Chociaż granit często kojarzony jest przez wielu inwestorów jedynie z blatami, to należy pamiętać, że płytki granitowe to również doskonały materiał do wykończenia podłóg i ścian. Ten wyjątkowo trwały kamień naturalny o charakterystycznej kolorystyce nadaje niepowtarzalnego uroku i charakteru każdym wnętrzom, jak również zwiększa wartość nieruchomości przy odsprzedaży. Aby dowiedzieć się więcej o tym dekoracyjnym kamieniu naturalnym, przedstawiamy najważniejsze pojęcia na jego temat:

Płytki granitowe – podstawowe pojęcia

Cięcie na mokro – technika cięcia kamienia na płytki z wykorzystaniem piły tarczowej chłodzonej wodą.

Cios – zbiór spękań i szczelin uporządkowanych geometrycznie w odstępach większych niż kilka centymetrów, występujących w skałach. Powstaje na skutek krzepnięcia magmy. To również zdolność skały do pękania według określonego wzoru.

Dekor – element ścienny, dekoracyjny wykorzystywany jako wykończenie płytek przy suficie, cokołu, narożników lub obramowanie lustra.

Faza – sposób obróbki nadający płytce gładką krawędź stosowany na płytkach polerowanych, wewnętrznych.

Fuga – spoina wypełniająca szczeliny między płytkami ułożonymi na podłodze lub ścianie

Gęstość – (dawniej ciężar właściwy) ? masa jednostki objętości surowca bez uwzględnienia porów, dla płytki granitowej wartość od 2,582 ? 2,685 g/cm?.

Gęstość pozorna (gęstość objętościowa; dawniej ciężar objętościowy) – masa jednostki objętości surowca wraz z zawartymi w nim porami i innymi pustkami. Dla granitu 2,262 ? 2,671 g/cm?.

Granit – rodzaj skały magmowej o strukturze krystalicznej występujący w wielu odcieniach w zależności od składu mineralnego.

Impregnat – preparat zabezpieczający płytki granitowe przed wnikaniem wilgoci i zabrudzeń w głąb kamienia.

Kalibracja – etap w procesie produkcyjnym zapewniający jednolitość pod względem wymiarów i kątów płytek wg określonych norm.

Nasiąkliwość  ? stosunek masy cieczy pochłoniętej przez próbkę, przy całkowitym nasyceniu, do masy suchej próbki.

Płomieniowany – sposób obróbki granitu nadający mu szorstką i antypoślizgową powierzchnię stosowany dla płyt i schodów zewnętrznych

Porowatość – zawartość pustych przestrzeni (porów) w skałach. Stosunek całkowitej objętości porów do objętości próbki, łącznie z jej wszystkimi porami.

Przebarwianie kamienia – zdolność kamienia do wchłaniania zabrudzeń na skutek naturalnej, porowatej struktury.

Skład mineralny – minerały tworzące skałę. Dla granitu są to ortoklaz, plagioklaz, kwarc i biotyt.

Slab – płyty różnej grubości, w formacie powyżej 240×60, cięte z bloków kamiennych, wykorzystywane w kamieniarstwie do produkcji elementów wykończeniowych.

Struktura – określa stopień krystaliczności, wielkość i kształt składników skały decydujące o wzorze i kolorze kamienia.

Szczelność ? stosunek gęstości pozornej do gęstości. Dla granitu 0,864 ? 0,998.

Szlifowany – wykończenie satynowe lub matowe płytek granitowych, odbijające mniej światła.

Twardość kamienia – właściwość kamienia charakteryzująca jego odporność na uszkodzenia i zarysowania.

Wykwity – plamy na powierzchni płytki, mogące występować w przypadku układania jasnych płytek na szarym kleju.

 

Sprawdź aktualną ofertę na płytki granitowe

Może Cię też zainteresować: Gdzie warto zastosować płytki granitowe?