Do zalet kamiennych przedmiotów codziennego użytku należą wytrzymałość, odporność na upływ czasu i naturalne piękno, które nie poddaje się obowiązującym trendom. Niezwykłym powodzeniem cieszy się zwłaszcza kamienna umywalka. Jedną z opcji są umywalki trawertynowe. Poniżej przedstawiamy 5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem kamiennej umywalki.

  1. Wymiary umywalki kamiennej

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary umywalki. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku małych łazienek. Kamienne umywalki to najczęściej modele nablatowe, które wymagają blatu o szerokości większej niż średnica umywalki tak by pozostawić miejsce na baterię czy łazienkowe akcesoria i gadżety. Z kolei większa umywalka zmniejsza ryzyko rozchlapywania wody.

  1. Konserwacja

Trawertyn jak każdy naturalny kamień naturalny wymaga odpowiedniej, regularnej konserwacji aby zachować na długo swoje piękno. Do zabezpieczania powierzchni należy używać impregnatów dla trawertynu lub marmuru. Impregnację powinno się powtarzać co pół roku. Prawidłowo impregnowana umywalka kamienna może zachować kolor przez wiele lat.

  1. Kształt i wykończenie

Należy także określić funkcję pomieszczenia, a zwłaszcza częstotliwość użytkowania. Czy łazienka będzie używana codziennie czy okazjonalnie np. łazienka dla gości. W pomieszczeniach użytkowanych codziennie doskonale sprawdzi się umywalka kamienna z gładkimi, wypełnianymi bokami. Będzie łatwiejsza w utrzymaniu. Zwłaszcza jeśli zależy nam na prostym i czystszym wyglądzie.

Umywalki dekoracyjne o porowatych bokach z surowego kamienia (łupanych lub frezowanych), z płytszym dnem, fantazyjnym kształtem stosujmy w łazienkach używanych okazjonalnie. Przy wyborze kształtu należy pamiętać też o dobraniu odpowiednio wysokiej baterii.

  1. Umywalka kamienna – czyszczenie

Kamień należy czyścić za pomocą delikatnych detergentów, bez użycia środków, które ścierają powierzchnię. Używajmy środków do mycia trawertynu lub marmuru. Posiadają one nautralne pH i nie uszkodzą powierzchni umywalki. Środek należy nanosić miękką ściereczką. Twarde zmywaki i stalowe czyściki mogą porysować powierzchnię.

  1. Waga

Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na wagę umywalki. W zależności od modelu umywalka kamienna waży od 10 do nawet 50 kg. Taka umywalka wymaga solidniej podstawy.

Umywalka kamienna

Wybór odpowiedniej umywalki to sztuka kompromisu pomiędzy walorami estetycznymi a kwestiami praktycznymi. Nasz wykwalifikowany zespół pomoże Ci znaleźć najlepszą umywalkę trawertynową do Twojej łazienki. Dzięki naszemu bogatemu asortymentowi z łatwością wybierzesz tę idealną dla siebie. Zapraszamy do kontaktu.

Sprawdź też naszą ofertę umywalek tutaj!

Może Cię też zainteresować: Mozaika kamienna we wnętrzach

Ocena: