Niezależnie od tego, czy wykańczamy nowe mieszkanie czy remontujemy stare, impregnacja jest ostatnim i najczęściej pomijanym krokiem podczas układania płytek marmurowych. Wielu inwestorów i właścicieli nieruchomości nie zdaje sobie sprawy, że konserwacja kamienia jest jedną z podstawowych czynności przedłużających trwałość i zapewniających piękny wygląd posadzki przez cały okres użytkowania. Płytki marmurowe to materiał wyjątkowo ceniony, ponadczasowy, który nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Pamiętajmy jednak, że jest to naturalny kamień i bez odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji może w szybkim czasie stracić swój urok.

Jak impregnować płytki marmurowe?

W zależności od pożądanego efektu, do dyspozycji mamy impregnaty zarówno bezbarwne jak i wzmacniające kolor, a także nabłyszczające. Bezbarwne preparaty nie zmieniają barwy kamienia. Aby wzmocnić kolor stosuje się intensyfikatory lub impregnaty z efektem ?mokrego kamienia?. Intensyfikator wydobywa naturalną barwę marmuru, a jednocześnie konserwuje płytki. Impregnat z efektem ?mokrego kamienia? nadaje powierzchni charakterystyczny wygląd, wzmacnia i ożywia naturalny kolor i strukturę.

Impregnacja marmuru należy do łatwych czynności, którą możemy wykonać we własnym zakresie. Powierzchnia płytek powinna być sucha i oczyszczona. W przypadku płytek polerowanych, preparat należy nanosić miękką, bawełnianą szmatką nasączoną impregnatem. Nie zaleca się używania wałka, zwłaszcza na powierzchniach pionowych  z uwagi na ryzyko wystąpienia zacieków. Podczas pracy należy używać rękawic ochronnych. Przy konserwacji płytek ściennych nadmiar środka należy na bieżąco usuwać szmatką aby nie powstały zacieki.  Preparat konserwujący należy nakładać na płytki równomiernie w jednym kierunku. Zaleca się impregnować także fugi. Po zakończonej pracy należy przestrzegać czasów schnięcia podanych przez producenta na opakowaniu. Na ogół, po podłodze można chodzić już po kilku godzinach.

Kiedy

Płytki marmurowe oraz fugi powinny zostać zaimpregnowane niezwłocznie po ułożeniu. Najlepiej dwukrotnie ? przed i po ułożeniu. Impregnacja przed fugowaniem ułatwi późniejsze zmycie zaprawy fugowej po spoinowaniu. Nie należy impregnować spodu płytki W miejscach o dużym natężeniu ruchu lub szczególnie narażonych na zabrudzania (wiatrołap, płytki kuchenne nad blatem) i wilgoć (kabina prysznicowa) zabieg konserwacji należy powtórzyć po kilku godzinach.

W kwestii pielęgnacji marmuru, kluczowa jest jego regularna impregnacja. Zabieg ten należy powtarzać przynajmniej raz w roku. Pamiętajmy, aby przed każdą kolejną impregnacją powierzchnię płytek oczyścić i wysuszyć. Po intensywnym myciu kamień powinien schnąć min. 3 dni przed kolejnym zabiegiem konserwacji.

Dlaczego

Każda płytka z kamienia naturalnego powinna być regularnie impregnowana, niezależnie od tego czy jest polerowana czy matowa. Nieprzestrzeganie tego może doprowadzić do uszkodzenia podłogi lub powstania zabrudzeń trudnych do usunięcia. Impregnacja sprawia, że płytki marmurowe oraz fugi są łatwe do umycia. Oznacza to, że wszelkie domowe zabrudzenia np. z żywności nie odbarwią kamienia. Marmur powinien być konserwowany odpowiednim preparatem przeznaczonym do tego typu kamienia. Nie zaleca się stosowania impregnatów uniwersalnych ponieważ mogą uszkodzić lub nieskutecznie chronić dany kamień. Odpowiedni impregnat wnika głęboko w pory kamienia, skutecznie zmniejszając jego chłonność, a jednocześnie pozwalając na swobodne ?oddychanie?. Zapobiega wchłanianiu zabrudzeń, wilgoci, powstawaniu pleśni i zacieków. Gwarantuje długotrwały, piękny wygląd płytek i fug.

Sprawdź naszą ofertę na płytki marmurowe tutaj!

Może Cię też zainteresować: Impregnacja marmuru

Ocena: