Z granitu produkuje się najczęściej płytki, schody, kostkę brukową, a także blaty granitowe. Elementy te powstają na skutek pocięcia bloków skalnych wydobytych z kamieniołomu. Eksploatacja bloków kamieniarskich odbywa się przy użyciu materiałów wybuchowych i pił linowych. Przy użyciu ładowarek bloki umieszczane są na samochodzie ciężarowym i transportowane do fabryki w celu dalszej obróbki.

Cięcie granitu w fabryce

Kiedy granit zostanie wydobyty z Ziemi, wymaga przycięcia do odpowiedniej wielkości. Najpopularniejszym narzędziem do cięcia bloków jest obecnie piła linowa diamentowa. Wykorzystywane są maszyny zarówno jednolinowe jak i wielolinowe. Rzadziej używane są piły tarczowe. Cięcie piłą tarczową jest szybkie jednak generuje większe straty materiału. Cięcie piłą linową pozwala ograniczyć straty materiału jednak jest czasochłonne. Inne techniki obejmują cięcie skoncentrowanym strumieniem wody pod dużym ciśnieniem.

Granitowe bloki przeznaczone na blaty, slaby i płytki cięte są na płyty o określonej grubości. Dla zapewnienia wysokiej jakości produktu, płyty są kalibrowane. Kalibracja płyt granitowych gwarantuje jednakową grubość oraz odpowiednie kąty proste produktu końcowego. Na tym etapie blaty granitowe poddawane są także polerowaniu. Połysk nadawany jest nie tylko na powierzchni ale również na bokach blatu.

Gotowe blaty granitowe

Blaty granitowe oferowane są na ogół w grubości 3 cm. Gotowe blaty posiadają najczęściej wymiar  60×220 cm. Są to płyty estetycznie wykończone z fazowanymi krawędziami i polerowanym dookoła bokami. Niektóre modele posiadają dekoracyjne frezy lub zaokrąglone boki (tzw. bullnose). Są to wstępnie obrobione płyty przeznaczone do indywidualnego montażu. Dzięki ustandaryzowanemu formatowi pozwalają na dopasowanie niemal do każdego projektu.

Montaż

Montaż blatów granitowych powinien być przeprowadzony przez doświadczone ekipy budowlane. Przed montażem należy dokonać pomiaru i sporządzić odpowiednie rysunki z uwzględnieniem otworów na kuchenkę, zlew i baterię. Przed zamontowaniem blatu należy wykonać wstępne nacięcia w miejscach otworów. Końcowe cięcia dokonuje się po zamontowaniu blatu. W przypadku otworów o dużych wymiarach niezbędne są dodatkowe listwy wzmacniające montowane od spodu. Ponieważ waga 1 m2 płyty o grubości 3cm waży ok. 80 kg, blaty należy układać na solidnych szafkach, uwzględniają późniejsze obciążenie sprzętem kuchennym. W projektach z długimi blatami, poszczególne płyty należy łączyć ze sobą. W przypadku łączenia blatów, w miejscy styku należy liczyć się z pojawieniem rowka będącego efektem fazowanej krawędzi. Szczelinę między blatem a ścianą należy wypełnić silikonem. Po zamontowaniu kamień należy zaimpregnować.

Uwagi

Mimo, że blat granitowy posiada wiele zalet, jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem. Po pierwsze, do cięcia wymagana jest piła wodna. Mogą być wymagane również inne specjalistyczne narzędzia, zwłaszcza jeśli chcemy wyciąć otwór na kuchenkę, zlew czy baterię. Po drugie, aby zachować piękny wygląd przez cały okres użytkowania zaleca się regularnie impregnować kamień, przynajmniej raz w roku. Ponadto, jak wcześniej wspomniano, jest to dość ciężki materiał, który wymaga montażu na solidnej podstawie.

Z uwagi na trwałość i walory estetyczne blaty granitowe zwiększają wartość każdej nieruchomości. Blaty granitowe to również funkcjonalne rozwiązanie – są odporne na kuchenne warunki i łatwe w czyszczeniu co ułatwia użytkowanie. To sprawia, że granit jest najczęściej wybieranym materiałem na blaty kuchenne i łazienkowe.

Sprawdź też naszą ofertę na płytki do kuchni >>tutaj<<

Może Cię też zainteresować: Granit: dlaczego warto rozważyć jego zakup?

Ocena: