Co to jest trawertyn?

Trawertyn ma długą i bogatą historię jako materiał budowlany. Używany był już w starożytności: w Rzymie i Egipcie. Wiele znanych budowli np. Koloseum zostało wykonanych przy użyciu trawertynu – materiału trwałego i ponadczasowego.

Trawertyn to skała osadowa powstająca w wyniku wytrącania się węglanu wapnia podczas wypływania wód podziemnych na powierzchnię. Powstaje na terenach o podłożu wapiennym, przy uskokach tektonicznych, jaskiniach krasowych, gorących źródłach. Charakteryzuje się wysoką porowatością oraz drobnoziarnistą, paskowaną strukturą. Trawertyn wydobywany jest najczęściej w krajach basenu Morza Śródziemnego. Wykorzystywany w budownictwie jako materiał ozdobny.

Trawertyn wydobywany jest w kamieniołomach w formie bloków skalnych. W zależności od potrzeb bloki mogą mieć różne wymiary. Transportowane są do fabryki, gdzie są cięte i poddawane obróbce. Z trawertynu produkuje się płytki podłogowe, ścienne oraz inne elementy do wykończenia i dekoracji wnętrz takie jak: umywalki, listwy dekoracyjne czy mozaiki trawertynowe.

Płytki trawertynowe mogą być cięte na dwa sposoby:

  • Cross-Cut: najbardziej popularny. Blok cięty jest w poprzek żył.
  • Vein-Cut: blok cięty jest wzdłuż żył, czego efektem są widoczne pasy na płytce. Analogicznie jak cięcie drzewa: wzdłuż lub w poprzek słojów.

Trawertyn cena za m2

W zależności od sposobu obróbki produkty z trawertynu mogą być stosowane zarówno w rustykalnych wnętrzach jak i w nowoczesnym budownictwie. Cena za m2 trawertynu waha się w przedziale od 80,00 zł do 300,00 zł. Tak szeroki przedział cenowy daje możliwości wyboru płytek praktycznie na każdą kieszeń. Trawertyn to bardzo popularny kamień o znakomitej renomie. Dzieje się tak głównie ze względu na kilka czynników:

  • wygląd. Niezależnie od tego czy trawertyn będzie cięty wzdłuż lub w poprzek warstw zaoferuje wspaniałe, ciepłe kolory i niepowtarzalną strukturę. Każda płytka trawertynu jest wyjątkowa, posiada unikalny wzór i zabarwienie.
  • ponadczasowość. Nadaje wnętrzu szlachetności i uroku, który nie słabnie z czasem. To kamień z przyszłością, z dużymi rezerwami i ilościami dostępnymi w chwili obecnej.
  • wszechstronność. Trawertyn dostępny jest w różnych formach i sposobach obróbki. To kamień uniwersalny, który może być stosowany niemal wszędzie.
  • trwałość. Mimo, że to skała wapienna trawertyn charakteryzuje się wysoką trwałością. Od czasów starożytnych uznawany jest za materiał bardzo wytrzymały. Był używany m.in. do budowy dróg. Prawidłowo zamontowane oraz pielęgnowane kafelki będą przez wiele lat wyglądały atrakcyjnie i stylowo.

Trawertyn w łazience

Mozaika kamienna we wnętrzach

Trawertyn veincut i crosscut

Trawertyn veincut i crosscut