnię, a ponadto łatwo będzie wyrobić spadek do odpływu liniowego. Inne przykłady zastosowań mozaik w łazience to obramowanie lustra i obudowy podtynkowych zestawów WC. Mozaika kamienna w kuchni często stosowana jest do zdobienia ścian między szafkami

Mozaiki kamienne – montaż

Do montażu mozaik kamiennych zalecany jest klej biały, wysokoelastyczny i cienkowarstwowy. W przypadku pomieszczeń mokrych wymagane jest zastosowanie hydroizolacji. Pod mozaiki stosuje się cienką warstwę kleju. Powinna być rozprowadzona na całej powierzchni styku mozaiki z podłożem. Zaprawę klejową należy rozprowadzać na podłożu przy pomocy pacy zębatej. Dla zachowania jednakowych fug stosować krzyżyki dystansowe. W razie konieczności skorygować piony i poziomy przy pomocy poziomicy. Docisnąć mozaikę do podłoża. W razie potrzeby, mozaika może być łatwo przycięta wzdłuż szczelin (nożykiem). W przypadku konieczności cięcia kamyczków, wymagana będzie piła wodna.

Fugowanie i konserwacja

Po związaniu kleju, powierzchnię należy zafugować. Do mozaik kamiennych stosuje się elastyczne fugi cementowe lub epoksydowe. Zaprawę fugową należy rozprowadzić po całej powierzchni. Wypełnić należy nie tylko szczeliny między kamyczkami, ale również naturalne pory w kamieniu. Do spoinowania zalecana jest fuga w kolorze kamienia. Póki fuga jest plastyczna, jej nadmiar należy wypłukać wilgotną gąbką. Po wyschnięciu fug, mozaikę należy zakonserwować impregnatem dedykowanym do danego rodzaju kamienia. Podczas impregnacji należy przestrzegać czasów schnięcia preparatu podanych przez producenta na opakowaniu i ograniczyć w tym czasie korzystanie z pomieszczenia.

 

Sprawdź naszą ofertę na mozaiki kamienne tutaj!

Ocena: