Tak naprawdę, trawertyn był znany już w starożytności, kiedy to nadano mu nawet miano egipskiego alabastru. Jest on jednak stosowany po dziś dzień w wypadku wykańczania wnętrz. Uznawany jest za bardzo szlachetny oraz ekskluzywny materiał, a wręcz za synonim bogactwa. Charakteryzuje się wyjątkowym wyglądem, który powodują niewielkie nierówności. Niepowtarzalny jest też kolor, a ten jest z kolei wynikiem żyłkowania w twardej powierzchni. Sprawdźmy zatem dlaczego jego wykorzystanie okaże się dobrym pomysłem.

Nadaje wnętrzu charakter

Wszystko to w związku z jego wyglądem oraz fakturą, a szczególnie w wypadku nieoszlifowanej powierzchni. W związku z tym, że trawertyn to bardzo popularny materiał dekoracyjny, istnieje spora ilość różnego rodzaju imitacji, które mają nanosić na ścianę tzw. efekt trawertynopodobny.

Trawertyn do salonu i nie tylko

Możemy zastosować trawertyn w różnych pomieszczeniach, a stanie się w nich nie tylko dekoracją, ale też funkcjonalnym elementem. Warto wiedzieć, że prawidłowo zabezpieczony trawertyn, może pełnić rolę bardzo estetycznego blatu kuchennego. Taki blat jest wyjątkowo praktyczny, a to w związku z odpornością na wysoką temperaturę. Pamiętajmy o użyciu odpowiednich preparatów impregnujących, dedykowanych płaszczyznom kamiennym. Dodatkowo, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy trawertyn zastosowali także w łazience.

Pasuje do różnych stylów

Jeśli wyeksponujemy go w odpowiedni sposób, trawertyn doskonale dopełni stworzoną przez nas aranżację. To bardzo uniwersalny kamień, którego potencjał dekoracyjny jest wyjątkowo wysoki. Dlatego też, świetnie sprawdzi się we wnętrzach o różnym stylu. Dobrym pomysłem będzie chociażby trawertyn na ścianie, gdyż jego porowata oraz kamienna płaszczyzna sprawi, że podkreślony zostanie efekt naturalności. Z drugiej strony, kolor ociepli charakter wnętrza – szczególnie, jeśli zastosujemy dodatki i elementy ze szkła. Kolor trawertynu sprawia, że ten doskonale pasuje do rustykalnych wnętrz, natomiast nie gorzej też tych w stylu vintage. Bardzo często pojawia się również w zewnętrznych aranżacjach, a to np. w wypadku tarasów.

Trawertyn – ozdoba pośród ozdób

Trawertyn będzie dobrze pasował do innych materiałów, które zastosowano po to, aby wnętrze zyskało konkretny charakter. Komponuje się m.in. ze szkłem, z drewnem, czy też z wieloma innymi płaszczyznami kamiennymi. Jako, że potrafi on skutecznie przyciągać uwagę, z powodzeniem wykorzystamy go do wydzielenia osobnej części w sporych, otwartych wnętrzach. Może być to np. fragment podłogi, która została wyłożona płytkami trawertynowymi. Może to też być kawałek ściany, która znajduje się przy części relaksacyjnej salonu, lub pokoju gościnnego.

Jedyny w swoim rodzaju wzór

Bez względu na to, w jakiej formie zostanie przez nas wykorzystany, trawertyn wpisuje się w modę na produkty ekologiczne. Możemy zarówno wyeksponować jego porowatości, ubytki i wżery na powierzchni.  Możemy też zastosować go w wersji oszlifowanej i wypolerowanej na gładko, która przypomina wręcz taflę.

Może Cię też zainteresować: Trawertyn ? kamień dzięki któremu Twoje wnętrze nabierze elegancji

Ocena: