Co to jest trawertyn?

Trawertyn ma długą i bogatą historię jako materiał budowlany i dekoracyjny. Używany był już w starożytności: w Rzymie i Egipcie. Wiele znanych budowli np. Koloseum zostało wykonanych przy użyciu trawertynu – materiału trwałego i ponadczasowego.

Trawertyn to kamień naturalny, a dokładniej skała osadowa powstająca w wyniku wytrącania się węglanu wapnia podczas wypływania wód podziemnych na powierzchnię. Powstaje na terenach o podłożu wapiennym, przy uskokach tektonicznych, jaskiniach krasowych, gorących źródłach. Charakteryzuje się wysoką porowatością oraz drobnoziarnistą, paskowaną strukturą. Trawertyn wydobywany jest najczęściej w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystywany w budownictwie jako materiał ozdobny.

Trawertyn wydobywamy w kamieniołomach gdzie pozyskujemy bloki kamienne. W zależności od potrzeb bloki mogą mieć różne wymiary. Bloki kamienne transportujemy do fabryki, gdzie tniemy je na płyty i płytki, które następnie poddajemy pożądanej obróbce. Z trawertynu produkujemy płytki podłogowe, ścienne oraz inne elementy do wykończenia i dekoracji wnętrz takie jak: schody, parapety, umywalki, listwy dekoracyjne czy mozaiki trawertynowe.

Płytki z kamienia naturalnego trawertynu możemy ciąć na dwa sposoby:

  • Cross – Cut: najbardziej popularny. Blok tniemy w poprzek żył (warstw osadowych) dzięki czemu uzyskujemy „chmurkową” strukturę.
  • Vein – Cut: blok tniemy wzdłuż żył, czego efektem są widoczne, podłużne pasy na płytce. Analogicznie jak cięcie drzewa: wzdłuż lub w poprzek słojów.

Trawertyn cena za m2

W zależności od sposobu obróbki powierzchni, płytki z trawertynu możemy stosować w aranżacji wnętrz zarówno w stylu rustykalnym jak i nowoczesnym. Cena za m2 trawertynu waha się w przedziale od 150,00 zł do 300,00 zł. Tak szeroki przedział cenowy daje możliwości wyboru płytek praktycznie na każdą kieszeń. Trawertyn to bardzo popularny kamień o znakomitej renomie. Dzieje się tak ze względu na zalety jakie ten materiał oferuje:

  • unikalny wygląd. Niezależnie od tego czy trawertyn będzie cięty wzdłuż lub w poprzek warstw zaoferuje wspaniałe, ciepłe kolory i niepowtarzalną strukturę. Każda płytka trawertynu jest wyjątkowa, posiada unikalny wzór i zabarwienie.
  • ponadczasowość. Nadaje wnętrzu szlachetności i uroku, który nie słabnie z czasem. Podnosi wartość nieruchomości.
  • wszechstronność. Trawertyn dostępny jest w różnych odcieniach, rozmiarach i sposobach obróbki. To kamień uniwersalny, który możemy stosować niemal w każdym wnętrzu.
  • trwałość. Mimo, że to skała wapienna trawertyn charakteryzuje się wysoką trwałością. Od czasów starożytnych uznawany jest za materiał bardzo wytrzymały. Był używany m.in. do budowy dróg. Prawidłowo zamontowane oraz pielęgnowane kafelki będą przez wiele lat wyglądały atrakcyjnie i stylowo.
  • przyjazny dla zdrowia i środowiska. Trawertyn jako naturalny materiał jest zdrowy i ekologiczny.
  • doskonały na ogrzewanie podłogowe ze względu na niski opór cieplny. Latem trzyma chłód, a zimą ciepło.
  • izolacja akustyczna. Ściany wyłożone trawertynem ograniczają przenikanie hałasu z zewnątrz.
  • ognioodporność. Trawertyn to materiał ognioodporny.
  • nieograniczone możliwości aranżacyjne. Kamień ten ze względu na bogatą paletę odcieni i różnie sposoby wykończenia płytek, pozwalają na szerokie zastosowanie we wnętrzach o różnych stylach.

Trawertyn w łazience

Mozaika kamienna we wnętrzach

Trawertyn veincut i crosscut

Trawertyn veincut i crosscut

Sprawdź też naszą ofertę na płytki kamienne z trawertynu >>tutaj<<

Może Cię też zainteresować artykuł: Trawertyn: czemu zawdzięcza swoją popularność?